Na hraně zítřka (2014)

Scifi roboťárny nejsou přímo mojí určující krevní skupinou, ale tahle mě od začátku chytla a nepustila až do samotného konce. Časové smyčky jsou obecně asi atraktivním tématem, ale ne každý film s nimi umí pracovat tak geniálně. Cruise se do role hodí snad víc, než do postavy agenta Hunta. Vypadá to, že (post)apokalyptické scénáře jsou mu vážně osudovými, přičemž v tomto případě zazářil opravdu prvotřídně.

Nákupní maniačky (2013) (pořad)

Méně než prostřenu tomu dát prostě nemůžu, protože srandy je u toho mnohdy nesrovnatelně víc! A pořád je to přeci jen tak nějak více ze života, než třeba Babovřesky. Upřímně prohlašuji, že se raději podívám na pět dílů tohoto skvostu, než na jeden díl Troškových zvratků.

Vyšší princip (1960)

Běhá mi mráz po zádech, jen si na tenhle film vzpomenu. A to jen tak některý nedokáže (byť jich je na podobně závažná témata natočeno povícero). Myslím, že není potřeba dodávat více... kdo uvidí, ten pochopí.

Bitva o Británii (1969)

Spitfiry, Hurricany, bílé doverské útesy a klasika, která zahřeje srdce každého milovníka zlaté éry letectví. Navíc ústřední hudební téma nezestárlo ani o den, takže si ho mnohdy broukám i teď, více než čtyřicet let po vydání filmu, přičemž jako bych měl před očima nějaké to německé letadlo v plamenech. "Co pro vás mohu udělat pánové?... Dejte mi letku Spitfirů!".

Rivalové (2013)

Už jako malý kluk jsem zkoumal plakáty z roku 1976 s ošklivě popáleným, leč sympatickým Laudou, které měl strýc v garáži a říkal jsem si, že to asi musel být setsakramentský chlap, ten Niki. Už jen čtení o závodech té doby nebo sledování záznamů, bylo pekelně napínavé, mnohem napínavější, než je moderní podoba F1, kterou jsem sledoval naposledy někdy před deseti lety. Vždycky jsem si říkal, jaká je škoda, že jsem si atmosféru sezóny 1976 nemohl zažít na vlastní kůži. Naštěstí jsem si ji vychutnal o 37 let později a to v plnohodnotném podání se skvělou hudbou, zvukem jako ze závodního okruhu, a hlavně s Laudou i Huntem jakoby právě vylezli z těch zažloutlých plakátů ve strýcově garáži. Všem zájemcům o plnohodnotný zážitek je však v tomto případě více než v jiných třeba zdůraznit, že český dabing ubírá minimálně jednu celou hvězdu z kvality výsledného dojmu. Zatímco v české verzi by Lauda popsal dabing jako neuspokojivý, v originále by prostě řekl, že stojí za hovno. Nezlobte se na mě, ale přemrštěná cenzura působí na Rivaly asi tak, jako kdybyste z prvotřídního guláše vyndali všechno maso... chutná to možná pořád dobře, ale všichni cítíme, že tam něco podstatného schází. Na závěr snad už jen chybí si povzdechnout... ach jak by to bylo krásné, kdyby Valentino Rossi vyhrál desátý titul mistra světa v Moto-GP a Ron Howard o tom natočil film... no... třeba se dočkám alespoň toho prvního.

REVENANT Zmrtvýchvstání (2015)

No já nevím, zase taková sláva to není. Ano, surová příroda bere dech, slintající Leo si určitě trénoval plivání do vousů před zrcadlem aspoň měsíc v kuse a snímku nelze upřít jeho monumentálnost. Vzhledem ke stopáži to ale všechno začne být poněkud ohrané a to docela brzo. Co víc, film je čitelnější než pohádka o zatoulaném klubíčku a od začátku všichni víme, jak skončí. Netvrdím, že je to kdovíjak hrubý nedostatek, ale sem tam nějaký výraznější dějový zvrat, který divák opravdu nečeká, bych uvítal. Když se to vezme kolem dokola, jde určitě o kus dobře odvedené práce. Nemůžu ale říct, že bych se z Revenanta posadil na zadek nebo se na něj vyloženě toužil podívat znovu.

Tajemství staré bambitky (2011) (TV film)

V dobách jedné pohádkové příšernosti za druhou se tu konečně objevuje vtipná, laskavá, nadčasová pohádka s krásným prostředím, skvělými herci a vždy aktuálním tématem. Kluse ze zásady nemám rád, princezna není zrovna superkočka a celkově je příběh pojat dosti naivně. Ale světe div se, dohromady to funguje a nic ze zmíněného mi ve výsledku ani trošku nevadí. Naopak... musím uznat, že Klus je tu parádní, princezna sympatická a celková naivita příběhu činí pohádku čistou a jasnou v tom, co chce sdělit. Kdyby takových pohádek přibývalo, možná by se nemusely ohrávat dokola ty samé.

Ant-Man (2015)

Vcelku milé překvapení. Jako neznalý komiksu jsem si nebyl jistý, jak může být hrdina, jehož superschopností je udělat ze sebe mrňouse, akčně zajímavý. A ejhle, ono to jde. Co víc, film je i v tomto ohledu sebeironický a nabízí řadu vtipných scén, které si ze samé podstaty námětu dělají vkusnou legraci. Nicméně... mi film připadá trochu více "ukecaný", než by měl být. Chtělo by to víc toho, čeho nám tvůrci dávají spíš jen ochutnat, ale pořádně nám nenaloží. Kdo ví, možná někdy v budoucnu Ant-mana docením více.

Červený trpaslík (1988) (seriál)

Ikona anglického humoru. Co více dodat? Něco jako hluchá místa tento seriál skutečně nemá. Dovolím si být trochu ofenzivní a řeknu to jednoduše: Jestli se vám nelíbí Červený trpaslík, tak zkrátka nemáte smysl pro humor. Herci nemohli být zvoleni lépe, prostředí a jeho zasazení do budoucnosti je geniálně nevtíravé a co více, jde tu o jeden z mála případů, kdy si dovolím říct, že český dabing strčil do kapsy originál. Nelze se divit, že je trpaslík označován jako kultovní seriál, upřímně se domnívám, že si to žádný jiný ani více nezaslouží. Tolik legendárních hlášek, scén a gagů nemají všechny ostatní sitcomy dohromady.

Tmavomodrý svět (2001)

Téma příběhů československých pilotů v RAF je samo o sobě takovým závazkem, že je třeba k němu přistupovat s pokorou a citem. Svěrákům se to dle mého názoru povedlo dokonale. Ano, milostný trojúhelník je v každém druhém filmu, ale copak to vadí? Věrné líčení bortící se psychiky, atmosféra vzdušných soubojů, stíhačky Spitfire i dokonale zvolená hudba. To vše dělá z tohoto filmu jedno z nejlepších vyprávění mnohdy již zapomenutých příběhů "obyčejné" odvahy.