Není čas zemřít (2021)

Série 007 je taková záruka kvality, od které divák očekává, jestli dostane “jen” výbornou podívanou, nebo rovnou perfektní pětkový nářez se vším všudy. No Time to Die je něco mezi tím a ikdyž radostí neskáču do stropu, jde o hodně nadstandartní zábavu a současně odpočinkové tříhodinové posezení po týdnech sucha v kinech. Bond (ostatně jako vždy) perfektně kombinuje politicko-špionážní rovinu, poutavé akční sekvence, nadčasové a originální scifi prvky (gravitační pole!) ,nevídané prostředí děje (ostrov s továrnou na jedy, mlátička v lesích!!) a spolu se sympatickýma postavama i závěrečným epilogem servíruje dobře koukatelný výsledek, který starší diváky z nostalgie dojme a mladší bez debat zabaví i sám o sobě. Za mě mohlo být akce o trochu víc, ale to je asi na vkusu každého. Důstojné završení série a současně herecky i kvalitativně dobře fungující samostatné áčko, ze kterého jde kvalita a prachy cítit na kilometry. To, že kombinace úvodních titulků s Eilish a k tomu Zimmer je excelentní, snad ani netřeba zmiňovat.

Půlnoční mše (2021) (seriál)

Všichni kritici, kteří tomuhle házeli plné pětky a po vydání měl Midnight Mass skoro 92% (!!!!!!!) - vyližte si zadek. U čtvrtého dílu vypínám, absolutně nemám zájem sledovat 7 hodin blábolů, nad kterými se někteří uživatelé radostně povznášejí a cítí se, jak kdyby spolkli veškerou moudrost světa a jak kdyby svou pětkou udělali díru do světa. Flanagan si vzal moc velké sousto a snaží se být až hodně tajemný a budovat si záhadnou vesničku na ostrově, jenže co z toho, když je divák za půlkou a vlastně by v jedné větě nebyl schopen popsat "o čem že vlastně seriál je". Přehypovaná artově laděná prapodivnost, která nemá drajv, tempo, atmosféru a vlastně nemá nic, proč bych chtěl seriál dosledovat. Ruku na srdce, jestli někoho opravdu baví sedm hodin sedět na zadku, čumět do blba a poslouchat neustálé žvanění postav aniž by se stalo cokoliv zajímavého, tak je něco špatně. A teď všichni do mě.

Co kdyby...? - What If... Ultron Won? (2021) (epizoda)

Konečně zjišťujeme, že nedostáváme pouze povídky bez souvislosti, ale že se zas a znova (bravo Marvel!!) díly propojují, postavy interagují vzájemně mezi jednotlivými díly a dochází nám i k interakci mezi postavami a Pozorovatelem! Absolutní lákadlo na další díl a uzavření celé série!

Nikdo nevyvázne živý (2021)

Děj pojednává o mladé holce, která se nastěhuje do dosti divného hotelu a postupem času zjišťuje, že to není až tak normální budova. Nic zásadně inovativního v rámci žánru, na druhou stranu nic neustále omílaného dokola co bych denně viděl, takže za mě fajn téma. Stejně tak potěší mixnutí duchařiny s "home invasionem" a monster hororem (ten vzhled příšery je tak bizarní, až je luxusní - plusové body!). Film funguje jak v rovině hororové, tak místy atmosferické i thrillerové, takže ačkoliv v žádné výrazněji neexceluje, ve všech je zároveň dostatečně poutavý. K závěru trochu zamrzí hloupost postav, trochu "bez pointy" konec a místy jsem koukal na hodinky, ale nic hrozného. Trochu jsem se bál spojení neznámého (a tudíž ne až tak ostříleného) režiséra a neznámých aktérů, což by mohl být dost nejistý výbušný koktejl, ale ve výsledku jsem rád, že to dopadlo tak obstojně. Nic světoborného, nicméně jedná se vlastně o celkem stravitelnou a slušnou záležitost, která si zaslouží víc než dosavadních 48%.

Vpád (2021)

Technicky průměrně zvládnutý film s hodně neoriginálním a tuctovým obsahem, který nemá prakticky čím překvapit. Nulová snaha tvůrců o inovaci klasické šablony se nekoná, herecky film není žádná sláva a závěr je předvídatelný až hrůza. Žádná nekoukatelná katastrofa, ale současně nic, co byste museli vidět, zejména když poslední dobou netflix vydává jak na běžícím páse - tohle můžete s klidem vypustit a ještě budete rádi.

Půlnoční mše - Kniha I: Genesis (2021) (epizoda)

První díl, jak je u Flanagana zvykem, už od začátku buduje atmosféru a základy příběhu a narozdíl od jiných pilotních dílů se nesnaží na sílu udeřit nějakým wow momentem, který by nalákal dále. Jestli je to dobře, nebo špatně, to už je asi na každém z nás, každopádně doufám, že v následných dílech se děj rozjede a nebude přešlapávat na místě.

Zpátky v gangu (2021) (seriál)

Po 4. díle vypínám - je to takové nemastné, neslané, ničím nevýrazné a vlastně nemůžu naíjt důvod, proč seriál dosledovat do konce, obzvláště v momentální seriálové úrodě, kdy je daleko víc lepších věcí na koukání.  Potěší stopáž jen 6x40 minut, díky které je seriál snadno stravitelný a určitě se dá dosledovat bez újmy, hlavní hrdina je sympaťák, ale zbytek se nese ve vlnách průměru. Akce ničím nevybočuje, není nijak výrazná, záporáci v gangu jsou nudní a po slibné úvodní desetiminutovce jsem vlastně trochu zklamán. Očividně ne každá Francie dokáže být tou pravou "Francií".

V/H/S/2 (2013)

Skupina nesouvisejících hororových příběhů, z nichž některé jsou horší, některé lepší. Doslovněji bych spíš řekl, že všechny jsou výrazně slabší, nevýrazné a ne až tak originální či zábavné (zombies, duchové...), ale Safe Haven je absolutně bezkonkurenční. POV/found footage styl Safe Havenu sedí excelentně, napětí v komunitě v lesích je hutné, atmosféra špinavá a děsivá, nechybí ani gore a právě kamerový styl povídce prospívá nejvíc a dodává ji na autentičnosti. To se ovšem nedá říct o zbytku - ty mě zkrátka nebavily a nepřišly mi až tak zajímavé, zkrátka nic, co bychom už neviděli v lepší podobě.

Taxidermia (2006) odpad!

Divné? Ano. Nechutné? Ano. Zvrácené? Ano. Zajímavé? Možná. Dobré? Rozhodně ne. Další příklad toho, že "jiné" či "zvláštní" vždy nutně neznamená dobré a kvalitní. Snaha znechutit a šokovat formou a podáním naprosto přebíjí výpověď filmu a ve výsledku motiv kritiky společnosti z filmu absolutně nechápu (jako 90% diváků). A pokud natočíte film v snaze kritizovat a poukázat, ale nikdo to ve filmu nemůže najít, pak jste asi nenatočil dobrý film. Nesmysl, ztráta času a buďto režisérova namyšlenost, že si troufnul natočit film nad jeho síly, nebo jen čistá neschopnost a pohoření. To už se asi nedozvíme.

Reminiscence (2021)

Reminiscence je film, od kterého jsme čekali asi něco diametrálně odlišného, a z toho nejspíš pramení zklamání diváků, nicméně rozhodně nemůžu řict, že by mě nakonec nebavil - naopak. Hugh Jackman a Rebecca Ferguson jsou skvělá dvojka, svět zatopený oceánem, kde noc je den a den je noc, je sám o sobě zajímavý a ústřední zápletka i samotný motiv reminiscence jsou skvělé. Do příběhu je šikovně zakomponovaný scifi prvek, stejně tak jako občasná akce, napětí a love story, která zde překvapivě nepůsobí rušivě a hezky do všeho zapadá. Samotná první polovina filmu je zajímavý úvod a seznámení se světem, druhá půlka pak přejde do detektivní linie s uspokojivým, překvapivým a zajímavým rozuzlením, které šlape jak má a vytváří fajn výsledný obraz. Jediná výtka je k doslovnému komentování všech myšlenek a pocitů postav, které se dají jasně vyobrazit i bez komentování, ale tak nějak se tady přece jen všechny okecávají nahlas, což nepůsobí až tak dobře, ale to je asi jen můj problém. I přes pocit, že se ze světa dalo vytřískat víc a šlo by z filmu udělat i plnohodnotné našlapané akční scifi (jak jsem původně myslel), tak jsem vlastně spokojený a celé rozpletení příběhu se mi líbí i spolu se vším dalším, co film nabídl. Opatrná “family friendly” čtyřhvězda, která stojí za zhlédnutí.