• Krátkometrážní

Přední linie - Berlin (2020) (epizoda)

Za mě informačně nejhodnotnější dokument o bitvě o Berlín. Ani jiné dokumenty třeba tak podrobné nepopisují bitvu o Zeelovske výšiny s tím, že při delostrelecke přípravě Němci stáhli vojáky z první linie do druhé a Žukov Stratil 4 dny a možnost vstoupit do Berlína před Konevem. Potěší i detaily jako je Reichstag bránilo v posledních hodinách války dva tisíce SS vojáků. Dokument na televizi Prima Zoom.

Lásky Petra Štěpánka (2023) (TV film)

Silný dokument plný zajímavostí. K vidění na https://www.ceskatelevize.cz/porady/15413869349-lasky-petra-stepanka/

Hvězdy stříbrného plátna - Jack Nicholson (2019) (epizoda)

Přehlídka ukázek hercových filmů. Jeho soukromí dokument pečlivě střeží. Nebylo třeba řečeno, že měl rád ženy a za život jich měl v posteli přes tisícovku. Dokonce jednou mtku s dcerou v jedné posteli. Dokument na České televizi Artu.

Genesis: The Last Domino? (2021) (koncert)

Hudební dokument s mírnou převahou mluveného slova na České televizi Artu. Pro fanoušky této hudební skupiny úplná lahůdka. Genesis [dženezis] je britská artrocková a poprocková skupina (v obnoveném složení ji lze považovat za superskupinu) založená v roce 1967. S více než 150 miliony prodaných desek se řadí mezi 30 nejprodávanějších skupin všech dob. V roce 1988 obdrželi cenu Grammy za hudební video k písni „Land of Confusion“.(Wikipedie). Land of Confusion opravdu na dnešní sbět pasuje a v dokumentu ho uslyšíte zahrát v 36. minutě.

Norah Jones v Basileji (2016) (koncert)

V Basileji jsem byl přes Silvestra a klidně bych tam bydlel až na to důchodcovské obyvatelstvo, podobně jako na tomto koncertě vysílaném na České televizi Artu. Milá, pohodová a melodická hudba. Snad zpěvačka přijede do Čech a bude možnost ji slyšet nživo.

Peking Ta-sing: Největší letiště na světě (2022) (TV film)

Čína jako současný největší světový hráč letecké dopravy v dokumentu na České televizi. Je to docela děsivé. Peking má rozlohu Belgie aa s periferií dvakrát víc obyvatel jako Francie. Kdo z Evropy by v tomto mraveništi  se zde chtěl dělit o poslední zbytky čerstvého vzduchu s ostatními?

Martin Scorsese, Ital mezi Američany (2022) (TV film)

Encyklopedická přehlídka režisérových filmů. Lze ušetřit čas a přečíst si Wikipedii. O jeho osobním životě nebo názorech se kromě věty "Do 70. let se třikrát rozvedl" nic nedozvíte. Pobavilo mě jak režisér obsazoval do svých filmů samé blondýnky jako symbol ameriky. Dnes už ale v USA blondýnku nepotkáte, je to vyhynulý druh. Bílí se stali menšinou. Dokument na České televizi Artu.

Putinovo hřiště (2024)

Dokument nepřinesl žádné nové ,nebo překvapivé informace. Našince potěší věnování se kauze "Vrbětice". Rusové měli v roce 1942 namále s úplným vyhlazením, když se Němci rozhodli pro novou kolonizaci půdy směrem na východ. Naštěstí s nimi Japonci na východě v té době uzavřeli dočasné příměří (kteréplatí dodnes, obě země jsou kvůli Kurilským ostrovům ve válečném stavu). Ruská  fóbie ze západu, který navíc vymírá a z ekonomických důvodů doplňuje obyvatelstvo Afričny a Araby , tedy islámskými kulturami, je pochopitelná. Poslední genetické výzkumy archeologů ukázali, že v historii lidstva okolo 40 procent můžů v každé generaci zahynulo násilnou smrtí. Takže je třeba brát jako pozitivní věc, že se současná mužská populace zatím nepozabíjela. Z tohoto úhlu pohledu je užitečné nazírat tento dokument.

Praha ožralá - Hospody sportovní (2024) (epizoda)

Potěšila mě reportáž z pražské Hanspaulské fotbalové ligy, protože ji hraji léta také, v 3. lize včetně na tomto žižkovském areálu Pražačka.

Americké národní parky - Yosemity (2022) (epizoda)

Obrazově nádherné! Pobavilo mě milostný příběh randě kudlanky nábožné, jediného hmyzu s trojrozměrným viděním, na níž neudělal dojem sameček ani očním kontaktem a potkal ho hrozný osud. Od podobných dokumentů o této pravé americké divočině se tento také liší směšně vypadajícími medvědy baribaly označenými plastovou vysačkou jaké nosí krávy a obojkem pro psy. Samice možná dávají přednost tomu s nejhezčím jménem na kovové známce. Medvědí rodinka přecházející frekventovanou silnici je menší drama. Koncepce udržitelného rozvoje pod vlivem zájmu průmyslového sektoru (včetně turistického) začíná proměňovat tzv. zelenou ekonomiku, která má uchovat přírodní bohatství před jeho monetarizací. Tento park ročně navštíví 4 miliony návstěvníků. Dokument na televizi Prima Zoom.

Časové pásmo bylo změněno