Interview (2014)

„Tu kozu taky. Slyšíš? Tu kozu taky!“ Máte vulgárne komédie, ktoré nie sú vtipné. A potom máte Interview. Občas šokovane vyvaľujete oči a vravíte si, čo to ku... Ale popritom sa bavíte, lebo tie vtipy sú fakt dobré. Úžasne oplzlý film. James Franco je odzbrojujúci, nákazlivý a neodolateľne rozkošný a so Sethom Rogenom tvorí skvelý pár dobrých priateľov, ktorí si hovoria veci na rovinu, držia pri sebe a ak sa aj pohádajú, je len otázkou času, kedy sa znova dajú dokopy. Je tam plno scén, ktoré si koledujú o zapísanie niekam (strkanie miniraketky, všetko so šteniatkom, Joseph Gordon-Levitt). Možno by som to skrátil o 10 – 15 minút a nesedeli mi nejaké detaily (tým, že jeden samolepiaci štítok padol tam, kam padol, mali logicky otráviť vodné zdroje, nie? A prečo sa Aarona nikto nepýtal, čo vlastne robil v noci vonku?). Ale inak spokojnosť. A je to fakt dobre natočené (absolútne filmársky sebavedomé scény, soundtrack, kamera, efekty). „To neproplaveš, Dejve. Je to moře.“

The Manitou (1978)

„Pana witchy salatoo.“ Mám Grahama Mastertona rád, ale pri všetkej úcte si trúfam povedať, že prvých cca 40 minút tohto kanadsko-amerického filmu je blbosť. Našťastie, postupne to naberá na obrátkach a atmosféra príjemne zvážnie (úvod vyzerá skôr ako komédia) a je tam aj viacero dosť drsných, nechutných a úchylných vecí + psychedelické finále. Napriek tomu príliš dobre neviem, čo si mám o tejto snímke myslieť a ani či sa mi páčila alebo nie, ale skôr nie, ako áno a tak dávam len 40%. Režisér Grindler bol známa hororová firma, mal žáner rád, ale príliš kvality doňho veru nevniesol (Grizzly, Deň zvierat).

Sousedi 2 (2016)

„Strašne rýchlo to uteká, však?“ Jednotka ma nebavila. Dvojka je lepšia. Plno dobrých  dialógov a hlášok („Prejdem sa po moste a idem domov.“), postavy sympatickejšie než minule a páčilo sa mi, že je z toho od istého bodu tímovka a nie osamotený boj manželského páru. Nepriateľ je tentokrát silnejší, lebo všetci vieme, že na svete nie je nič horšie, než skupina puberťáčok. Prítomnosť Kelseyho Grammera som nepochopil, ale nevadí, hlavne, že to pochopil on. Dole klobúk za viacero odvážnych nápadov (striptíz s nie úplne plánovanou koncovkou). Veľa vtipov funguje (Austrália, varenie vajíčok, scary psycho klaun, dvere do garáže, masová panická hrôza v zamestnaní z použitia airbagov).

Little Farm (2006)

Tak toto je fakt ťažká amatérčina, ale zároveň to paradoxne možno i práve vďaka tomu má nezameniteľnú atmosféru. Ktorá je ale značne nechutná a odporná. Ale aj ona má právo na život. Spočiatku ťažko pozerateľné, ale finále poriadne psycho.

Terrifier (2017)

Vôbec sa mi do toho nechcelo, ale nakoniec prekvapivo dobrá a ostrá klaunská šleha do vášho červeného šašovského nosa. Snímke dominuje znepokojivá atmosféra, mrazivé scény (úvod v pizzerii je možno ešte nepríjemnejší, ako neskoršie jatky), sympatický kasting, ústredný drasticko-brutálno-megapsycho klaun a viacero fakt až nečakane drsných efektov (minimálne na pílenie len tak nezabudnete). Odporúčam aj solídny kraťas z r. 2011, podľa ktorého celovečerák vznikol.

Terrifier (2011)

Postava všadeprítomného, šialeného klauna, ktorý bezdôvodne vraždí každého, na koho v tú pekelnú, nepokojnú noc natrafí, vôbec nie je zlá. Režisér tento svoj jednoduchý a pritom funkčný nápad neskôr roztiahol do podoby celovečernej trilógie... a vôbec neurobil zle! Ono už ale ani kraťas, ktorý stál na začiatku toho všetkého, nie je zlý. Je trochu iný (žiadna pizzeria, ale pumpa, žiadny dom s upratovačom a bláznivou ženou atď.), ale aj on má niečo do seba. Záverečný pohľad nezabudnuteľný.

Strážce spravedlnosti - Dark Vengeance (2011) (epizoda)

„Udivuje ma, že tým ospravedlňuješ vraždu.“ Príbehovo celkom osviežujúca seagalovka, v ktorej Steven zasa vedie tím mladých úch, ktoré po ranu nejdú ďaleko, ale je to ladené skôr do serial killer. Čo bol aj Bleskový muž (1996), ale ten v skutočnosti len klamal telom a nakoniec bol o niečom inom. Dark Vengeance je naozaj o sériovom vrahovi resp. rovno o... ale OK, dnes nespoilerujem.

St. Agatha (2018)

Béčko. Strašne nezáživný horor, ktorý nevie (a asi ani nechce) zaujať diváka, plný nesympatických postáv (a herečiek) a otravného vrieskania, ktorého som mal po hodine a pol fakt plné zuby.

Bažináč - Brilliant Disguise (2019) (epizoda)

Ja sa vám ospravedlňujem za komenty k jednotlivým epizódám Swamp Thing, ale som zúfalý, ono k tomu naozaj nie je moc čo písať. Sedmička je rovnako štandardná a nezaujímavá, ako predchádzajúce diely.

Bažináč - The Price You Pay (2019) (epizoda)

Znova sa to motá od ničoho k ničomu, ale atmosféra dobrá a značne to vylepšuje Ian Ziering (!) a legendárny démon Etrigan.