Smrt jí sluší (1992)

Příjemně ujetá zábava s lehce hororovým nádechem a celkem kreativními speciálními efekty, které možná v některých případech nezestárly úplně nejlépe, ale oči z nich taky nebolí. Willis dělá něco, co jsem ho doposud nikdy dělat neviděl, a nejsem si zatím tak docela jistý, jak se ohledně toho cítím, Meryl i Goldie Hawn jsou každopádně boží. V mých očích si ale film i přes málo prostoru krade pro sebe Isabella Rosellini. Silných 7/10

Vetřelec ³ (1992)

Vím, že Fincher by se mnou nesouhlasil, ale jako někdo, kdo nemusel tenhle film natočit, můžu říct, že je podle mě celkem dobrej. Plešatá Sigourney je hard as fuck. 7/10

Základní instinkt (1992)

Sharon Stone je rozhodně sexy, jen nevím jestli je sexy i tenhle film. Může vůbec být sexy film, v němž George Dzundza pronese větu "I don't give a flying chilli bean fart about rubber!"? Může být sexy film, v němž hraje George Dzundza? Jo a postava Michaela Douglase je absolutní dement. Lepších 6/10

Addamsova rodina (1991)

Sonnenfeldovu verzi Addamsovy rodiny odmalička miluju, a přestože dvojka je můj favorit, tohle je taky banger. Hlavní rozdíl je v tom, že ve dvojce dostane Christina Ricci víc prostoru, který si rozhodně zaslouží. Taky je jednička o něco divnější, a ne vždy úplně dobrým způsobem. Jo a rozuzlení hlavní dějově linie o Festerově amnestii mi přišlo divně uspěchané, a celé to úplně nedává smysl. To jsou ale vlastně jen takové maličkosti, jinak tenhle film pořád miluju a nemůžu jít pod 9/10

Barton Fink (1991)

"They say I'm a madman, Bart, but I'm not mad at anyone." V porovnání se všemi těmi mistrovskými díly, co Coenovi stvořili, může být asi snadné tenhle film přehlédnout, ale byla by to chyba. Možná bych ocenil víc Buscemiho, ale jinak k hereckému ansámblu nemám sebenenší výtky. Po většinu času celkem normální, ale samozřejmě fakt poutavý a skvěle napsaný film s úžasně nesympatickým protagonistou uvězněným ve vlastním soukromém pekle, ke konci už se to plně překlopí do surrealismu, což mi tady moc sedlo. John Goodman je tady fakt dokonalej, obzvlášť, když Finkovi ukazuje svou hanbatou kravatu, ale samozřejmě taky na té chodbě s plameny. 9/10

Bod zlomu (1991)

Ten týpek, co při seskoku padákem řve "Sex with the gods!" je cool. Jo a Gary Busey je asi vždycky tak trochu legrační, ale to, že se tady jeho postava jmenuje Pappas k tomu podstatně přispívá. 8/10

Delikatesy (1991)

Mňam. Na to, že jde o režijní debut, je výsledek vskutku ohromující. Vizuálně naprosto vymazlená záležitost překypující nápady, u nichž mi často na mysli vyvstávaly myšlenky typu: "Jak tohle vůbec někoho napadne?" Hodně zajímavý je taky mix nálad a žánrů, je to tak trochu komedie, tak trochu horor a tak trochu romantika, ve všech těch kategoriích navíc film rozhodně obstává. Bohužel však pokulhává příběh, vlastně asi spíš tak trochu chybí, nebo by ho šlo odvyprávět v desetiminutovém kraťasu, tudíž to občas působí zbytečně natahovaně. Stejně ale jde o naprosto pozoruhodný počin. 8/10

Chlapci ze sousedství (1991)

Skvěle vybalancováno, co se tónu týče. Prostředí, v němž se film odehrává působí od začátku do konce nebezpečně, ale zároveň se Singletonovi podařilo velké části filmu dodat odlehčenou, pohodovou, nostalgickou náladu. Furious Styles je fakt cool jméno. 9/10

Lidé pod schody (1991)

Sympaticky ujetý horor, do nějž jsem se v první polovině bezhlavě zamiloval, jen abych v té druhé, podstatně slabší polovině zase hezky vystřízlivěl. Místy doopravdy děsivá a zvrácená podívaná působí v kombinaci s občasným poťouchlým humorem a dětským hrdinou sypajícím cool hlášky značně nesourodě. Pomáhá však, že ten dětský hrdina (jehož křestní jméno je ještě divnější než jeho přezdívka) je překvapivě doopravdy celkem cool a sympatický, na čemž má zásluhy hlavně Brandon Quintin Adams, který podává velice solidní herecký výkon... jen mi přišlo, že v nejvypjatějších scénách nepůsobil nikdy dostatečně vyděšeně. Kdyby to bylo o patnáct minut kratší, dost by to nejspíš pomohlo, takhle už to ke konci působilo strašně repetitivně a Everetta McGilla jsem se pak už fakt nebál, když s ním neustále vyjebával malej kluk. Na závěr bych chtěl zmínit, že mi úvod s tarotovými kartami připomněl Cléo od pěti do sedmi, a rozhodl jsem se předpokládat, že to byl Cravenův záměr. Jo a asi bych měl jako fanoušek Twin Peaks napsat nějakej vtípek typu: "Páni, Ed a Nadine se po odstěhování z Twin Peaks nějak zvrhli!" Tak. Napsal jsem ho. Slabších 7/10