The Orville - Cesta, jíž jsem našel (2019) (epizoda)

Aha! Zdání klame. Až při svém druhém shlédnutí (30.4.) mi došlo, že epizoda se musí brát jako parodie Sci-Fi žánru jako takového (stejně jako celý Orville, tak to mistr MacFarlane zamýšlí - vážně). Třeba úvodní akční sekvence je parodií na podobné akční přestřelky v jiných seriálech (seriously, kdo by měl za to, že technicky dokonalí roboti nedovedou trefit cíl pár metrů před nimi!). Hrdinové tady navíc kradou "mikrovlnku" a proto riskují život. Nebo: "Holka, která mě před sedmi lety odkopla zrovna předpadla můj raketoplán" a tvrdí mi, že na našem vztahu závisí budoucnost lidstva a vesmíru. Normálka :) A co třeba ten Mariánský příkop na zničené zemi? Nikoli další klišé, ale tvůrcův cíl a parodie sebe sama: Loď Orville je zrovna na tom nejhůře dostupné místě na planetě, kam je téměř nemožné se bez cíleného lidského přičinění dostat (navíc zcela funkční a nepoškozená s poklidným Bortusem na palubě). Paráda! Nemá se to brát vážně a takto tato epizoda překvapivě dobře šlape. Takže o hvězdičku víc. 80%. Původní komentář z 26.4.: Je vcelku podivné se na to dívat jen den po Endgame (následují spoilery) a týden po poslední epizodě druhé řady ST Discovery. Se nám s tím cestováním v čase nějak roztrhl pytel. Naneštěstí byla časová zápletka Orvillu z nich asi nejméně zajímavá. Ovšem bylo zajímavé sledovat, jak odlišně k časovým paradoxům přistupují různí současní tvůrci (v Avengers to vždy vytvoří nový paralelní vesmír, Discovery má něco jako kauzální smyčku, zatímco tady se vše odehrává v jediném vesmíru a budoucnost se přizpůsobuje minulosti). Vesmírné bitvy byly fajn, připomínalo mi to Odyssey a Asurany z třetí a čtvrté řady SG Atlantis. Z Adrianne Palicki jsem tu taky nemoh spustit oči, že jo. :) Ale to je asi tak všechno, bohužel jen 55% (tři hvězdičky).

Avengers: Endgame (2019)

To bylo něco! Příjemná fan-service pro zakončení jedenáct let trvající dějové linky superhrdinů od Marvelu. [Spoilers:] Po docela pomalém startu se hned vrháme za Thanosem, Thor konečně dostál všem internetovým vtipálkům (a šel po hlavě!). Až do chvíle, kdy přišli Natasha s Hawkeyem pro Soul stone, jsem Endgame chtěl hodnotit na plný počet. Říkal jsem si: „Jo, konečně se to Marvelu povedlo! Tento film budou obdivovat i další generace.“ Pak jsem ale musel ubrat (což není nutně špatně, ale chtělo to ve filmu mít celkově trochu víc vážnosti). Red Skull, který se mi hned zdál divný (protože ho už nehraje Hugo Weaving), jim řekne, že musí obětovat něco, co milují. Nebylo by to drama (nebo končící kontrakt?), kdyby nemusel umřít jeden z nich, ale ptám se: to se tak milují (celých několik dnů!), aby to pro získání kamene stačilo? A musí to být člověk, nemůže to být nějaká věc nebo část osobnosti? Přišlo mi to strašně vynucené. Pro Natashu ovšem dobrý konec. Při zohlednění délky filmu to asi nemohlo být lepší, ovšem nějak to pro mě ponižuje obětování Gamory. Ta taky zde nějak unáhleně důvěřovala Nebule z budoucnosti. (Klidně mi prosím někdo vysvětlete, jak mohla Nebula z minulosti mít v datovém archivu nahrávky Nebuly z budoucnosti, nějak jsem to nepobral – proč by měly být ony dvě spojeny.) Opilý Thor každého rozchechtaval, jo, byl naprosto parádní! New Asgard a Asgardians of the Galaxy taky top. Setkání dvou Starků bylo skvělé. Kapitán Amerika konečně do ruky dostal Thorovo kladivo! Skvělý moment. Zato jsem slyšel některé v publiku v tom momentu říkat „to je kravina!“. Není, zaslouží si to. Finální bitva byla ovšem docela overkill! (Valkýrin Pegas mezi vesmírnými loděmi) Dostalo to totiž podobný spád jako Ready Player One. Taková recyklace Infinity war, ale proti komu jinému tam bojovat, že? Postavy také ztrácely svůj ikonický charakter, a nevím, jestli to bylo jen nedostatkem času na plátně. Tři hodiny je docela dost a postavy mi přišly dost charakterově umělé. A co teprve ten Thanos (CGI), jako z videohry! (zejména když ho vidíme zezadu před tím, než jej Kapitán Amerika, Iron Man a Thor poprvé konfrontovali) No, je pravda, že jeho CGI bylo v minulosti před Infinity War taky o dost slabší. Endgame hodnotím celkově jako horší než Infinity War. Na to, že to mělo 182 minut (dobře, bez titulků asi tak 2h45m), se tam toho vlastně tolik nestalo. Carol byla strašná Deus ex machina, jak na začátku tak na konci. A její feministická skupinka mě příjemně rozesmála, ale byla to téměř pěst na oko. Ale zábava musí být! „I am Iron man“ bylo taky strašný klišé. Velice rád jsem viděl Ancient one. Parádní homage Natashe, Iron Manovi a Stevu Rogersovi. :) Budete nám chybět. 78% Docela se s paní Roháčkovou shodneme: https://www.irozhlas.cz/kultura/film/recenze-avengers-endgame-film-marvel-iron-man-thor_1904251105_kro

Hra o trůny - Rytíř Sedmi království (2019) (epizoda)

Víte, co je ten nejlepší tah před zcela rozhodující bitvou? Naštvat a emočně vykolejit jednu z nejsilnějších postav a spojenců. #JohnTargaryenForTheWin Skutečně vidím, že bez předlohy G.R.R. Martina je GoT jen dalším z přinejlepším Bčkových seriálů (ostatně to už jsem psal o sedmé sérii). Jsem si jistý, že co se týče akce, další díly to zachrání; kvalitní seriál ovšem není jen o bitkách, ale příběhu, a ten tu není skoro žádný (aneb pokračujeme v fan-service sedmé série). Některé vtipy fajn (obří mléko, nebo hlášky Tyriona). V mnoha věcech souhlasím s husak_k, snad nejhorší epizoda seriálu. Kdyby se na konci aspoň něco stalo, hodnotil bych lépe (doufal jsem v cliffhanger). 40%

The Orville - Svatyně (2019) (epizoda)

Wow! Nebýt te strašné hudby (která ve finální bitce ovšem působila docela trefně a příjemně komicky), byla by toto perfektní ukázka toho, co současnému Star Treku tak zoufale chybí: Řešení nemožných morálních dilemat s politicko-filosofickým přesahem. Konečně jsme taky viděli radu Planetární unie v plné kráse. Vizuální efekty také docela fajn (lepší než předtím). 85%

Agenti S.H.I.E.L.D. - Konec světa (2017) (epizoda)

Wow! To mi při prvním shlédnutí nedošlo! Pro Maca a Yo-Yo byla framework vlastně způsobem, jak utužit svůj vztah, jelikož se tak Mac dokázal přenést přes svou minulost (ztrátu dcery Hope). Yo-Yo tam navíc byla s ním (přesně v tom okamžiku, kdy ji ztratil), takže jej plně pochopila a empatizovala s ním, a tak se jejich vztah posunul na novou lepší úroveň a už není zatížen žádnými předchozími vztahy! 77%

Star Trek: Discovery - Sladkobolný smutek (2019) (epizoda)

Dobrá epizoda, rozhodně lepší než ta předchozí! Naprosto perfektní a skvělý audiovizuál. Parádní můstek Enterprise. Nasmál jsem se, když se Tilly přivítala s ‘Po’. Uvedení Sareka a Amandy bylo příjemné. Škodolibě jsem se zasmál u autodestruct failure, ovšem dalo se to čekat, jelikož z Short Treks Calypso jasně víme, že Discovery vydrží ještě dlouho. Mám ovšem otázku: Burnham měla díky krystalu vizi, kde viděla smrt celé posádky. Tak jak to teda je? Budoucnost se díky vizím z krystalů změnit může (což jasně bude případ posádky Discovery) nebo nikoli (což je jasně Pikeův případ)? „You can’t have it both ways, show!” A nebo se ta oběť, kterou Pike učinil posledně, opravdu vztahuje jen k ukradení krystalu z planety Borath? No uvidíme příště. Zároveň jsem rád za vysvětlení domnělé chyby z předchozích epizod, kdy se snášela kritika na určování „personal signature“ Burnham (které tvrdili, že je Red Angel). Nyní jasně víme, že je to jak její matka tak ona. Vyřešeno, paráda. Tyler: „This is crazy, we have a spore drive!“ (27:02) Děkuju, konečně to někdo řekl! (Můžou skočit kamkoli, utéct Section 31 a nemusí skákat do budoucnosti.) Ovšem nerozumím jedné věci: proč se vědátorka vymlouvá na to, že nemají energii na jeho napájení? Je to jedno a nebo to druhé: buď skočí pryč (co tvrdí Tyler) a nebo díky time crystal přesunou Discovery do budoucnosti (což se stane). Pokud to chápu špatně, uvitám vysvětlení. Závěrem: do poloviny mě epizoda bavila, pak jsem se jen kvůli láskyplným a srdcervoucím dialogům pořád díval na stopáž, kdy už bude závěr. Doufal jsem v akční scénu. Hm, ne, tak příště no. Naprosto nudná a roztahaná druhá část epizody, která asi někoho baví, mě ne. Neodsýpalo to. Hodnocení: 73%. Zdá se mi, že by se třetí řada skutečně mohla odehrávat v daleké budoucnosti (konkrétně v 33. století, ve kterém se odehrává děj Short Trek Calypso). Bylo by to parádní a ST Discovery by to zachránilo! A ještě pár otázek, které jsem od minula postřehl od jiných recenzentů: Kde je zbytek flotily? To mají opravdu jen dvě lodě, aby bránily zničení veškerého života, jak jej známe? Slabé. Ovšem ta flotila sond a shuttles byla efektivní! A dále: proč control ještě potřebuje tu AI? Vidíme, že už jsou schopní až moc. Ano, bude s ní mocnější, ovšem pokud by se mělo jednat o Borgy, tak nějak mi ti nanoboti přijdou dostatečně vyspělí už nyní. Why does AI need AI to become an AI? Je pravda, že tvrdili, že chce být „fully conscious“. Pokud se nejedná o Borgy, v pořádku, let’s keep going!

Agenti S.H.I.E.L.D. - Co když... (2017) (epizoda)

Při prvním a i po nějakém čase druhém shlédnutí mi vadilo, jak rychle si Coulson na všechno vzpomněl. V následujících epizodách (spoiler) ovšem vidíme, že to bylo nutné proto, aby mohl rychle převzít vedení a být opět pro Daisy oporou. Jeho vymytí mozku projektem Tahiti tomu asi také dost pomohlo (velice silná životní zkušenost, kterou Framework skutečně neupozadí). Tato druhá část čtvrté sezóny je velice silná, zejména když jsem ji před dvěma roky hltal poprvé!

Star Trek: Discovery - Údolím stínů (2019) (epizoda)

Haha, těžba time crystals jako vzácných minerálů, dobrej vtip. A proč ničit Discovery? Spore drive jim funguje, tak můžou skočit zase do beta kvadrantu nebo kamkoli jinam a všechno vyřešit (Terralysium v S02E02 bylo dostatečně daleko, aby je tam nikdo nikdy nenašel). Jinak epizodka docela fajn. Kvůli velkým plot holes ale jen 55%. PS: Tady je fajn kritická recenze na předchozí epizody (od 03:19, taky 05:11 a dál, na konci to ale už dost přehání): https://youtu.be/rr2DQxLkGSY Edit: Něco na čtení: https://screenrant.com/star-trek-discovery-michael-burnham-problem-break-canon/ "Burnham's role in the time traveling, humanity threatening plots of season 2 transcend the usual importance of Star Trek leads, and pushes the character into the realm of a science fiction "chosen one," a genre trope Star Trek has generally avoided."