Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Akční
  • Komedie
  • Krimi
  • Drama
  • Pohádka

Recenze (637)

plakát

Hvězdná brána - Singularita (1997) (epizoda) 

Zajímavý nápad s Goa'uldskou pastí na zničení SGC a vůbec vliv, jaký můžou mít SG týmy na situaci na jiných planetách (i když náznak, že vyhubení celé planety bylo kvůli ukrytí tajných výzkumů Nirrti jsme nedostali až do 5. série). Celá linie s Cassandrou byla velmi emotivní, dobře zpracovaná a zahraná, ale přesto mi přišlo trochu přešvihlé, že k ní byla Carterová až tak vázána, profesionální voják by si měl držet trochu větší odstup. A ten konec, kdy vlastně Jack ztratil úplně velení týmu (Carterová rozkaz splnit doslova odmítla, Daniel a Teal'c taky nešli pryč), to mi taky úplně nesedlo, na Jackově místě bych měl spíš pochyby, zda se v krizích mohu spolehnout na to, že poslechnou jím vydané rozkazy. Závěr v parku fajn týmový. Mimochodem tahle epizoda začala trend hromadných úmrtí jiných SG týmů, což se prolínalo celou sérií (tak s tím začala SG-7).

plakát

Hvězdná brána - Povznesení (2001) (epizoda) 

Epizoda má zajímavý příběh, který nám rozvíjí rasu Antiků a jejich zásahy do primitivnějších civilizací (tehdy jsme nemohli tušit, že tahle zbraň patřila k jedněm z těch mírnějších intervencí), které většinou neskončily dobře. Taky se nám tu rozvíjí další znalosti o životě povznesených, jejich schopnostech i hranicích, které nesmí překročit - tohle všechno bude v dalších řadách hrát důležitou roli a je zajímavé, že tahle epizoda byla věnována postavě Carterové, i když povznesení bude storyline úplně jiné postavy. Slizký plukovník Simmons poprvé na scéně a už tady dává tušit, že bude našim hrdinům dělat problémy. Povedená závěrečná scéna na planetě a nápad s minibránou. Ovšem celkově jde pro mě o průměrnou epizodu, protože dvě dost zásadní věci mi tu moc nesedí - jednak to, že nikdo z týmu nebo Hammond Sam pořádně nepodpořili, nevěřili jí a snad ji někdo z nich i považoval za blázna (čí nápad byl to psychologické vyšetření? snad ne Hammonda) a pak stalkerská stránka Orlina. Myslím, že zkoušet někomu zkoumat mysl, pak ho sledovat až domů, všude po domě (včetně koupelny a záchodu) a pak se mu znovu vnucovat s tím zkoumáním mysli, schovávat se v jeho domě, dokud si není jist, že kamery budou pryč, tohle všechno mi přijde jako něco, co se neschová za něco tak vágního jako "v naší kultuře to chodí jinak". Navíc Antici by podle všeho měli být chytří a vzdělaní, tak proč by se Orlin v první řadě nesnažil nejprve poznat, jak komunikovat s lidmi než je tajně šmírovat, tak inteligentní se zdál být... 3 hvězdy

plakát

Discopříběh 2 (1991) 

Taky bych řekl, že v porovnání s tím, co se točí dneska, tak je to docela v pohodě komedie. Písničky Michala Davida mi moc neříkaly tehdy, dneska už vůbec ne, ale nic zásadního proti nim nemám. Taky jsem tenhle díl v dětství mnohokrát viděl, což při hodnocení taky hraje roli. Více prostoru tu dostává Ladislav Potměšil, který je mi sympatičtější než synátor, více prostoru tu dostane vtipný Pavel Nový a Jarka Obermaierová tu vystřihne jednu pěkně nepříjemnou semetriku (chudák Vlach a Jituš). Taky Veronika Kánská je tu určitě lepší než ve Slunce, seno trilogii. A je tu i pár vtipných hlášek ("Cos to přived?" Vidíš ty vole, co jsi udělal?")

plakát

Malý pitaval z velkého města - Valutová příhoda (1986) (epizoda) 

Za mě slabší úvod, kdy první čtvrthodinku sledujeme podvedeného Vaculíka a jeho snahu vypátrat podvodníky, kteří ho následně usmrtí. Jestli se tím zdlouhavým úvodem snažili k němu vyvolat nějaké sympatie, tak u mě to nezabralo - chlapec chtěl rychle a nelegálně peníze a pak čumí jak puk, jak ho pěkně očesali a slibuje pomstu. Pak se vlastním tělem snaží zastavit auto - taky ho mohlo trknout, že auto bude asi trochu silnější. Následné detektivní pátrání zaujme řadou zajímavých pasáží nebo charakterů - namachrovaná šlapka, záznamy sportovních utkání, recepční alá policista, taky Kamil zas jednou prorokuje, jak to půjde snadno, aby v dalším střihu oznámil "Břéto, my je nemůžem najít". Taky ti pachatelé byli fikaní, jak hned v prvním momentu pochopili, že hlavní důkaz proti nim není a tak tvrdošíjně zapírali. S tím souvisí i slabší konec, kdy ten Jiříčkův finální důkaz mi nepřijde moc zásadní a nevidím důvod, proč se po něm přiznávat (jak tu někde padlo, ani nevíme jistě, zda se vůbec přiznali). Jinak jen pro zajímavost, Krampol se v téhle epizodě objeví jen na pár sekund na závěr bez jediné věty, to byl nejmenší prostor pro jednu z hlavních postav v celém seriálu.

plakát

Hospoda - Fór (1997) (epizoda) 

Copak o to, Nárožný na konci toho opilce vystřihl na jedničku, ale nějak se nemohu přenést přes debilitu zápletky, kdy Nárožný najednou neumí číst a pak tam šílí kvůli ne zrovna nejlépe napsanému (ale přesto čitelnému) slovu vdolky, ani ho nenapadne do tý kuchyně zajít a třeba se podívat, jenže pak by tuhle zápletku nemohli natáhnout na požadovanou půlhodinku. Mimochodem zajímalo by mě, zda Goliáš a Prášek taky najednou neuměli číst, nebo si dělali z Duška srandu.... Nevím, jestli jde o nejslabší epizodu celého seriálu, ale mezi ty slabé rozhodně patří....

plakát

Malý pitaval z velkého města - Narkomani (1986) (epizoda) 

Skvělí záporáci Preiss a Čapek, kdy si dokonce jeden z nich zahraje na teroristu, co vyhrožuje otrávením města - a oproti mnoha novým kriminálkám to nepůsobí vůbec trapně. Preiss tady předvedl excelentní výkon člověka devastovaného drogou, který přece jen zná určité meze, které nepřekročí. Rudolf sice podobné případy nemá rád, ale přesto na to jde efektivním způsobem, který mu nakonec přinese úspěch. Závěrečná scéna v hospodě chvíli zavání takovým "nepřidáme tam nějakou poslední dramatickou honičku?", ale nakonec je ukončena realistickým a proto taky lepší koncem.

plakát

Hvězdná brána - Kamelot (2006) (epizoda) 

Já dávám tu slabší 4 hvězdu taky za ten působivý závěr, kdy Ori aktivují bránu a s přehledem rozcupují veškerou přítomnou obranu. Nejpůsobivějším momentem je bezmocná Carterová visící kousek od superbrány sledující celý ten masakr. Kdyby to byla poslední epizoda seriálu, tak by to bylo působivé zakončení. Ori v naší galaxii, zbraň proti nim žádná, obrana Země vážně poničena (samozřejmě se ukáže, že zničená loď byla ta ruská, ale z tohohle dílu by se to nepoznalo), superbrána může přepravit další desítky lodí (proč vlastně se brána vypla? neměla by ji černá díra napájet neomezeně), mohou zaútočit kdekoliv v naší galaxii, možná jsme ztratili někoho z našich hlavních hrdinů. Bohužel v následující epizodě se tohle všechno spláchne a jakoby se nic moc nestalo, za to ale tenhle díl nemůže. Nicméně první polovina epizody, kde naháníme Merlinovu zbraň (a nikam se nedostaneme, což ještě párkrát scénáristi zopakují) mě moc neokouzlila, i ten souboj s rytířem a Merlinovy hádanky už jsou tu recyklovány. Musím přiznat, že Mitchellův "heroický" souboj byl tentokrát trochu menší klišé než minule, protože potřeboval pomoc od holky, která taky za to shrábla všechnu slávu. Taky vedoucí vesnice trefně shrnul Cameronovu situaci "Může si za to sám." a správně neměl zájem mu nějak pomáhat.

plakát

Agatha Christie's Poirot - Zlo pod sluncem (2001) (epizoda) 

Jeden z mých nejoblíbenějších dílů s hodně originálním modusem operandi "vražda spáchaná až poté, co bylo nalezeno tělo" Ze začátku tady máme dost humornou zápletku s obézním Poirotem a jeho pobyt na ostrově se k tomu ještě párkrát vrátí (parní lázeň, dieta), jenže hned od začátku se nad daným místem začnou stahovat mraky, protože mezi hosty je tu i jedna osoba, kterou chce zabít úplně každý (klasika). Poirot tuší zlo, ale jak někdo uvedl, co může dělat (ten jeho pokus s jedním ze zúčastněných dopadl neslavně, ještě aby to zkoušel s tím zbytkem), dokud vražda skutečně neproběhne. Podezřelých je tady spousta, hodně nejasných vodítek, vedlejší zločin, který s tím hlavním nakonec nesouvisí, inspektor Japp, který má rád věci jasné a jednoduché ("váš problém je, že všechno komplikujete"), zločin z minulosti - prostě povedená směs všeho, co mám na Poirotovi rád. Ten se pak po pořádném jídle do toho obuje a má vraha, jako bonus ještě přispěje k zatčení pašeráků drog.  Jsou tady samozřejmě i nelogičnosti (jak asi byla jeskyně daleko od místa nálezu "mrtvoly", možná tam nebylo vidět, ale že by tam nebylo ani slyšet?) a chtělo by to pořádný důkaz, ale v Poirotovi to nějak dokážu přehlédnout. Nakonec ještě rozluštíme otázku "jak je to vlastně s tou Poirotovou obezitou?"

plakát

Hvězdná brána - Moebius, část druhá (2005) (epizoda) 

Jak jsem zmiňoval v komentáři u předchozího dílu, tak tuhle dvojepizodu beru jako extra bonus na závěr 8. série, ne jako regulární zakončení seriálu. Nicméně tahle epizoda mi přijde slabší než její předchůdce. První polovina s návratem na Chulak a rekrutováním Teal'ca (skvělá scéna s nahrávkou Teal'cova budoucího já) je za mě hodně dobrá, potěšil krátký návrat Apophise a Kawalskyho (pro úplnou kontinuitu bych uvítal ještě Ferrettiho - není paradoxní, že Kawalsky zemřel hned ve 3. epizodě a přesto se vrátil víckrát než jeho kamarád?), nicméně po přesunu SG-1 do Egypta to pro mě podstatně ztratilo šťávu. Za sebe bych uvítal, kdyby Kawalsky přežil a pomohl týmu s poražením Raa, koneckonců taky patřil mezi ty, kteří ho ve filmu pomohli svrhnout. Místo toho zjistíme, že z původního týmu všichni vojáci zemřeli a přežil zrovna otravný lingvista Jackson, který nijak nezareaguje na fakt, že vidí obdoby svých drahých přátel, kteří už jsou nějakou dobu mrtví. Plus celou situaci staví ve stylu "časová linie se změnila, protože Carterová nechtěla nic podniknout pro získání lodi a Jack s Teal'cem tak nemohli žít, tak se zapojili do svrhnutí Raa" (takže on jediný na tom nemá vinu, až na takovou maličkost, kterou zapomene zmínit - že celý ten nápad vzešel od něho). Navíc toho z akce proti Raovi moc neuvidíme, jsou tu zase dějové díry (jak může Carterová spravit loď Antiků, když sama říká, že nic takového v životě neviděla) a i když jsem shipper, tak tady mi ten motiv přišel nadbytečný. Na konci pak můžeme přemítat, co se s týmem stalo - dožil své životy v Egyptě (tak aby neovlivnil dějiny) nebo se vypařil, protože v budoucnu nikdy do Egypta nemusel cestovat. Největší otazník v tomhle zůstává u Daniela Jacksona, to nebyla alternativní verze jeho já, ale jeho skutečné budoucí já.... Jinak týmové rybaření na konci je pěkný závěr pro původní tým, i když už je to zopakované z Threads. Slušné 3 hvězdy.

plakát

Hvězdná brána - Moebius, část první (2005) (epizoda) 

Tenhle dvojdíl neberu jako regulární epizodu, ale spíš takové pomrknutí na diváky v době, kdy se věřilo, že jde o poslední dvojepizodu seriálu. Proto se vracíme zpátky na začátek, k událostem filmu a vzniku SGC v pilotní epizodě, vidíme mnoho postav, které nás v průběhu let opustily a celá epizoda je laděna do komediálna (někdy až moc), jenže jde právě o to, že člověk to nesmí brát vážně, jinak mu ze všech těch časových paradoxů, děr v ději a přepjatých charakterů našich hlavních hrdinů (u Daniela bych toho geeka ještě pochopil, ale Carterová byla v armádě ještě předtím než byla Brána zprovozněna, tak jak by se z ní mohla stát nějaká potrhlá úřednice?) muselo hrábnout. O ději ani nemá cenu mluvit, už výchozí zápletka nedává smysl - tolikrát se varovalo před zahráváním si v čase, ani v nejhorších krizích jsme se toho neodvážili a tady to bez nějakých dohadů jen tak uděláme, i když pro to není vážný důvod? Pak je tu poněkud absurdní domněnka, že přítomnost 4 lidí navíc u vzpoury Egyptaňů způsobila zásadní změnu v časoprostoru (v druhé části se dozvíme, že SG-1 nakonec nezůstala při vzpouře pasivní, ale ani to moc nepomůže - najednou se nestarali o to, zda jejich jednání způsobí změnu časoprostoru, když v téhle části odmítli udělat cokoliv, co by mohlo potenciálně změnit časovou linii, i takovou drobnost jako vrátit se v noci, omráčit pár Jaffů zatem a hurá lodí pryč - to by jistě budoucnost nezměnilo). Pobaví některé scény, vtípky pro znalce postav (Rodney a jeho alergie na citrony, prezident Kinsey), užití motivů z předchozích řad (brána v Antarktidě), mám rád i motiv cestování časem a změny časové linie (jen to člověk nesmí hlouběji rozebírat), známé postavy v jiných polohách (sice moc nechápu, proč se z Carterové stala potrhlá úřednice, ale hereckému výkonu Amandy Tapping se nedá moc vytknout). Jen to prostě musím brát jako bonus, extra epizodu pro fanoušky po zakončení seriálu v dílech Reckoning+Threads, jinak bych musel s hodnocením tak o polovinu níže. Jinak první část dvojdílu mi přišla o něco lepší...

Ovládací panel
6 bodů