Dogville (2003)

Takoví jsme my, lidé. V teple svých domovů a v pohodě svých životů si o sobě nalháváme to nejlepší, aby nás život nakonec rozdrtil a semlel v celé jeho barvité kráse i krutosti. Člověk není takový jaký je, ale takový jaké jsou situace v nichž se ocitá a zároveň jaké je jeho postavení v nich. Až pak teprve každý z nás ukáže to své pravé já, nad kterým by často ve své nekonečné domýšlivosti ještě před hodinou ohrnoval nos. Ano, Dogville je alegorií, ovšem nikoliv utopií z jiného světa, neboť na celém světě existují tisíce podobných vesnic, komunit a lidí... Pomalé tempo vyprávění ve stylu divadelní hry může být někdy vražedné pro divákovu pozornost, ovšem kdo vydrží, bude "odměněn" jedním z nejreálnějších filmových konců v kinematografii. Jinak souhlasím s kleopatrou: nejde o vítězství obsahu nad formou, ale o dokonalé doplnění obsahu formou.

Fáma (2000)

Ten závěr to opravdu zabil. Po celou dobu je to docela slušný film o síle pomluvy i o její schopnosti růst a žít svým vlastním životem zcela nezávisle na původní verzi či pravdě vůbec. Kdo tohle někdy zažil na vlastní kůži, tak potvrdí, že drby takhle opravdu fungují a že jsou jak atomová bomba - nic je nezastaví. Snaha šokovat tvůrcům zlomila vaz a zbytečně v posledních 10 minutách pohřbila to, co se pracně celý film budovalo. Škoda, nicméně Kate Hudson to opravdu seklo a tak přimhouřím oči a zůstanu u tří hvězdiček.

Mlha (2007)

Slušný horor s dobrou atmosférou na pomezí ekologicko-pacifistické morality s náboženským fanatismem, který dostává tu pravou sílu až v poslední minutě celého filmu. Dobré herecké výkony a pečlivě budovaná atmosféra ztratí veškerou svoji sílu ve světle samotného závěru. Kdo - s pocitem, že už ví všechno - odešel z kina byť jen těsně před závěrečnými titulkami, byl "ochuzen" o překvapivě děsivý konec, který popírá všechny obvyklé klišé "amerického" filmu a je vlastně tím nejhrůznějším, co vás v tomto díle potká. Bravo Franku, už chápu, proč byl King z tvé verze závěru příběhu tak nadšený.

Kazatelova žena (1996) odpad!

Ne, ne, ne a ještě jednou ne! Na rozdíl od některých dalších komentátorů nemám nic proti hereckému obsazení výhradně z řad černošských herců. Absolutně nestravitelným je ovšem obsah filmu, který by nepozvedl vůbec nikdo, takže výkon Whitney Houston je v tomto kontextu zcela nepodstatný. Příšerná, přeslazená a jako laciné želé se natahující slátanina bez chuti s náboženským podtextem, kde jsou všichni šťastní, chápající, rozumní, přátelští a především zcela nepřirození. Z jiného světa tak není jenom Denzelův anděl (u jehož představitele opravdu nechápu důvody k účasti na tomto projektu), ale celá tahle utopistická komunita z pera jakéhosi náboženského snílka. Pryč od toho a to co nejrychleji. I ta nejhorší argentinská telenovela je 100x přesvědčivější a uvěřitelnější.

Stín ducha (2006)

Zručně natočený nenápadný španělský kandidát na hollywoodský remake s obrovským rozpočtem, zvučnými jmény a poloviční atmosférou. Kromě dvou lekaček se vše strašidelné odehrává v náznacích a je tvořeno mrazivou atmosférou dávného tajemství. Finální zápletka se sice nevyhnula drobné nelogičnosti a účelovosti, ale ve světle celého příběhu ji lze přehlédnout a odpustit. Velmi dobrý film s tísnivou atmosférou, která je často docílena pouze prací kamery a zvukaře. Horor pro ty, kteří ke strachu nepožadují potoky krve a maskéry pracně vytvořené krvežíznivé příšery.

Ghost Rider (2007)

Ach jo, zase více počítačových triků než herectví a kloudného děje. Do toho se teda Nicolas netrefil a ani Eva Mendes to nijak výrazně nezachraňuje. Jako komiks to možná fungovalo, ale na plátně je to chladná a a "bezpohlavní" nuda.

Říše hraček (2007)

No, nic moc. Tedy spíše nic než moc. Zavírám ovšem jedno oko kvůli pro mne vražedné kombinaci mých oblíbenců: Dustina a Natalie. Díky nim jsem tohle dílko shlédnul bez jediné výtky. Faktem je, že mému sedmiletému synovi se to líbilo, takže pro děti to možná není špatné. Ale jak jsem hodnocení začal, tak i skončím: pokud nemáte slabost pro uvedené herce nebo vám není sedm let, tak vás tato pohádka neosloví.

Pomsta (1999)

Sušný teenagerovský film, u kterého je ovšem velmi důležité, abyste ho nebrali vážně. Celková úroveň díla odpovídá jeho cílové divácké skupině, ale díky umírněné stopáži to všechno docela hezky utíká a člověk se ani nestihne nudit. Film na teenagerovskou párty, jejíž ovínění účastníci tvůrcům rádi odpustí nějaké ty logické chyby a s chutí se pobaví bojem studentů proti jejich úhlavnímu nepříteli - učitelce. Btw.: Vcelku slušnej soundtrack.

Mr. & Mrs. Smith (2005)

Slabota a nuda. Přiznávám, že díky účasti dle mého názoru nejpřeceňovanější (a to jak herecky, tak i žensky) herečky současnosti Angeliny Jolie mám tendenci hodnotit toto dílo o něco kritičtěji. Ale i při maximálním záchvatu objektivity nedokáži ocenění za nejlepší akční film pochopit. Vše, co je na tomto filmu zajímavé, je jen a jen jeho námět a pak komerční tah obsazení hlavních hrdinů (i přestože se tato dvojice rodila velmi dlouho). Scénář byl padesátkrát přepisován, aby nakonec zůstal nudným klipovým příběhem, který až na pár Bradových a Vaughnových vtipů nabídne dvě hodiny dost převařeného vývaru. Milovníci Angeliny a Brada to asi vidí jinak, ale já se obávám, že toto dílo by nezachránili ani Depp s Kidman. A to už je co říct :-)

Crash (2004)

Pro mne opravdová bomba! Pomalu a zcela nenápadně se rozjíždějící film, který si na pozadí často banálních vzájemně nesouvisejících příběhů připravuje půdu pro neuvěřitelnou emoční ždímačku v druhé polovině. Člověk najednou vidí všechny události jinýma očima a často je přinucen změnit svůj pohled na ně. Ukázka toho, že se nikdy nic neděje ve vzduchoprázdnu a že všechny následky mají své příčiny a kořeny. Nikdo a nic není jenom černé nebo bílé. Velmi zajímavý a silný film s typově velmi dobrým hereckým obsazením. Paul Haggis zabodoval!