Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Krimi
  • Drama
  • Pohádka

plakát

Věřte nevěřte - Kolotoč / Přízrak s rudýma očima / Autobazar / Kamera / Grafity (1998) (epizoda)

Jen málo dílů mělo nějaké jednotné téma, zde to bylo zlo. Jeden z mých oblíbených dílů, i když hodně opěvovaný příběh o příšeře s rudýma očima mi ze zdejších připadal jako ten nejslabší (i když možná proto, že jsem měl ten příběh vyspoilerovaný ještě před prvním zhlédnutím). Naopak dost atmosférický mi přišel ten díl se strašidelným kolotočem a ten o Pearl Harbor, u jeho konce zamrazí, když při tom záběru na datum si člověk uvědomí, co se stalo o dva dny později. Osobně si myslím, že ten pravdivý základ příběhů je hodně upravený pro formát seriálu, ale už jsem něco o varování před blížícím se útokem Japonců někde četl (nebo slyšel), tak na tom možná něco bude. Co se týče herců, ti ve Věřte Nevěřte nikdy nijak nevynikali, v tomhle dílu je pro mě jedna z mála výjimek - ten chlápek, co hrál toho křivýho prodavače aut v bazaru, ten to zahrál výborně, opravdu slizoun par excelance.

plakát

Hvězdná brána - 48 hodin (2002) (epizoda)

Pěkná týmová epizoda, kde tým není pohromadě, ale každý po svém pracuje ke společnému cíli - záchraně Teal'ca z brány. Nejvíc mě bavila spolupráce Sam s McKayem - tady to ještě byl naprostý asociál, který se považoval za nejchytřejšího na světě, žádná pozitivní vlastnost. V rámci jedné epizody to dobře fungovalo, dokonce měl v něčem i pravdu (byť nevhodně podanou), jako stálou postavu ho nakonec trochu rozvinuli do hloubky. I vyjednávání v Rusku mě zaujalo, koneckonců proč by Rusové měli jen přihlížet tomu, jak Američané kompletně vládnou celému programu a nechtít něco pro sebe? Linie Jacka s Maybournem je tu taková průměrná, nic specifického z ní neutkví. A velká škoda, že pomsta Teal'ca na Tanithovi proběhla tak rychle a antiklimaticky, skoro by to člověk ani nezaznamenal.

plakát

Hvězdná brána - Nepřátelé (2001) (epizoda)

Vcelku slušná epizoda, i když celkově mi úvod 5. řady připadal takový unavený. Zápletka s replikátory a uvězněním v jiné galaxii je zajímavá, Teal'c s vymytým mozkem patří mezi jeho nejlepší scény vůbec a taky mu tahle zápletka dala šanci předvést se jako herec (z hlavní čtyřky k tomu měl zatím nejméně příležitostí) plus dodala jeho charakteru nějakou hloubku (díky této zápletce jsme za jednu epizodu dostali tak 10x víc informací o něm než za celé 4 série) a Apophis nám neslavně konečně zemřel nadobro (stylový záběr, jak je obklopený replikátory těsně před smrtí). Nějak mi ale v téhle epizodě chybí napětí, řada náhodiček, které pomáhají hlavním hrdinům přežít nemožné, je tu pro mě až moc přemrštěná (Apophis se už chystá střílet na naše hrdiny, ale najednou se objeví jiná loď, Daniel jen tak dokáže letět s lodí (i když mu radí Jacob), těsný průlet dveří hangáru, těsný únik před explozí, replikátoři příhodně poškodí ovládání dveří cely, aby naši hrdinové unikli a ještě upraví motory, aby se hrdinové dostali zpět do své galaxie co nejrychleji). Autoři tuhle nesmrtelnost postav ještě podporují hláškami typu "SG-1 má překvapivě dobrý zvyk vyváznout ze všeho." - jak pak má být člověk alespoň trochu v napětí?

plakát

Hvězdná brána - Rozděl a panuj (2000) (epizoda)

Sám za sebe jsem trochu shipper, takže si myslím, že celá zápletka ohledně vztahu mezi Jackem a Sam je dobře zahrána, fungují zde emoce a interakce obou charakterů, líbilo se mi i rozšíření epizody Upgrades. Problém pro mě je, že celá zápletka epizody ohledně naprogramovaných zatarců je vlastně jen berlička, abychom se dostali k onomu rozřešení jejich vztahu. Ten koncept naprogramovaných zabijáků je zajímavý i děsivý zároveň, představa, že se to může stát během vteřiny, že si toho člověk vůbec není vědom (chudáci z SG-14, tak další tým líbá prach) a že není způsob, jak to zvrátit, v lepším případě pak takový chudák zabije jen sebe, v horším i jiné lidi kolem. Tohle by znovu vrátilo do hry nebezpečnost Goa'uldů jako na začátku série, protože by pak byli lidé ohroženi při každém průchodu Bránou a na rozdíl od hadů v hlavě se taková věc dá zjistit velmi nespolehlivě. Nedivím se autorům, že tuhle hrozbu více nerozváděli, ale imho by bylo lepší, kdyby se nějak vysvětlilo, proč Goa'uldi přestali zatarcy používat, místo toho, abychom o nich nikdy více neslyšeli (proč by se Goa'uldi vzdali tak potenciálně výhodné zbraně?). Je tu i pár nejasností a dějových děr (jak může nějaký Goa'uld vědět, že se setkání s představiteli Tok'rů zúčastní zrovna nějaký člen SG-14?). Dost mě překvapila smrt Martoufa, sice jsem nebyl jeho velkým fanouškem (ale ani odpůrcem), ale bral jsem ho už jako stálou vedlejší postavu. A jak dlouho byl asi naprogramovaný bez svého vědomí? Stalo se to mimo obrazovku, nebo mohl být naprogramovaný třeba už při misi na Netu? Mimochodem v té scéně, kdy ta naprogramová členka SG-14 říká, že si myslela, že se jejímu týmu podařilo Goa'uldům uniknout, protože jsou "tak dobří", tak už jen chybělo, aby někdo řekl, že tak dobrá je jen SG-1. Kdyby to takhle přežila SG-1, tak by se někdo nedivil, ale u jiného SG týmu je to divné (už mě unavuje, jak je někdy naznačováno, že ty ostatní týmy prostě nejsou tak dobré jako SG-1, navíc to tuhle bylo v Upgrades).

plakát

Panoptikum Města pražského - Potkat Anděla (1987) (epizoda)

Docela pěkný díl se slušným výkonem Pavla Zedníčka, pohodovou atmosférou svatby, kde se pomalu stahují mraky nad osobou ženicha a pěknou scénou ve spálené kolně, kde exceluje Oldřich Vlach jako natvrdlý strážník ("Já byl ve službě, tak mi to nechutnalo"). Jediné mínus na konci je natvrdlost pana Brůžka, při tom Adamírově shrnutí se tváří jakoby pan rada právě objevil Ameriku, i když je všechno jasné a jednoduché.

plakát

Kriminálka Las Vegas - Co přináší trpělivost (2001) (epizoda)

Jeden z mých oblíbených dílů s duem travičských podvodnic, které svůj trik neustále vylepšují a kriminálka se k němu dostane spíše náhodou. Na Las Vegas si cením oproti jiným kriminálkám realističnosti v jedné oblasti (nemyslím všechnu tu supertechnologie, zázračné stopy a podobně, to bude z 90% solidní fikce) a tím je fakt, že někdy je ukázáno, že se pachatele chytnout nepodaří, nezjistí se, kdo to byl nebo jako v tomto případě si pachatel připraví obranu, se kterou se mu podaří u soudu vyhrát (zde žalobce ten soud dokonce předem vzdá). Vždycky mi vadilo v jiných detektivkách, jak se v poslední chvíli, když to vypadá, že vrah unikne, najednou objeví nějaký zázračný důkaz. Ve Vegas to bývalo taky, ale na druhou stranu, máme zde i ten protipól, který spoustě detektivek zcela chybí...

plakát

Hvězdná brána - Bitevní řád (1999) (epizoda)

Názor uživatele ben666 bych v podstatě mohl celý opsat, mám tuhle epizodu hodně rád, ale 5 hvězd jí dát nemohu, na můj vkus je tam až moc dějových děr a nejasností - třeba, kde ti kluci vzali tolik pozemských zbraní (tolik toho SG-11 sebou přece neměla) a uniforem, jestli je Apophis vzal do armády po porážce od Tau'ri, tak jak to, že neví, jak vypadá tým SG-1 (nepřátelé na život a na smrt jejich Boha) nebo alespoň neznají jména jako O'Neill a Teal'c, jak Apophis plánoval infiltrovat SGC, vždyť by potřeboval kody k iris a ten od SG-11 už musel být vyřazený, taková banda fanatiků a jedno video je přesvědčí, že Apophis je skutečně mrtvý? co všechno prozradila Apophisovi SG-11 - jeden moment nám říkají, že nakonec začali mluvit, pak, že odmítli cokoliv zodpovědět (a tahle verze se mi líbí víc, protože ta první naznačuje, že jiné SG týmy by na rozdíl od superodolné SG-1 při mučení nepřítelem mluvit začaly). Slušné 4 hvězdy.

plakát

Panoptikum Města pražského - Letní přeháňka (1987) (epizoda)

Jedna z nejlepších epizod cyklu, kde máme pohodovou atmosféru léta, i když nám tady došlo (zdánlivě) k závažnému činu. Máme tady jasně daný okruh podezřelých, každý ze 3 kriminalistů komunikuje s tím svým jinak - Souček si ho skoro oblíbil a vypadá to, že už není tak hr jako pár dílů nazpět, pan Brůžek profesionál s kouskem štěstí, no a pan Bouše, co nerozumí básním, ten by toho svého nejraději na místě zatknul už kvůli tomu psaní básní. Pak přijde starý Mrázek a všechno je najednou úplně jinak. Z kriminalistického hlediska je ten konečný zvrat trochu neuvěřitelný, ale byla to pohodová podívaná a to je pro mě hlavní.

plakát

Hercule Poirot - Tragédie o třech jednáních (2010) (epizoda)

Díl zajímavý, i když na můj vkus až moc divadelně teatrální, všechny ty cool efekty, dramatická nasvícení a podobně se mi osobně do Poirota moc nehodí. Při prvním zhlédnutí jsem si říkal, že ten Cartwright je nějak moc chytrý oproti dřívějším přitroublým sidekickům, ale zdál se to být dobrý přítel Poirota, tak jsem nečekal, že se vrah vyklube zrovna z něj. Zajímavý fakt, že vlastně většina úmrtí byla na odvedení pozornosti od té jedné, Poirot klasicky perlil ("nejhorší by bylo, kdy sklenici s jedem vypil Hercule Poirot") a na konci i projevil emoce. Podezřelí jsou tady méně výrazní než v jiných dílech, ale nijak moc to nevadí. Jeden velký fail ohledně zápletky tu ale je - vrah si nazkoušel vraždu náhodné osoby, aby viděl, zda bude někdo předpokládat, že došlo k vraždě. Vražda prošla jako přirozené úmrtí, ale jen díky tomu, že jed náhodou vypil starý reverend (ne s úplně nejlepším zdravím), což se ale nedalo předpokládat. Kdyby sklenici s jedem vypil někdo z mladších účastníků párty, tak by jistě nějaké podezření vzniklo.

plakát

Dva a půl chlapa - Ryba v šuplíku (2008) (epizoda)

Skvělá parodie na CSI, škoda, že George Eads nehrál přímo jednoho z vyšetřovatelů, pěkně by si zparodoval roli, kterou on sám hrál dlouhých 15 let. Jinak ta zrzka se zdála být jasnou parodií na postavu Catherine Willowsové, kdo měl ale být ten druhý kriminalista, tam ta stylizace snad ani nebyla. Tuna výborných hlášek a překvapivá vyřešení zápletky s Teddym a Courtney. ("To není možný. Ona lhala, chtěla mě okrást, manipulovala se mnou... Courtney, já na tebe počkám!")