Millerovi na tripu (2013)

Naozaj neviem včom je chyba, možno som nemal tú pravú náladu, možno mi nesadli herci, možno je to tým, že som túto komédiu videl chvíľu po Vlkovi z Wall Street, ale fakt ma to minulo účinkom. Neskutočne predvídateľná a vykrádajúca kvázi komédia s pár vtipnými momentami. Konanie postáv nelogické, chémia nefunguje v celej Millerovej rodine, herecké výkony takmer na úrovni študentských filmov. Ešteže tie wtf momenty sa striedajú v pomerne slušnom tempe a sem tam príde aj stráviteľná scéna. Ja to vidím tak na necelých 50% a keďže tunajšie /čsfd/ hodnotenie je naozaj premrštené, volím 2 *.

Temný případ (2014) (seriál)

Tento seriál má po svojich úvodných 3 častiach našliapnuté nato, stať sa nadžánrovou záležitosťou spájajúc ťažkú atmosféru, mysteriózne prvky a prepracovanú krimi zápletku. Hlavný predstavitelia Matthew McConaughey a Woody Harrelson rozhodne dokazujú, že sú páni herci a hlavne McConaughey-ho stvárnenie postavy dvíha laťku seriálovým charakterom. Ak by som Vám mal priblížiť atmosféru a dej pomocou dvoch známych filmov, tak poviem len, spojte si Se7en a Mlčanie Jahniat a dostanete tento skvost. Onedlho 4-tá časť, dúfam, že vydrží tempo, nihilisticko-existencionalistické poňatie sveta a seriálik má o fanúšika viac:) Po vzhliadnutí komplet 1.série doplním komentár! ***Po finálnej ôsmej časti sa nič nezmenilo. Tvorcovia len umocnili svoju šikovnosť jednou výborne natočenou akčnou scénou a hrou s charaktermi, hlavne oboch hlavných postáv. Podarilo sa im udržať napätie do poslednej časti, kedy pred finálnou epizódou fakt nebolo jasné, či to uhrajú už na uzavretie prípadu, alebo sa to povlečie do ďaľšej série. Matthew si hral stále svoje, čiže jednu z najprepracovanejších mini seriálových rolí, akú som kedy videl. Teším sa na jeho ďaľšie počiny. Detektívovia zaslúžených 90-100%

Wallander (2008) (seriál)

Tak toto Vám na pozitívnej nálade rozhodne nepridá. Zrejme ten najťažší a najdepresívnejší seriálový skvost, aký som mal možnosť zatiaľ pozerať. Všetky 3 série mám za sebou a v hlave mi ešte hučí spev čajok a vyzváňanie Wallanderovho mobilu, ktoré bolo tak otravné, že to určite nebola náhoda. Rozhodne nečakajte žiadne povrchné, sto krát omleté zápletky, ale ani žiadneho super hrdinu na strane zákona, ktorý vyrieši všetky zločiny ľavou zadnou. Wallander chybuje, viac než by bolo vhodné a nedokáže všetkým pomôcť, napriek tomu si ho musíte obľúbiť, pretože vždy robí, čo je v jeho silách a nielen vďaka Kennethovi Branghovi mu to veríte. Čo sa týka filmárskeho umenia, ťažko niečo vytknúť. Ako celok pôsobí W. veľmi kompaktne, niektoré nezapadajúce detaily v kľude prehliadam, a na záver už len toľko, že netreba sa báť ani českého dabingu. Jednu sériu som videl aj v dabingu a užíval som si to rovnako! 90% jak vyšitých :)

Ve jménu vlasti (2011) (seriál)

Ak som sa doteraz nevyjadril, tak Homeland jednoznačne patrí v rámci seriálu k tomu najzaujímavejšiemu, čo som mohol od roku 2011 vidieť. Prepracovanosť charakterov, ich herecké stvárnenie, budovanie napätie, dialógy, proste väčšina vecí na špičkovej úrovni a nad tým všetkým kraluje môj obľúbenenec D.Lewis, ktorý, aj keď nepatrí k hereckej špičke, role rozpoltených a mierne vyšinutých postáv zvláda s veľkým prehľadom a ja mu to hltám aj bez návnady:) Samozrejme sa väčšina takýchto dlhšie trvajúcich seriálov (momentálne natočených 36 častí) nevyhne slabším chvíľam, niektorým nudnejším epizódam a závadzaniu diváka do slepej uličky, Homeland však nespadá v žiadnom prípade do stereotypu, nesnaží sa opakovať, je len veľmi málo čitateľný a určite Vám nedovolí zaspať v porovnaní s inými seriálmi pýšiacimi sa nálepkou ´krimi´. Z prvých troch sérií je každá iná, všetky však spolu kompaktne sedia a určite sa budem tešiť na tú štvrtú. Trochu sa síce aj obávam, keďže zakončenie 3. série je síce odvážne, ale trochu až moc jednoznačné. Takže bude zaujímavé sledovať, ako sa z tohto chcú tvorcovia vysekať :) 90-95 %. Update po 4-tej sérii. Bohužiaľ, moje očakávania boli väčšie, keďže laťka bola asi nastavená privysoko. Pokus o reštart seriálu beriem a preto som tomu dával šancu, ale kompaktne táto séria nedrží. Záveru chýba gradácia, a pri poslednej časti som skoro zachrnel..Proste tu chýba taká tá húpačka, ktorá bola v predošlých sériach oveľa citelnejšia a Carrie (pozor SPOILER!!) nezvláda túto sériu sama. Postavy Quinna a Serensona sa snažia, ale bohužiaľ ani Haqqani neni taký protivník, ako Abu Nazir! (koniec SPOILERU!!!) Takže za poslednú sériu znižujem hodnotenie a keďže sa na 5-iatu sériu v tomto momente moc neteším, môže ma len prekvapiť a hádam v tom dobrom slova zmysle:) 80%

Percy Jackson: Moře nestvůr (2013)

PJ-More Oblúd je film určený pre deti a ztoho treba vychádzať. Neznamená to ale, že by tým pádom film nemusel nič nové a kompaktné ponúknuť. Bohužiaľ, ak máte viac ako 13 (rokov, nie IQ) rozhodne Vám týchto 100 minút strávených v spoločnosti PJ neodporúčam. Pri prvom vzhliadnutí som zaspal a dopozeral som to len z povinnosti na ďaľší deň. Na mňa je tu totiž až príliš veľa WTF momentov, kedy fakt netuším, či som sa mal smiať, či byť prekvapený, alebo to hneď vypnúť. Film je totiž lacnou vykrádačkou a parafrázovaním iných uspešnejších fantasy/rodinných snímkov ala Harry Potter, Súboj titánov, vzhliadol som tam tuším aj Baróna Prášila, Deppových Karibských Pirátov a čo je najdôležitejšie, nefunguje to! Emócie sú často vo filme jednoducho predkladané monológmi hlavného hrdinu, ktorý sa ľutuje a neustále potrebuje popichovať, čím divák nedostáva možnosť vytvoriť si k nemu kladný vzťah. Po hereckej stránke je to dosť chabé. Sečteno-podtrženo: 40% za snahu, zopár trikov a chutných príšerok!

Banshee (2013) (seriál)

Cca prvé 4 časti je to paráda. Rozohraná je veľká partia, postavy charakterovo veľmi sympatické, alebo nesympatické, ak je treba, čo platí aj o hereckom obsadení. Problémom, je, že už asi v polke tejto prvej série všetci vieme, kam to povedie, kde sa to všetko stretne a vtom momente rozohrajú scénaristi veľkú hru, ale snami, divákmi. Nastávajú logické chyby, navádzanie do slepých uličiek a otravné naťahovanie. A záverečná časť je bez akéhokoľvek prekvapenia, len povinnou jazdou, len akýmsi úvodom do druhej série. Ak by si prvá séria udržala šťavu po úvodných epizódach, bolo by to kľudne aj na 4* a viac. Takto zatiaľ za nejakých 65%, pričom druhú sériu, aspoň jej úvodné časti si nenechám ujsť:)

U Konce světa (2013)

Z trojice spolupráce Wright-Pegg-Frost jednoznačne najslabší kúsok. Prvú tretinu to šlape a film stojí na Peggovom hereckom šialenstve a načrtáva zaujímavý filmový zážitok. Všetko končí odhalením a žánrovým crossoverom, ktorý však oveľa lepšie zvládol napríklad Rodriguez v snímku Od Súmraku Do Úsvitu. Akčné scény a zopár originálnych nápadov sú zrežírované na výbornú, problém je však v určitom opakovaní a ´nudných záporákoch´, ktorí ako by ani nechceli poraziť vypečenú partičku kamošov na ceste za ďaľším pivom. Herecky úplne bez problémov, bohužiaľ mám však stále pocit, že by to dopadlo oveľa lepšie ak by išlo ´iba´ o variáciu na Hangover v Anglickom prevedení. Záverečný dodatok radšej nekomentujem, aj keď chápem, že má ísť o symboliku s katastrofálnymi filmami. Dám však Koncu Sveta ešte jednu šancu, uvidíme, čo sa zmení:)

Hugo a jeho velký objev (2011)

Veľká pocta filmu od veľkého režiséra. Spočiatku to vyzerá na audiovizuálne orgie, ktoré však postupne ustúpia do pozadia a prednosť dostáva zbytočne rozťahaný príbeh. Po hereckej stránke je natom neprekvapivo najlepšie Kingsley, Asa Butterfield celkom obstojí. Približne v polke, po načrtnutí pointy, film opäť trochu nadchne, neudrží si však tempo a vďaka tej dlhšej stopáži je ten celkový dojem cca 70%-ný.

Muž z oceli (2013)

Tak z mojej strany jednoznačne sklamanie. Trochu sa mi potvrdilo, že keď sa človek do kina teší, nedopadne to práve najlepšie..A dôvod prečo som išiel na film s väčším očakávaním je Zack Synder a hlavne jeho Watchmen-i..Superman je síce primárne určený pre konzumnú kultúru a ako takému mu svedčí nálepka blockbuster-u, ale aj tak. Synder sa podľa môjho názoru zbytočne dopúšta zámerných strihových trikov na menej pozornejšieho diváka, viacej krát niečo naznačí, necháva to však absolútne neobjasnené. Viem, že to môže byť spôsobené aj tým, že režisér ako taký, nemá 100 percentný vplyv na finálnu podobu filmu, ktorý ide do kín. Tým pádom, si rád pozriem directors cut, v ktorom sa dúfam dočkám kompaktnejšieho spracovania. Ďaľšou vecou je jednoznačný vplyv a okaté kopírovanie nápadov z fantazy a sci-fi filmov posledných rokov. Spomeniem len Avatara, Vojnu Svetov, Fantastickú Štvroku s Silver Surfera. Aby som ale len nekritizoval, tak určite poteší a pre film má zásadný vplyv rola Russella Crowa a spracovanie Kryptonu. 60%

Invaze (2005) (seriál)

Tak ne, tentokrát to nevyšlo na 100 procent a bohužiaľ ani na tie 4 hviezdy to nebude..Ťažko hodnotiť seriál v ktorom prvých cca 6 častí odsýpa ako má, nechýba akcia, napätie, dobre zvládnuté charaktery, v ďaľších častiach už ale cítiť režisérske tápanie (často aj herecké) a zbytočné umelé predlžovanie, na ktoré proste tvorcovia nestačili. V niektorých epizódach sa dajú postrehnúť veľké logické chyby, ktoré určite nie sú spôsobené len českým dabingom, v ktorom som mal možnosť celý seriál vzhliadnuť. Často krát sa nosný námet seriálu v jednotlivej časti ani len nepohne a divák je odvádzaný schválne do slepej uličky. Príliš veľa naznačených vecí z ktorých nakoniec nič nevzíde a hra s divákom, ktorý si nepamätá, čo sa dialo v minulej časti, alebo pred pár minutami, potápa tento seriál na úroveň nejakej 4tej série Aktov X. A za samotnú poslednú epizódu mám chuť seriálu strhnúť ešte jednu hviezdu, ale budem zhovievavý. To čo tu však tvorci predviedli sa nevolá otvorený koniec, ale absolútne nezvládnutie pointy, resp. nedotiahnutie ktorejkoľvek dejovej línie, aspoň ktomu otvorenému koncu. Až mám chuť vysloviť konšpiračnú teóriu, že mimozemské bytosti medzi nami zatrhli seriál a nemal sa skončiť 22-hou časťou:)