Mrtvá nevěsta Tima Burtona (2005)

Menej uletené a viac "civilnejšie" ako Nightmare Before Christmas...Ale atmosféra zachovaná ostala.Gotické,temné,priam odpudzujúce exteriéry a zatuchnuté,skľučujúce interiéry.Postavy sú modelované tak, že je niekedy ťažké rozoznať živú postavu od mŕtvoly ;-) Zachovaý ostal aj spôsob nazerania na svet mŕtvych,ktorý je veselý, oveľa farebnejší a "živší" ako ponurý svet živých.Príbeh je milý a klasicko burtonovsko ľúbostný s úžsným happyendom.Je to temnejšie a burtonovskejšie ako Charlie,určite som sa zabavil viac speveckým číslam kostlivcov ako trpaslíkov vo Wonkovej továrni...Moje sympatie má Emily,ktorú som si po jej geniálnom klavírnom duete s Viktorom úplne zamiloval ;-)

Láska na inzerát (2005)

Som zvedavý kedy ma takéto milé a najedno kopyto komédie prestanú baviť...Osobne dúfam že nikdy, pretože by to znamenalo že sa stávam cynickým nafúkancom ;-) Hlavnou devízou filmu sú herci John Cusack a Diane Lane...Bez nich by to bola nuda a takto som sa kráľovsky bavil.Btw "Matka Tereza" je super :-)))

Serenity (2005)

Takéto filmy sa už veľmi netočia,všetku ťarchu scifi flickov na seba prebrala televízia,ktorá dokáže vyrozprávať komplexné príbehy z vymyslených svetov oveľa efektívnejšie.Aj Serenity je pokračovaním úspešnej minisérie Josha Whedona a je to na spracovaní vidieť.Sme hodený uprostred cudzieho vesmíru s dobrými hlavnými a vedľajšími postavami,ale chýba background,ktorý je možné nájsť práve v prequelovej minisérii.Odhliadnuc od toho tu máme zaujímavé scifi,cool hlášky a perfektné vizuálne efekty.Akurát scenár je dosť o ničom a je na nom jasne poznať Whedonov rukopis.Ale ajtak je to príjemné osvieženie po všetkých tých historických,fantasy prekomplikovaných filmoch súčasnosti...

Obchodník se smrtí (2005)

Film ponúka zaujímavý a originálny pohľad do zákulisia obchodu so zbranami.Sledujeme príbeh jedného takého priekupníka,jeho profesionálny vzostup a osobnostný pád.Cynického Yuriho geniálne zahral Nicholas Cage a je to vskutku "one man show",pretože ani Leto,ani Hawke nedostali od scénaristov zaujímavé charakterové črty.Sú iba sekundantmi a vôbec to nevadí.Film bol na moje prekvapenie aj pekne moralizujúci,ale nesklzol do patetických rovín,ajked sa tam takéto možnosti ponúkali...Po vizuálnej stránke je to veľmi podarené,úvodná scéna ma úplne odrovnala.Vcelku je to jedno z najväčších prekvapení tohto roku.Gratulujempán Niccol,také niečo sa tak často nevidí

Kinsey (2004)

Príjemný filmík,ktorý sa zaoberá životom A.Kinseyho,známeho sexuológa,ktrorý v polovici dvadsiateho storočia spôsobil revolúciu v dovtedy nemenných vodách sexuálnej výchovy.Ukazuje nám prísne vedecký prístup Kinseyho ku všetkému,čo má niečo společné so sexom,jeho posadnutosť myšlienkou oddelenia telesných pôžitkov od citov,ktoré mu v osobnom živote spôsobili nemalé problémy.Film sa nevyhýba ani delikátnym témam a v určitom okamihu nám predstaví postavu muža,ktorý mal počas života sex s viac ako 9000 partnermi a nieko%lkými zvieratami....Naozaj je to zaujímavá štúdia,ale režisér v určitých okamihoch stráca niť a film pôsabí trochu kúskovane a nevyrovnane.Koniec tomu tiež nepomôže.Pre mňa 3 a pol hviezdičky za skvelého Neesona

Steamboy (2004)

Príbeh vyznieva dosť duto a trápne.Akčné sekvencie to nezachránia,ajkeď sú výnimočné...Vydarila sa aj hudba.Celkovo z toho cítiť naivitu japonských manga príbehov.Japonci to nevedia spracovať tak citlivo ako amíci ;-)

Hvězdná brána: Atlantida (2004) (seriál)

Po úvodnom pilote...Uvidím ako sa to rozvinie,lae pochybujem ze to dosiahne kvalít ST alebo Babylonu 5...rovnako ako SG1.Ale tá veľkolepejšia výprava sa mi páči,nemali by šetriť ani na scenáristoch a možno by mali vymyslieť nejaké odvážnejšie pointy...Nech sa inšpirujú seriálom ALIAS alebo LOST :-)

Hvězdná brána (1997) (seriál)

Skôr priemer,ale postava Jacka sa podarila výborne,Richard Dean Anderson for president!!!

Hvězdná brána (1994)

Brutálna atmosféra, veľkolepé spracovanie, odzbrojujúci hudobný dopravod, atraktívne prostredie...Emmerich stavil vo všetkom na istotu a podarilo sa mu vytvoriť jedinečný dobrodružný film,ktorý sa stal klasikou.

Crash (2004)

Film je to dobrý,ale vlečie sa strašným tempom...Okrem toho niektoré "osudové" zmeny sú až príliš pritiahnuté za vlasy...Semtam prekvapí naozaj umným spracovaním rasovej problematiky a dáva podnet na zamyslenie...Očakával som mnoho a o to som viac sklamaný.