Love Story (1970)

Tento film není litánií nad smrtí, ale oslavou života a lásky.

Zapadákov (1971)

Poselství jsem pochopil... na druhou stranu jsem čekal trochu více. Proto za 3 *.

The Big Combo (1955)

Pomalý, ale neuvěřitelně atmosférický noir s výraznou vizuální stránkou. Příběh je sice béčkový, ale zpracování áčkové, stejně jako herecké výkony a kamera.

Po celou noc (1962)

Pro milovníky jazzu povinnost. Navzdory inspirací Othellem tento film nestojí a nepadá na základní osnově příběhu známé z Shakespearova dramatu. Atmosféra je skvělá a díky ohraničenosti příběhu (jeden večer) i pevně sevřená.

Byeonhoin (2013)

Film staví na dosti dlouhé (hodinové) expozici postav, aby pak v polovině zrychlil tempo a neservíroval syrové soudní drama. Zajímavý způsob ohlédnutí se za kolektivním zbabělstvím s výbornými hereckými výkony.

Week-End (1967)

Začátek super, ale pak se salonní komunista Godard zbláznil a měl potřebu jakýmsi podobenstvím vylíčit stav společnosti v době vietnamské války.

Oběť (1961)

Výborně natočeno českým kameramanem Hellerem (zvlášť nasvícení scén je perfektní), ale přesto obsahově slabší. Zatímco v Saphirre bylo kontroverzní téma rasismu pojednáno s chytrým odhalováním lidského pokrytectví, zdejší melodram na téma homosexualů je až příliš prostinký a patetický. Škoda, protože po technické stránce film obstál na výbornou.

Idiot (1951)

Je s podivem, že se tento snímek neřadí ve výčtu významných Kurosawových děl do popředí. Nebýt natahované poslední třetiny filmu, tak bych neváhal s plným hodnocením. Herci jsou vynikající, Kurosawův přístup k adaptaci látky na japonské reálie citlivý a románová atmosféra se do filmu otiskla způsobem, který by měl sloužit jako vzor moderním adaptátorům literárních látek.

Nenávist (1959)

Výborně natočená detektivka, která využívá zápletku k demaskování zakořeněného a iracionálního rasismu v lidech. Skvělá atmosféra podtržená excelentním Nigelem Patrickem v roli vyšetřovatele.

Warrendale (1967)

Dokument z prostředí léčebny mentálně nemocné mládeže.