Babovřesky (2013) odpad!

Domnívám se, že v posledních desetiletích nezažila česká filmová tvorba počin, stvořený z takové vypočítavosti. Bezduchý a nepovedený pokus o "naklonování" toho, co kdysi možná fungovalo ve filmech jako Slunce, seno, jahody, se v tomto případě zvrhává v jedno klišé za druhým. Postavy jsou až k neuvěření přehnané, dějová linka jako by ve filmu ani nebyla a co je nejhorší, humor, na kterém má film zřejmě stát, ani nelze nazvat humorem. Trapnost, trapnost a zase trapnost. K ostatním dílům lze napsat totéž, protože hlouběji už se klesnout nedá. Sám se divím, že jsem se přinutil ke shlédnutí dalších Babovřesků, když už po těchto jsem přesně věděl, kde leží filmařské dno.

Harry Potter a Relikvie smrti - část 1 (2010)

Celý nápad rozdělení posledního Pottera do dvou filmů je prostě chybný. Nutno uznat, že filmaři odvedli skvělou práci a samotnou předlohu zpracovali dobře. Ale právě v předloze je ten zásadní problém. Možná se na mě sesypou fanatičtí "potteraři", ale první polovina knihy je zdlouhavější, než by měla být a přesně to, co ubírá filmu spád a náboj, obsahuje i samotná kniha. Celkové zkrácení první části a spojení do kompaktního celku by určitě prospělo. Nelze však přehlédnout výborné přenesení tajemna a tíživě temné atmosféry na plátno. Celkově pomalejší tempo filmu tomu skutečně napomáhá, a proto jsem nakonec ochoten přimhouřit obě oči.

Tři mušketýři (2011)

Nebýt toho, že téma mušketýrů mám opravdu rád, asi bych hodnotil ještě přísněji. A možná jsem právě proto přísnější být měl! Ale copak můžu? Tak příjemné provedení scénického šermu jsem snad v žádném jiném zpracování nezaregistroval. Steampunkové prvky mě sice iritují, ale zpracované jsou skutečně s grácií. Knižní předlohu si možná filmaři zapomněli přečíst, nicméně základní rysy postav (pomineme-li fakt, že Athos je líčen jako "fakt dobrej potápěč") jsou odpovídající a sehrané uvěřitelně. Nad tímto snímkem zkrátka musíte zakroutit hlavou, ale přiznat si, že se na to nakonec dívat dalo. I tak je to ale do značné míry promrhaný potenciál, kterého se mnohem lépe chopili seriáloví mušketýři z BBC.