• Krátkometrážní

Blondýnka (2022)

Musím sa priznať že z prehnane negatívnych zahraničných reakcií (nízke skóre na metacritic, prestrelené zmienky o nechutnosti, či neschopnosť film dopozerať) som veľmi zaskočený. Blonde má svoje chyby, ktoré filmu možno vytknúť. Pre mnohých prestrelená dľžka (pre mňa problémom nebola), ohýbanie faktov (Čo je diskutabilné, nakoľko sa Dominik otvorene hlási k adaptáci predlohy, ktorá je z istej časti fikciou), či znevažovanie Marilyn ako persóny. S posledným zmieneným do istej miery súhlasím a ide pre mňa zrejme o jediný zásadnejší problém filmu. Dominik v tomto ohľade postavu v istých momentoch až príliš necitlivo zjednodušil - rozumej - vykreslil ako osobu s veľmi nízkou hodnotou inteligenčného kvocientu. Rozumiem, že Dominikovi išlo najmä o príbeh labilnej osoby, na ktorej psychickom stave sa podpísal nie len neustály tlak spoločnosti, ale najmä zdrvujúce detstvo a neprítomnosť rodiča, aj tak však ide v prvom rade o preslávenú osobnosť, ktorej dosiahnuté úspechy sa akosi bijú s Dominikovym stvárnením neschopného, zbitého šteňaťa. Aj napriek tomu, že ide o čiastočne fiktívny príbeh, ktorého fiktívna stránka je prispôsobená pointe diela ako takého. To síce dáva Dominikovi do rúk väčšiu umeleckú slobodu, no aj tú treba usmerniť. V tomto aspekte sa to teda úplne nepodarilo........... Aj napriek tomu však ide o nesmierne zaujímavý, kvalitný film, ktorý je už od svojich základov najmä formálnou hrou a srší viacerými nápadmi, ako kompletná tvorba mnohých iných súčasne úspešných režisérov. Dominik ma vyložene uchvátil. Je konzekventný a celé rozprávanie sa drží subjektívneho pohľadu Marilyn. To mu dovoľuje efektívne aj bez takmer akéhokoľvek vzorca striedať farebnú paletu, formát, šírku a svetelnosť záberov. Prekvapí krásnymi plynulými strihmi, dokonca medzi rôznymi prostrediami. Poteší krásnymi kulisami, dokonalým set designom, mnohými metaforami, scudzovacími efektami (Mojími obľúbenými sú definitívne scéna s Kennedym a samotný záver, ktorý je veľavravný už len tým, ako je vlastne natočený - všimnite si pohyb a charakter kamery), a v neposlednom rade o dušu hrajúcou Anou De Armas, ktorá by bez diskusie mala byť zaradená medzi veľké favoritky pre zisk tohtoročnej zlatej sošky. A to všetko vo mne vyvoláva otázku: Ako sa toto podarilo za smiešnych 22 miliónov? ..... Blonde je veľmi nedivácky film, ktorý sa nestretol a ani nestretne s pochopením. Mňa však uchvátil. Opäť raz som rád, že Netflix dal peniaze na čosi, čo by asi nikto iný nenašiel odvahu financovať. Veľmi solídne 4* som sa rozhodol zvýšiť na 5, nakoľko vo mne Dominikov film stále doznieva a zrejme ešte dlho bude zdrojom mnohých diskusií a inšpirácie vďaka svojím invenčnými, kreatívnymi vizuálne-metaforickými postupmi. A navyše viem, že nikdy nebude na tejto, ani inej databáze docenený.

Bod varu (2021)

Čistokrvná ľudská dráma a jeden stresujúci večer v gastro priemysle v jednom zábere. Oneshot tu však nie je len na efekt, ale nádherne zhmotňuje tesnosť priestoru, na ktorého ploche sa odohrávajú desiatky mikropríbehov v jednom čase. V tomto je Boiling point brilantný. Čo mi chýbalo bolo akési silnejšie, vyhrotenejšie finále. Celú dobu sa k tomu schyľovalo, až napokon niektoré motívy vyšumeli do prázdna, čo mi nie vždy vadí. Tentokrát by som však uvítal ich uzatvorenie a vyústenie do jedného katastrofického momentu.

Bod zlomu (2015)

Veľká škoda, že tento film nedostal lepšieho scenáristu aj režiséra a celkovo lepší priebeh a rozuzlenie. Príbeh mal omnoho väčší potenciál, niektoré názory vedlajšich postáv sú zasadené do veľmi zvláštnych a nepresvedčivých dialógov, taktiež sa mi nelubil okrem Utaha a Bodhiho výber hercov ako taký. Napriek tomu dávam 3* za Úžasné prírodné scény, vizuálna stránka tu je zvládnutá na jednotku, čo ja na filmoch milujem.

Bohemian Rhapsody (2018)

Bohemian Rhapsody pôsobí ako skladačka z niekoľkých do seba nepasujúcich druhov Lega. Ktoré sú síce samé o sebe zaujímavé, ale dokopy netvoria žiaden zmysluplný celok. Samostatné uchopenie kontroverzného života ukrojeného srdiečkovou medovnikovou formičkou do uhladeného bezpečného a poľahčujúceho príbehu, je otravné a ploché. Film sa tvári chvíľu ako zrýchlená rekapitulácia, chvílu ako komorná dráma, chvíľu ako sociálna dráma, no po zhliadnutí pôsobí ako Bullshit. Áno, stále tu je Malekov nadpriemerný herecký výkon, stále tu je časť viacexpozící a vynikajúca tlačová konferencia, ale trápne náznaky drog, sexuálnej orientácie, nulová chémia medzi hlavnými postavami. Trápne dialógy typu (I do not want your pity, I dicide who I am. Alebo You are the legend Fred, no we are the legends... No I am the legend), odporné CGI ruky vo Wembley.... A veľa ďalších detailov ničia aj to málo čo Bohemian Rhapsody ponúka.

Bratři (2009)

Silné 4*. Nevidel som Dánsky originál, no remake sa podaril. Dej sa síce nevyvíja tak, ako by si väčšina priala, no svet nie je čierno-biely. Je ťažké zabudnúť keď miluješ, je ťažké odpustiť keď miluješ. Emóciami preplneným scénam sekunduje na vysokej úrovni skvelý herecký výkon ústrednej trojky, najmä Tobey ma prekvapil a predčil môjho obľúbenca Jakea Gillenhaala.

Breakout (2007)

Jeden z tých na ktorých som fičal vo svojej "rapperskej" a "dancerskej" fáze života... žiaden highlight to ale nie je.

Budiž světlo (2019)

Jeden z tých najzaujímavejších slovenských počinov, za poslednú dobu. Je naozaj smutné sledovať, ako ho ľudia v kinách obchádzajú, ale čo sa dá robiť. Casting sa podaril, čo sa týka scenára, v istých momentoch som mal práve kvôli replikám problém hercom uveriť (Niektoré repliky zneli ako okopírované z wikipedie a nie, nevyzeralo to ako zámer). Vizuálnu stránku spríjemňujú perfektne komponkvané zábery, ako napríklad klikovanie na fare. Nech je svetlo tak isto dopláca na svoju túhu byť aktuálnym filmom po všetkých stránkach a tak komentuje všetky súčasné neduhy spoločnosti. (homosexualita,imigranti, korupcia, chudoba, závislosť na moderných technológiách) a tak stále odbiehame od ústredného motívu, motívu udržateľnosti rodiny pokope, problému výchovy detí počas dospievania a zároveň finančného zabezpečenia rodiny. Takéto odbiehanie potom v závere vyvoláva pocit nedopovedanosti, divák sa môže cítiť ochudobnený. Hlavný motív sa poslednými zábermi(že ja to mám úprimne rád tieto posledné detailné zábery vo filmoch) uzatvára. Ostáva však mnoho nedopovedaného, rovnako ako aj otázka, či bol hlavný motív dostatočne rozvinutý a "nosný" aby uspokojil potreby diváka. Ja v takomto zakončení nachádzam jeho krásu, lebo také zakončenia vítam. Preto plne chápem aj opačné stanovisko.

Buchty a klobásy (2016)

čo je moc, to je moc :) Aj keď, pobaviť sa dá. Pre mňa ale hodnotiť vyššie by bola urážka filmov na úplne inej úrovni.

Bumblebee (2018)

Ďalší HW blockbuster s feministickým podtónom ktorý eskaluje až bije do očí. Spočiatku celkom stráviteľné s pár fajn odkazmi. No infantilné ako sviňa. S "dojemnými" momentmii, ktoré všetci dávno dobre poznáme. Dokonca ani neviem povedať či ma potešil jasný odkaz na Iron Gianta alebo nie...

Captain Marvel (2019)

What a beautiful Nazi movie. SPOILER ALERT !!!Tak to máme mladú sufražetku, trpiacu amnéziou, so sklonom ku rasizmu ,z ktorej sa ju "snaží" vyliečiť mistr MODRÁ krv, pekný chlapec takmer.. árijského typu. Od doby, ktorú si pamätá naša Sufražetka jej vtĺkajú do hlavy, že zelený meniči nie sú dobrí, vedú vojnu a treba ich vykynožiť. Akonáhle však naša slečna, trochu Ben Affleck v sukni, stretne svoju tak trošku farebnú kamošku (v doprovode jedného zoofila) zistí, že ani čierna a ani zelená vlastne nie sú tak zlé a ona to je biela čo nie je až tak kuul. Koniec koncov však vyženie zo Zeme modro-krvých a zachráni svet ako ho NEpoznáme. Druhá vec je že táto pekná Dysneyovka obsahuje kopu vtipov, zväčša trefných a nie nasilu trápnych. A keď si tak prechádzam rad za radom tie Guilty Pleasure scény tak som sa vlastne celkom pobavil. Povrchná, no príjemná zábava a celkom fajn aj keď zbytočný počin Marvelu. Ale čo už, som len človek, neviem čo Árijci zamýšľajú ďalej.