Circle: Uzavřený kruh (2017)

Zvedám hodnocení, protože je třeba vyrovnat potrefené husy, které se našly ve výkřiku "Transparentníííí!" a fanatickém pronásledování sekty (smečky), která se chce urvat ze systému a zakládá mnohem horší a strašně si to nechce přiznat. Tento film bude jednou svědectvím "ducha doby". No a taky toho, jak Hermiona definitivně odešla z Bradavic, Emma opravdu hrát umí.

Rédl (2018) (seriál)

Příběh o tom, jak se naoko rozpadaly staré estébácké struktury spojené s cizí mocností na pozadí soudních procesů zavánějících nezájmem zkostnatělé justice a absencí právních, natož morálních opor, byl ve svobodné zemi natočen až po čtvrtstoletí: Úspěšným režisérem a dalšími autory kteří informace a zkušenosti o době jistě sbírali už v době dění, nicméně asi neměli příležitost, souhlas, odvahu, peníze... toto dřív natočit. Uvést toto dílo o deset až patnáct let dříve, patrně by i lépe splnilo svůj účel a nebylo jen smutnou historickou výpovědí. Pokud má Hřebejk vetknuto v osudu, že některé reálie může v toto zemi přinést až s odstupem jedné generace, budiž mu alespoň útěchou, že tentokrát dokázal, že "hovno hoří": Neuvádím spolier: Jak je nutno nakoukat v závěrečném díle... :) Zvyšuji na pět a odpouštím trochu zmatečné a nadbytečné šťourání ve "čtyřech letech" života a bavím se představou, co by asi říkal Freud na reakce při obsazení pohledného Sokola v roli politruka a homosexuála, což jsou okolnosti, které musí mužského diváka apriori deptat: Hlavní představitel hrát umí, navíc je v seriálu jedinečně zachycen boom gay klubů a kampaní na ochranu proti AIDS, které prostě jednu generaci nejen děsilo k smrti. Vzhledem k počtu obětí této nemoci a atmosféry doby odpouštím i tuto, pro někoho nadbytečnou dějovou linku.

12 hrdinů (2018)

No já to nízké hodnocení naopak ve zdejší komunitě chápu a sama dávám pět hvězd: Skutečná událost, ze které nečpí "jak tam dát jenom to, jak to tehdy říkal", ale komunikace plyne samozřejmě, včetně výroku (spoiler) stále žijícího Dostuma: "Když odejdete, budete zbabělci, když zůstanete, nepřátelé". "Tady neexistuje dobré rozhodnutí". Je to válečný film a na pozadí skutečného dobytí pevnosti Mazár-e Šaríf je krátká ukázka Talibanců zavádějící paštunské zvyky včetně zvyky. jejich zvěrstva jsou ale pro samostatný příběh.

Metanol (2018) (TV film)

V závěru zvedám na pět za skvělé vygradování případu, střihy výpovědí u soudů,finiš policejní práce: Metanol se vyhnul riziku příběhů podle skutečné události,které jen mdle rekapitulují fakta, aby připravily očekáváný závěr: Tereza Kopáčová dokázala, že stále umí vést tým a obsadit herce. Lukáš Vaculík s bezelstně modrým pohledem a kukčem "spolupracujícího neviňátka" byl fakt na facku, Veronika Freimanová vystřihla prostou ženu ze severu excelentně,stejně jako (spoiler) Kratina dědu, který přišel o dceru a zrak.... "Řekněte mi,co vidíte venku",je jedna z nejsilnějších scén televizního filmu za poslední roky. (Pod čarou,opravdu musí umřít 50 lidí, aby někdo udělal tak dobrý film..?)

Arn (2007)

Recenze tohoto velkofilmu jsou problematické,protože valná část komentátorů asi neviděla nezkrácenou verzi: Pokud by tak udělala,měla by )pokud viděla nejdříve jako já tu osekanou) oprávněný pocit podvodu. Až s chybějícími scénami ve zkrácené verzi dává příběh skutečný smysl a není jen Královstvím nebeským na severský způsob...

Bába z ledu (2017)

"Někdo to rád horké" a ledovou Marylin po šedesátce prostě nedá... Filmu u dominuje Zuzana Krónerová, dějovou linkou i výkonem: Erotickou scénou asi otevřela mnohé Pandořiny skříňky a laskavý divák se s nimi bude muset popasovat :) Zasloužený Český lev, vyjma Petry Špalkové, která řekla ve filmu snad čtyři rámující věty (to už spíš vynikla Alena Mihulová,která se filmem mihla jako osaměla matka syna s Downovým syndromem). Bohdanovi Slámovi se podařilo zabušit na mnohé dveře, asi ne všechny au všech otevřít, ale tak už to s jeho filmy bývá. Hodnocení čtyři plus jedna navíc za výkon hlavní hrdinky. A nadčasovost se během let ještě projeví (možná po tom, až si dnešní třicátníci a čtyřicátníci uvědomí, že je to taky neminulo. :)

Trapný padesátky - Buchta pro Bohouše (2017) (epizoda)

Hvězdu Pavle Tomicové za scénu s kladivem. Kdyby s ní pak rozbila kameru, aby už nebylo nic dalšího podle tohoto scénáře, nebo co to je, natočeno, měli bychom i pointu (Další díly nedám).

Masaryk (2016)

Pokud by se mi krátce před zhlédnutím nedostalo do rukou zvláštní vydání komunistického Světu obrazech z března 1948 o Janu Masarykovi, asi bych šla o hvězdu až dvě výše... Ale tento film je dalším zneužitím této úžasné a tragické osobnosti k tomu, aby tvůrci obžalovali západní svět a Beneše ze zrady: K tomu jim ale dává historie dost jiných argumentů. Jak je již zmíněno v komentářích níže, film nevychází ze skutečných událostí, chybí zmínka o autorské fikci a dílo zkázy v tomto směru završují titulky "jeho tělo bylo nalezeno za neobjasněných skutečností": Přesto, že pečlivé a především oficiální vyšetřování smrti Jana Masaryka zní "vražda, pachatel neznámý". (Tři hvězdy pro Rodena jinak by to bylo přes dobře odvedené řemeslo v Odpadu!)

Sedm životů (2008)

Nejdřív jsem u toho usnula a škoda, že jsem se probudila, přetočila a dokoukala to... Mně se prostě hra na darování orgánů z pocitu viny, zahnaná do krajnosti v podobě odkazu rohovky a srdce umírající lásce, nelíbí...Je to příliš sporné téma a na romantiku v něm místo opravdu není.

Plivu na váš hrob (2010)

Jestli je židovském nebi kino, tak si Freud užil už v sedmdesátkách, kdy původní verze rozběsnila macha v (nejen) americké veřejnosti a protože na něj vždy a zase dojde (i ve zdejších komentářích, plných nevyřešené kastrační úzkosti), Monroe natočil remake. Výborný. Sarah Butler hrát nepotřebuje, protože kde není kontrola Superega, Id se realizuje a ona vlastně nemusí ani moc provokovat: Buranovi s . Scénárista už jen dosazuje blbce s kamerou, magůrka, šéfa... Ale pudový složky všech pošahaných osobností vítězí... Každej chvilku tahá pilku a Jennifer je přece jen hříšná lidská bytost taky. Pokud si chcete film opravdu užít, pusťte ho podruhé ve společnosti, kde je k dispozici debil, který se v první polovině realizuje a vy se celou dobu těšíte, co předvede ve druhé (vynikající příležitost ukázat kamarádce, že se jí doma motá hovado :D )