• Pohádka

Akta X - Lazar (1994) (epizoda)

Velmi dobrá epizoda, která si pohrává se záměnou těl dvou mužů na opačných stranách zákona. Nebo spíš dva rozdílní muži v jednom těle? (byly zde náznaky, že Willis je pořád uvnitř) Sice mi ten vztah Willise a Scullyové přišel trochu násilím do epizody napasovaný, ale nakonec mi to tak moc nevadilo. A jak ten kolega bránil Muldera před tím posměváčkem (viz hláška výše) se mi líbilo, přece jen ho všichni nepovažují jen za "strašidelného" Muldera.

Akta X - Opačné pohlaví (1994) (epizoda)

Mytologické epizody mi s postupujícím časem připadají čím dál lepší (kdysi jsem dával přednost těm samostatným, teď se to vyrovnává), ale tahle pořád zůstává výjimkou. Atmosféra je místy velmi hutná, i ta zápletka je zajímavá, ale místy mi to přijde poněkud utahané a v celkové kontextu mytologie se nakonec ukázala jako slepá odbočka. Zajímavostí je, že se tu v odlišné roli objevil budoucí důležitý protagonista mytologie - Alex Krycek.

Akta X - Led (1993) (epizoda)

První epizoda, kde je Mulder a Scullyová odříznuti od civilizace v zatraceně nebezpečné situaci. Tyhle epizody patřily v seriálu k těm nejlepším celkově a tahle je skvěle uvedla. Skvělá variace na Carpenterovu Věc, kde se poprvé vážněji testuje důvěra mezi 2 hlavními protagonisty. Herci ve vedlejších rolích jsou do jednoho vynikající, je zde několik velmi působivých scén (improvizovaná operace pilota, vystrašení protagonisté odděleni v pokojích, ale přesto jsou napnutí jako struna). Jediné, co jsem úplně nepochopil, bylo to, proč všichni předpokládali, že nakažený je jen jeden z nich - podle toho, jak dopadla první skupina, to v sobě klidně mohli mít všichni.

Hvězdná brána - Odveta (2007) (epizoda)

Sice oceňuji, že Teal'c dostal před koncem seriálu ještě vlastní epizodu, ale přál bych si, aby měla lepší kvalitu. Zápletka i její jednotlivé aspekty jsou jen slepencem mnoha předchozích epizod, Teal'cův charakter jsem místy vůbec nepoznával, klišovitý záporák (mimochodem, ta zápletka se zabitou matkou Teal'ca sem byla trapně napasována, za celých 10 let o tom nepadlo jediné slovo) - údajně Teal'cův nepřítel na život a na smrt (zvláštní, že o něm taky nikdy nepadlo ani slovo), SG1 se nepochopitelně striktně drží pokynů IOA, nesmrtelný Teal'c a tak by se dalo pokračovat do nekonečna. Snad jediné pozitivum je krátký návrat doktorky Lamové.

Hvězdná brána - Spolek zlodějů (2006) (epizoda)

Slušná epizoda, jedna z těch lepších z 10. série. Rudolf Martin odvedl jako Anateo výbornou práci, škoda že nedostal spíše roli Netana, za jedinou epizodu dokázal prezentovat Luciánskou alianci jako skutečnou hrozbu. Do čtyřech hvězd to sráží četné nelogičnosti (Cam v utajení neočekával, že se ho Netan zeptá na něco, co by věděl jen pravý Kefflin?, nikdo z posádky loďi není schopen ji opravit, SG1 je jediná odborníkem?) a náhodičky (v momentě, kdy se chystá poprava Teal'ca je v poslední chvíli odložena kvůli nalezení Odyssey). Jinak souhlas s uživatelem pode mnou, Emersona je škoda, taky se mi moc nelíbilo, že v průběhu epizody tahle událost upadla v zapomnění.

Hvězdná brána - V zajetí ledu (2002) (epizoda)

Atmosférou mi tahle epizoda připomíná spíše Akta X (snad i díky přítomnosti Bruce Hardwooda), ale jde o velmi zajímavou epizodu, kde se poprvé hlouběji rozebírá problematika Antiků. Epizodu trochu kazí jen závěrečná pointa s dostupným symbiontem pro O'Neilla. Přijde mi dost vyspekulované, že zatímco jindy je symbiontů u Tok'rů vždy nedostatek, tak když umírá hlavní hrdina, tak je jeden hned po ruce.

Hvězdná brána - Kouřová clona (2003) (epizoda)

Další dobrý díl 6. série. Ten nápad s mocnými podnikateli, co Bránu využívají k svým vlastním záměrům mi sice přijde trochu otřepaný, ale jinak nemám zásadnější námitky. Při prvním shlédnutí mě docela překvapil zvrat, kdy se ukázalo, že Kinsey je stále naživu. Nápad s imitační technologií byl dobrá kontinuita, zápletka Foothold mi vždycky přišla hodně zajímavá, takže alespoň něco z ní se ještě vrátilo zpět.

Hvězdná brána - Ba'alovy klony (2006) (epizoda)

Baala mám hodně rád, Cliff Simon ho jako vždy zahrál perfektně, ale celý ten nápad s klony mi už přijde dost přetažený, ten měl těch klonů snad tisíce, začíná to být únavné, jak jich vždycky pár odstřelí a tucty dalších jsou někde připraveny na další střet. V zájmu rozvinutí děje se navíc v tomhle díle lidé z SGC chovali jako parta dementů, kteří se nechali Baalem naprosto stupidně převést. Jen tak pro příklad, jeden Baal utekl z cely a žádný ze strážných u dalších Baalů ho nedokázal jednoduše zastřelit? Jednoho nebo dva bych možná uvěřil, ale všechni?

Útěk z vězení - Zahrabaný (2006) (epizoda)

Skvělý díl s množstvím zvratů, děj se pořádně zašmodrchal a posunul. Taky jsme tu ztratili hned dvě významnější postavy, hlavně ta druhá byl pro mě při prvním zhlédnutí pořádný šok. Napínavý děj byl skvěle odlehčen humornými scénkami s Haywirem a jeho novým cílem cesty.

Útěk z vězení - Rande (2006) (epizoda)

Z tohohle dílu se mi hodně líbila linie T-Bag - Geary - Bellick, Geary se nakonec ukázal jako pěkná sketa. Ovšem zbytek dílu mi přišel dost nudný a vyplňující, ať už šlo o bratry, Sáru či Sucreho, tak mě jejich děj tentokrát nijak zvlášť neoslovil.