• Pohádka
  • Romantický

Thelma (2017)

Thelma je hypnotizující svým soustředěným, pomalým tempem, šedým, severským prostředím a skvěle vystavěnými komplexními scénami. Ta z baletu je prostě dokonalá. Jistě, některé obrazy zavánějí zbytečným pozérstvím a symbolismem (např. had, krev v mléce), nedokáží však přebít vtahující výpověď o touze vymanit se ze samoty a restrikce a realizovat potlačované emoce deroucí se ven. Touze, která je nakonec silnější než všechny ty nadpřirozené schopnosti dohromady. Je to zkrátka Carrie dnešních dní. Perfektní je Eili Harboe, taková vyzrálost a autenticita v tak mladém věku, jen jsem zírala. Nádherný atmosferický soundtrack a geniální kamera. Silný a zároveň sexy film, který je promyšlený do každého detailu. Rozhodně jsem na tom nebyla v kině naposledy a Norové mají u mě jedno velké významné plus. [Mezipatra Approved - Kino Pilotů]

Kvarteto (2017)

Tak tohle se Mirku Krobotovi vážně nepovedlo. Postavy tu chodí a mluví jak zombie, děj o ničem, scénář je opravdu strašný a hudba Piňoze tahala za uši. Moc mě to mrzí, zvlášť kvůli velké podpoře filmu, nádherným lokacím a hlavně skvělým hercům, kteří tady nemají absolutně co hrát. Postava Báry Polákové je vyloženě napřes... Úplně mě dodělávalo, jak tam všichni s gustem vyslovovali FUNÉS, i když se to samozřejmě vyslovuje zcela jinak. Ostatně, tato postava byla jediná sympatická a živá.

matka! (2017)

Enviromentalistická a antikřesťanská agitka neskutečně povrchních a stupidních rozměrů. Jedna velká přehlídka doslovnosti a didaktismu. Existuje zřetelná hranice mezi smysluplně vypovídajícím filmem a opulentním manýrismem vzniklým z přebujelé ješitnosti svého tvůrce. Tuhle hranici Aronofosky matkou! již definitivně překročil a já už jeho další "díla" asi vidět nechci. Film není obohacující z žádného možného hlediska - očividně jsou to převyprávěné mezníky celé Bible, ale ty většina lidí stejně zná. Z hlediska umělecko-tvůrčího ani feministického to zase nedává žádný smysl. Mimochodem, přišlo mi, jako by postava Javiera Bardema zcela a nezáměrně odrážela samotného Aronofského jako režiséra. Film rozhodně nedoporučuji lidem s rysy sociální fobie či introvertům - pro mě osobně bylo sledování filmu dost trýznivé. Dvě jediné hvězdičky jsou za skvělé technické provedení, tedy slídivou kameru, perfektní zvuk (protože za hudbu se to považovat nedá) a výkon Jennifer Lawrence a Michelle Pfeifer. Never more.

Dexter (2006) (seriál)

Co Dexter, pche. To Debra, ta pro mě i po těch čtyřech letech stále zůstává nejlepší ženskou seriálovou postavou ever. Na její hlášky nikdy nezapomenu. Stejně tak jako bohužel nikdy nezapomenu tvůrcům jak nerozumně v poslední sérii ukončili její dějovou linii. Za to jen ty čtyři hvězdy.

8 hlav šílenství (2017)

Obsahově je to nicneříkající a stylisticky strašná slátanina. Po zhlédnutí filmu vím o Anně Barkovové přesně to samé, co jsem si o ní předtím přečetla na ruské wikipedii - byla nonkonformní, žila dlouho v lágrech, tam byly hrozné podmínky a ona byla lesba - prostě nic nového, nulové obohacení. Stylově je to haluz poznamenaná dlouhým natáčením a nedostatkem peněz na dané sekvence. Smysl množství některých scén jsem vůbec nepochopila. Filmařsky nejkvalitnější je poslední osmá kapitola. Našlo se tam i pár vtipných okamžiků, není špatná ani hudba. Jsem moc ráda za větší roli pro Máju Štípkovou, která je nejenom filmem trestuhodně opomíjená. Aneta Langerová je na neherečku docela ucházející, ale ta její ruština, to je bída. Přijde mi až trochu nedůstojné zneužít příběh životem zkoušené postavy z historie na (nepodařené) cvičení z filmových stylů.

Něžnost (2011)

Režie je hodně ve "francouzském" stylu, ale to není takový problém. Co mi vadilo hodně, už zde bylo zmíněno - tj. explicitní a amorální škatulkování postav. Marcus není sice žádný model, ale má krásné oči a laskavou povahu, přesto ho okolní společnost vůbec nevnímá, nezná, či se k němu chová nevhodně a odtažitě. O navenek krásné Nathalii, která ale nijak vnitřně nevyniká, všichni od začátku básní. Tak primitivní přístup k postavám u filmu, který se jmenuje La Délicatesse, bych opravdu nečekala. Třetí hvězdička je jen za skutečnost, že hlavní hrdinka pracuje stejně jako já jako uvaděčka v divadle.

O těle a duši (2017)

Film, který se Vám dostane nikoliv pod kůži, ale hluboko, hluboko do nitra a už vás nepustí. Působivý příběh, chytrý scénář, vynikající kamera i herci. Scény s jelenem a laní jsou dokonalé. Námět jako příliš bizarní nevnímám, z racionálního hlediska nevidím důvod, proč by se dvěma lidem nemohl zdát stejný sen. Naopak, až mě překvapilo, jak moc je to civilní. Každopádně je pro mě tahle uherská love story zatím bezkonkurenčně největším filmovým zážitkem roku.

Sestra v akci (1992)

"Já jsem přišla z kláštera U dvou sester" :-)) Výborná komedie.

Vyznání Anny Elliotové (2007) (TV film)

Závěrečný běžecký výkon Sally Hawkins je to jediné, co si lze z tak všedního snímku na základě průměrné předlohy zapamatovat.

Pasažéři (2016)

Extrémně nevyužitý potenciál. Zápletka je na film takového formátu strašně primitivní, není tu žádný zvrat. Jako romantický film to funguje do doby, kdy se to celé zvrhne do "akčního" finále, které snímek naprosto pohřbí. Na Pratta a Lawrence se hezky kouká, ale to je zoufale málo. V podstatě na tom nejvíce baví technické vychytávky lodi, včetně perfektního Michaela Sheena. Sci-fi s podobným námětem, jako Moon nebo Gravitation na mě zapůsobily o dost více.