Sbohem, Karkulko (1989)

Mám rád filmy co mě i po tolika letech vyhledávání všelijakých bizarností a divností dokáží překvapit. A ať už jsem od maďarsko kanadské Karkulky čekal cokoli, tohle to rozhodně nebylo. Ten film mě pohltil, rozdrtil na kousky, dodal nový smysl mému životu. Ornitolog, cirkus, domečky se schody vedoucími nikam uprostřed lesa, kouzelný strom. Jeden z těch filmů typu "tohle jsem asi někdy v minulém životě viděl u babičky uprostřed noci, když jsem měl horečku." (Což je jeden z mých oblíbených žánrů).

Rick a Morty - Rick & Morty's Thanksploitation Spectacular (2021) (epizoda)

Nejdřív jsem z téhle epizody nebyl nadšen, asi proto, že další značně random epizoda s prezidentem takhle brzo po té čtvrté nebyla úplně to, co jsem chtěl, ale když se přenesu přes svá nenaplněná očekávání, bylo to vlastně celkem super. Fakt debilní, ale super. Taky jsem to celé víc ocenil, když jsem zjistil, že "presidential turkey pardon" je skutečnou americkou tradicí.

Americký vlkodlak v Londýně (1981)

Blbost, ale dost fajn blbost. Za shlédnutí to stojí už jen díky scéně přeměny na vlkodlaka, ale potěšilo mě taky zakomponování písně Moondance od Van Morrisona, a scéna v pornokině zase byla příjemně absurdní. Taky jsem byl rád, že SPOILER! jeden z dvojice kamarádů hned na začátku umřel, přišlo mi, že si byli moc podobní, určitě by mě to mátlo. Nefunguje to moc jako horor ani komedie (jako tragédie určitě ne, přestože na konec by se dalo pohlížet jako na tragický), ale nenudilo to a má to dost zajímavých elementů. 7/10

Hraje skupina Spinal Tap (1984)

Sambergův Popstar pro mě možná v tomhle ohledu nastavil laťku trochu moc vysoko, ale stejně jsem si i tohoto rockového předchůdce fakt užil. Členové kapely jsou tak akorát debilní, ale zároveň nikdy nezačnou být příliš nesympatičtí, a přestože jsem se u žádné scény neválel smíchy, spousta momentů upřímně pobavila - obzvlášť neotvírající se kokon či bloudění cestou na pódium. 7/10

Vesnice (2004)

Smysl to asi moc nedává, ale celkem se mi to líbilo. Hlavně vizuální stránka, atmosféra a překvapivě Bryce Dallas Howard. Zajímavost: Postava Judy Greer se v tomhle i v Arrested Development jmenovala Kitty. Pravděpodobně trochu přehnaných 7/10

Nebeská stvoření (1994)

Uf. Pamatuju si doby, kdy jsem ještě Petera Jacksona vnímal, jako toho týpka, co natočil Pána Prstenů, King Konga a pár nějakých dalších filmů, co mě nezajímaly. Později jsem se dozvěděl o jeho nízkorozpočtových splatter počátcích. No a teď jsem viděl Nebeská Stvoření, což je zas něco úplně jinýho. Vlastně asi v mnoha směrech úplně jinýho, než cokoli, co jsem doposud viděl. Ta kombinace dětské fantazie a čiré nenávisti... Tak nějak ani úplně nevím, jak vyjádřit své pocity, tak místo toho vyjádřím své pohoršení nad počtem jmen, kterými jsou hlavní hrdinky oslovovány, bylo to dost matoucí. Juliet, Pauline, Gina, Yvonne, Deborah, kdo se v tom má vyznat? A kdybych byl hajzl, mohl bych počítat i Antoinette... Nejvíc mě asi znepokojilo zjištění, že úryvky z deníku byly skutečnými úryvky z deníku. "I felt very excited and The-Night-Before-Christmas-ish last night." Brrr. 9/10

Kráska dne (1967)

Do Buñuelovy filmogragie jsem se už nějakou dobu chtěl dostat, a to především díky mé lásce k surrealismu, takže Kráska Dne možná nebyla nejlepší volbou, protože tohle byl (až na pár scén) celkem normální film. Že bych byl nějak zklamán, to však říct nemohu. Hlavně díky Catherine Deneuve, která je tu stejně jako v Polanskiho Hnusu nádhernou, ale zároveň značně znepokojivou enigmou, a jen těžce se z ní spouští oči. Konec jsem moc nepobral, ale to asi byl účel. 8/10

Rick a Morty - Amortycan Grickfitti (2021) (epizoda)

Po minulé epizodě zase návrat ke standartní kvalitě. Parodie na Hellraisera se celkem podařila (i když chvílema už se ty vtipy o tom, jak milujou bolest trochu opakovaly) hlavně bylo ale zajímavé sledovat, jak se vyvinul vztah Jerryho a Ricka. U Mortyho a Summer mě zase zaujalo a pobavilo, jak nervózní a nešikovní jsou, navzdory všem svým zkušenostem a zážitkům z vesmíru, při běžných sociálních interakcích. A návrat Rickovy vesmírné lodi jakožto plnohodnotné postavy taky nesmírně potěšil. Zdá se mi, že lidé jsou po minulé epizodě možná trochu příliš kritičtí. "Could this be the end of mousetrap nipples?"

Mys hrůzy (1991)

Sice mi to přišlo možná trochu přehnaně dlouhé, když uvážím jak prostý je ten příběh, na druhou stranu jsem se ale ani na chvíli nenudil. Hlavní rodinka mě moc nebrala (Juliette Lewis prostě nějak nemám rád), ale to vůbec nevadilo, protože tady jde hlavně o De Nira, a ten předvedl něco neskutečného. Asi bych neřekl, že to byl jeho nejlepší výkon, ale možná jsem si ho ze všech, co jsem zatím viděl, užil nejvíc. Obzvlášť v tom závěru s lodí do toho prostě fakt dával všechno, bylo to sice fakt over the top a tak, ale za mě to perfektně fungovalo. Velice solidní thriller. 8/10