Já, mé druhé já a Irena (2000)

I přes scény, které zajisté nemusí sednout každému pro svou (vzhledem ke vkusu většiny lidí) řekněme "nechutnost" je tato komedie jedna z těch nejlepších co jsem viděl. Zpozoroval jsem, že většina lidí tady z hodnocení zcela vynechává i vážnou dějovou linku filmu, která komediálnost geniálně podkresluje. Že nevíte co je na těch scénách vtipného? To by mě v tom případě zajímalo, co je podle vás vtipné. Přestože je film vulgární rozhodně na tomto druhu humoru nestaví. Je to opravdu šílená komedie, ale musím říct, že mi sedla. Skvělý a ještě lepší výkon Jima Carreyho doplňuje také dobrá a velmi upřímná Renée Zellweger.

Forrest Gump (1994)

Tom Hanks patří k mým nejoblíbenějším hercům a jeho ztělesnění Forresta Gumpa jeho pozici více než upevnilo. Dlouho jsem se tomuto filmu vyhýbal (neúmyslně) a zaslechl o něm jen kusé informace, takže jsem před jeho zhlédnutím nevěděl, co očekávat. O to více jsem byl při závěrečné scéně s letícím peříčkem zmrazen. Forrest Gump v sobě skrývá naprosto neskutečný a originálně ztvárněný příběh. Ze všech amerických filmů podobně útočících na lidské city je tento rozhodně jedním z nejlepších, navíc se člověk při mnoha chvílích opravdu zasměje, když ve výsledu tyto humorné situace vzhledem k příběhu vyznějí trochu tragikomicky. Se svým hereckým obsazením a skvěle použitou hudbou patří Forrest Gump neodmyslitelně k těm nejnádhernějším klenotům světové kinematografie.

Popravčí (2005)

Jedno z nejreálnějších zobrazení života ve středověku v době, kdy inkvizice vládla svou neomezenou politicko-náboženskou mocí v Evropě. Na to, že se nejedná o žádný profláklý hollywoodský trhák, je film opravdu dobře ztvárněn. Pro mne je hlavním pilířem tohoto filmu příběh. Mám rád tento styl podání, a přestože závěr není zrovna happyendový, mohlo to dopadnout i hůře, že?

Ospalá díra (1999)

Ospalá díra patří k filmům, které si s oblibou pustím i vícekrát. Milá kombinace hororu, pohádky a detektivky doplněná o výjimečný charismat Johnyho Deppa a mírně dekadentní nádech stylem režie Tima Burtona. Tajemná atmosféra je dokreslená vynikající hudbou, ze které dýchá napětí i mystično. Řekl bych že je to jistě povedené ztvárnění původní legendy o Ospalé díře sepsané Washingtonem Irvingem.

Osvícení (1980)

Od zkušenosti se snímkem Eragon se snažím nesrovnávat film a jeho knižní předlohu, ale nikdy to nejde stoprocentně. Již jsem si zvykl, že až na výjimky (Zelená míle, Vykoupení z věznice Shawshank) bývají Kingovy knihy zfilmovány většinou průměrně. Osvícení patří spíše k těm lepším, přesto jsem od režiséra tohoto formátu čekal něco víc. Z filmu se poměrně dost vytrácí mystika a prostředí rozhodně nepůsobí tak hrozivě, jak by mohlo. Co mě opravdu zklamalo, byl závěr, čekal jsem něco „šťavnatějšího“, drsnějšího. Úroveň filmu, dle předpokladů, zvedá Jack Nicholson v titulní roli, ale na druhou stranu je jeho záporná stránka v závěru dosti očekávatelná. I přes to patří Osvícení k hororovým klasikám a díky ojedinělé kameře a hereckým výkonům si zaslouží vysoké hodnocení.

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Ne nadarmo je tento snímek považován většinou zdrojů (včetně CSFD) za nejlepší celovečerní film vůbec. Ne nadarmo je většina diváků po jeho zhlédnutí zcela vyvedena z míry. Podobně jako o pět let mladší počin Zelená míle, jedná se i zde o kombinaci původní literární předlohy v podání mistra amerického hororu Stephena Kinga a nepřekonatelné práce scénáristy a režiséra Franka Darabonta. Film zasazený do prostředí americké věznice poloviny dvacátého století na vás dýchne svou zcela osobitou atmosférou. Příběh o krutosti a bezpráví, ale i o pevném přátelství, které vzniká v podmínkách, kde je lidská osobnost postavena před strasti, jež si jen stěží dovedeme představit a především příběh o naději, jež nám připomíná, že „...jsou místa, která nejsou z kamene, která nám nemohou vzít...“.