Tah pěšcem (2014)

Další "šachový film" a další, z šachového pohledu, blbost skoro po všech stránkách. Vypisovat je nebudu, k ničemu to není, jen pro kohokoliv, kdo si s šachovnicí tyká a dokáže odehrát partii naslepo, doporučuji o tomto filmu ani na okamžik neuvažovat, není to film pro vás. Pokud jde o faktickou stránku věci, i tam film dostává řádně na frak a kohokoliv šachové historie znalého nakrkne. Pokud jde o film samotný, ani zde se nemá Tah pěšcem (v originálně Oběť pěšce) čím chlubit. Na rozdíl třeba od Rivalů, kteří si taky s fakty a reáliemi příliš hlavu nedělají, ale jako film nabídnou poměrně slušnou podívanou, zde ta podívaná prostě chybí a není zde nic, opravdu nic, čím by snímek zaujal. Možná tak excentričnost a pošukanost hlavní postavy (průměrný Maguire) může někoho zaujmout, ale to je na dvouhodinový film dost málo. Kromě toho je ta excentričnost a pošukanost hnaná do extrému, protože tak jako ve filmu se Fischer nechoval (o čemž svědčí jak dokumenty o Fischerovi a o zápasu samotném, tak spousta šachové literatury). V žánru filmového šachu doporučuji zatím jediný opravdu kvalitní šachový film Grossmejster (SSSR, 1972) u kterého jsem jako hodně slušný šachista neviděl na šachovnici to, co bych při své úrovni vidět neměl (závěrečná vítězná kombinace), což od filmu z velmistrovského prostředí očekávám. I bez těchto chyb bych hodnotil film jako velmi slabý.

Splašený vlak (1985)

Podlě některých zde jde o béčko... Tak určitě, béčko s nominacemi na Oskara a Voightem v hlavní roli a s Končalovským na režisérské sesli. Co se tady člověk nedozví... Akční jízda (doslova) v zasněžené krajině, které k dokonalosti dost chybí, jak po stránce scénáře, tak akce, ale pořád je to "dost dobrej nářez", který by nikdo, kdo má rád filmy o vězeňském prostředí, s tunami sněhu, s vlaky nebo filmy akční neměl minout a aspoň jednou v životě zkouknout. Perfektní zimní/vánoční film.

Antarktida: Rok na ledu (2013)

Že by dokumentu prospěla kratší stopáž? No, možná ano, pokud Vás téma nebaví a záběry na krajinu neberou, ale já bych bral klidně další půlhodinku navíc, protože jsem si dokument užíval od začátku do konce každou minutu.

Veselé Velikonoce (1984)

Klasická komedie s klasickým Belmondem vysílaná klasicky na Velikonoce je sice klasika všech klasik, ale neznat ji z doby, kdy vysílali úplné kulové a kdy si ji mnozí zafixovali jako "tu dobrou komedii s Belmondem", tak jde o průměr, který kromě Belmonda nemá příliš co nabídnout. Zápletka mnohokrát použitá, vtípky slabé, nebýt několika komických situací a Belmondovy komiky (hlavně v nemocnici a při cestě z ní), jde možná i o slabší průměr. Ale je to Belmondo a ten vždy potěší.

Bat 21 (1988)

Spíše podprůměrné filmové dílo, dosti nudné a ničím zajímavé, ale jakožto fanda prostředí vietnamské akce jsem byl potěšen některými záběry, což je pro mě jediné pozitivum tohoto filmu.

Štvanec (1969)

Film nefilm (jde o pilotní díl k seriálu, ve kterém se nepokračovalo) s dobrou robinhůdovskou atmosférou, který bohužel během hodiny moc nenabídne. Kdyby bylo více dílů, mohlo jít o to lepší o R. H. Takhle jen slušný a atmosférický průměr.

WrestleMania X (1994) (pořad)

Napíšu hodně málo... Lex Luger vs Yokozuna.

Les Aventures de Robinson Crusoë (1964) (seriál)

Asi nejlepší verze Robinsona, kterou jsem viděl (a viděl jsem jich dost). Díky stopáži se dostane na vše podstatné, co je v knize, nikam se nepospíchá a na ostrově jako diváci trávíme s Robinsonem móóóře času. Přesně jako v románu a ne jako v mnoha film. zpracováních, kdy po hodině a něco se Robinson dostane z ostrova a je konec. Ta "starost" a čb obraz je ku prospěchu věci, dokáže lépe vytvořit dojem, že se příběh odehrává před stovkami let. Milovníkům dobrodružného žánru doporučuji a fandům robinsonád ještě víc, tohle se povedlo. (Zde na ČSFD je chyba, jde o čtyři díly circa po hodině a půl a jde o jinou verzi tohoto seriálu.)

Modrý kód (2017) (seriál) odpad!

Nerad odpaduji s davem jen proto, abych odpadoval, ale tohle si opravdu nic jiného než odpad a odsouzení nezaslouží. Odpaduji a odsuzuji, tedy jsem!

William Tell (1958) (seriál)

Z mnoha klasických čb seriálů o hrdinech (Robin Hood, Ivanhoe, Zorro atd.) jde o nejdospělejší a nejuvěřitelnější seriál, vhodný i pro dnešního diváka. Netrpí příliš hlavním neduhem zmiňovaných seriálů - ukecaností. Souboje jsou skutečnými souboji, při kterých padouch neodbíhá z bojiště jako šašek, ale končí v krvi mrtev. Gessler je znázorněn jako docela solidní svině a vyžrané prase, které nechce Tella jen tak naoko pokořit, ale opravdu dostat. Interiéry jsou vynikající (možná se natáčelo na skutečném zámku či hradě), exteriéry až na pozadí stále stejně zasněžené hory také, jednotlivé příběhy jsou zábavné. Mnohem lepší než Dobrodružství R. Hooda nebo Ivanhoe.