Francouzova milenka (1981)

Z duše *milujem* filmy, ktoré sa odohrávajú vo viktoriánskom anglicku, kde sa vzdychá viac ako v priemernom péčku, kde ženy nemajú cicky, ale korzety áno, a muži otŕčajú svoje chlpaté mužné bokombrady. Toto bol ten omnoho lepší prípad, i keď oproti knižnej predlohe značne oklieštený o množstvo zaujímavých tém -- feminizmus, marxizmus, evolúcia, industriálna revolúcia, kolonializmus, štruktúra literárneho rozprávania and shit. Takmer všetky tieto témičky sa len mihnú a hneď ujdú.

Fred Armisen: Standup For Drummers (2018) (pořad)

Originálna téma a celkový nápad a do istej miery aj spracovanie. Zo začiatku sa veľmi ťažko zvyká na brutálne nesúrodé vtipy, ktorých striedanie graduje do čoraz absurdnejších spojení. Stand-up môže určite byť nesúrodý, ale nemal by to byť výpočet vtipov, do čoho Armisen zo začiatku veľmi veľa skĺzal. Humor, ktorý je cielene trápny, sa robí ťažko -- asi lebo niekedy z toho človeku vypadne to cielene. Armisen to aspoň ku koncu ako-tak uhral, ale od začiatku po cca polovicu bieda pomiešaná s výstrelmi dobrej zábavy.

Futurama (1999) (seriál)

Prvé štyri série výborné. Futuramu začal stíhať rovnaký osud ako simsnov, z ktorých sa stala akurát mašina na peniaze a hovná. Futuramu aspoň robili kratšie a menej a stihli ju uťať. Inak by dopadla podobne. Posledné série stoja za studený rezeň a nohavice z háemka.

Grimsby (2016)

Prijebané ako každý Cohenov film. Oproti predošlým dvom vytŕča tým, čo robilo aj Borata výborným -- sociálno-spoločenskou satirou (ktorej mohlo byť aj tak viac), nie politickou, ktorá úplne dodrbala Diktátora. Teším sa, čo uvidím nabudúce -- detailné a veľmi zainteresované zábery na sloniu súlož a incestuózny tea-bagging nastavili latku dosť vysoko.

Grizzly Man (2005)

Úžasný profil človeka s manickou depresiou, ktorý pod vrstvami narcizmu a prehnaného sebavedomia skrýval neistotu z bezcieľnosti a nezmyselnosti vlastného života. A tiež človeka s mesianistickým komplexom a stupňujúcou paranojou, ktorý si myslel, že ho zvieratá potrebujú, ale napokon sám vyjavil, že to vlastne on potrebuje tie zvieratá. Herzog veľa nekomentuje, ale keď začne so svojím subjektom nesúhlasiť, stojí to za to. Dlho som nevidel také silné zábery, ako keď počúval zvukový záznam smrti nášho hrdinu. Podobne keď sa Herzog prejaví ako pravý nemecký ironik a nechá medveďomrda hovoriť pár dní pred smrťou o tom, ako by nikto iný na jeho mieste neprežil.

Hotel Úsvit (2016)

Dramaturgia: Marek Leščák a Ivan Ostrochovský. To azda hovorí za všetko. Celkom svojrázne postavičky a ich príbehy dotiahnuté trestuhodne maximálne po skice. Vykreslenie atmosféry mesta nestačí. Trochu ma už unavujú dokumenty typu "aha aká riť sveta." Na zážitku veľmi nepridával fakt, že celý čas som bol nútený uvažovať, či to je naozaj dokument -- správanie postáv a záberovanie svedčili často o opaku.

Hotýlek (1975) (seriál)

Podľa Cleesovej autobiografie väčšina humoru vo Fawlty Towers pramení z Basilovho podvedomého strachu zo zlyhania, ktorý ho núti veci posúvať do extrémnych polôh, niekedy až preextrémnych. Pridajme k tomu potláčanie hnevu a jeho následný výbuch do okolia. Na druhej strane Cleese ťaží z fyzického humoru -- presne toho, čo kvôli skeču Ministry of Silly Walks neznášal -- ktorý obecenstvo zrejme miluje. Fraškovité zamotávanie situácií funguje na sto percent. Britský humor v kocke. Would watch again.

Chlapi nepláčou (2017)

Film, z ktorého kričí "hej, už viem, urobme film, ktorý ROZPRÚDI DISKUSIU, počul som, že je to in" a ktorý nevie, čo vlastne chce byť (sociálno-spoločenský komentár? individuálne príbehy? atmoška?) a tak je len povrchný. chápem princíp umeleckého vyrovnávania sa s historickou/národnou traumou a tento film ju dodal so všetkým balkánskym, čo len možno od takého filmu čakať -- depresívni alkoholici, bitky, neporozumenie, ustaše, četnici, horiace autá, MRTE smutné a dlhé zábery na tváre a o p t i m i z m u s. a už dajte do *niekam* tie roztrasené kamery, veď sa už nedá na to pozerať.

Iluzionista (2006)

No, film, ktorý staví všetko na silnú pointu, ktorú som ja, človek filmu temer neznalý a výsostne ignorantský, odhalil niekde v polovici a ktorá vlastne potom ani nie je silná, skôr hlúpa. Neviem ale, čo by bolo horšie a neuspokojivejšie -- či vrah kráľovič alebo vrah kúzelník. Ale z nejakého dôvodu ma to miestami bavilo. Norton veľmi slabý, džamati veľmi silný, fúzatý habsburg slizský, džesika dosť drevená.