Železný opičák (1993)

Je to dosť dobrý akčný bojový film s Donnie Yenom. Má celkom dobrý príbeh o dobrodincovi prezývanom železný opičiak, ktorý je cez deň uznávaným lekárom a v noci využíva svoje mimoriadne bojové schopnosti, aby bohatým bral a chudobným dával, pričom jeho totožnosť je všetkým neznáma a úrady sú zúfalé. No keď do mestečka prichádza so svojim synom majster bojových umení, syn je uväznený a majster musí obávaného zločinca čo najskôr chytiť. A zatiaľ sa spriateľuje so skutočným železným opičiakom. Spracovanie sa mi páči, aj napriek tomu, že sa vlastne očakávane jedná o jednoduchý bojový film mi to ale tentoraz až prekvapivo dobre sadlo aj po tej nebojovej stránke. Dej je síce jednoduchý a celé sa to odohráva na dosť malej ploche, prakticky len v pár opakujúcich sa interiéroch a na priľahlých uliciach, ale aj tak mi prišlo dostatočne zaujímavé, za čo môže aj skvelá zostava postáv, ktoré majú aj dostatok priestoru a plno takých sympatických scén, ako chytanie padajúcich papierov, paličkový súboj pri jedle alebo predstieraná kontrola. Takže tentoraz som v rámci žánru skutočne spokojný aj po tejto stránke. Akcie je tu plno a je výborná. Súboje síce využívajú viacero nereálnych prvkov, ale väčšina z nich mi aj tak sadla, pričom to pôsobí aj dosť nápadito a hlavne, že majú aj perfektnú choreografiu, sú dobre natočené a pôsobia nadmieru dynamicky. A určite musím pochváliť, že tentoraz sa o ne nestará len jeden bojovník, ako je to vo väčšine podobných filmoch zvykom, ale vysokú úroveň majú súboje všetkých postáv. Ani neviem vybrať to najlepšie, súboj Donnieho Yena so shaolinskými mníchmi, prípadne so železným opičiakom, dva až prekvapivo dobré súboje jeho syna, predvedie sa aj doktorova pomocníčka, tu je skutočne plno výborných súbojov. Jedine ten záverečný mi už neprišiel moc zaujímavý, ale pri tom zvyšku sa je rozhodne na čo pozerať. Herecké obsadenie je výborné, Donnie Yen v hlavnej úlohe, Rong-Guang Yu ako železný opičiak, skvelé postavy doktorovej pomocníčky a malý Wong Fei-Hung, pri ktorého akcii vždy poteší aj tradičná hudba zo série Once upon a time in China, ktorú vždy rád počujem. Ale až na záporáka mi sedeli všetci. S réžiou a technickou stránkou som nadmieru spokojný, Yuen Woo-Ping tento žáner zvláda bez najmenších problémov a toto je jedna z neho lepších prác. Na plné hodnotenie to nie je, ale inak tu v rámci žánru až na ten finálny súboj a záporáka vlastne ani nemám čo vytknúť, Iron monkey je jednoducho výborná akčná zábava, ktorá vo svojej kategórii patrí medzi to najlepšie. 79%

Zhan lang chuan shuo (1997)

Je to dosť dobrý akčný film s Donnie Yenom. Má výborný príbeh o bývalom vojakovi, ktorý sa vracia z vojny, ale vôbec nič si nepamätá, no aj tak narazí na svoju domovskú dedinu, kde je jeho láska. Ale okrem straty pamäte musí bojovať aj s nebezpečným gangom drsných zločincov. Spracovanie sa mi páči, síce spočiatku ešte film pôsobí horším dojmom, ale netrvá dlho a začne sa výrazne vylepšovať a správne gradovať a hlavne od druhej polovice je to už zážitok. Okrem klasického pojatia film obsahuje ešte jednu vedľajšiu líniu zo súčasnosti, v ktorej sú už postavy staršie a síce pre film to nie je vôbec dôležité, ale aj tak je to pomerne zaujímavé. Akcie je tu veľmi veľa a je aj celkom slušná. Ani raz sa nestane, že by dlhší čas nebol nejaký súboj a hlavne v druhej polovici sa už akcia takmer nezastaví, ale treba si na ňu zvyknúť. Všetky akčné scény sú dlhé, pomerne rozmanité a aj drsné, často sa používajú mačety a nože, ale nie je to klasicky pojatá akcia, pôsobí skôr dojmom snahy o snáď až umeleckejšiu akciu, či už zamlhovaním obrazu, ale hlavne zábery sú niekedy zrýchľované, kamera je pri boji moc blízko protivníkom, akcia je často braná zo zvláštnych uhlov a podobne. Najviac sa mi páči naháňačka po lese, ale všetka akcia je dosť slušná. Ale tento film nie je len klasický bojový film, v ktorom ide iba o súboje, ale je pôsobivý aj po iných stránkach. Hlavne druhá polovica je aj emocionálne veľmi silná, čo platí hlavne o akcii a spoločných scénach hlavného hrdinu so svojou láskou, či už v daždi alebo na lúke. Herecké obsadenie je celkom dobré, Donnie Yen je perfektný a poteší aj jeho priateľka, ale mimo nich už nikto výraznejšie nezaujme. Réžia na mňa pôsobí veľmi dobrým dojmom, hlavne keď zvláda aj emócie a ani technická stránka nie je zlá. A veľmi musím pochváliť nádhernú hudbu, ktorá celý film mierne graduje a vyvrcholí v scéne na lúke. Skôr by som uvítal klasicky pojaté súboje, tento štýl sa nedá až tak užiť, ale aj tak je tento film veľmi zaujímavý zážitok. 77%

Baramui paiteo (2004)

Je to dosť dobrý akčný životopisný film. Má veľmi dobrý príbeh o hrdom juhokórejskom mladíkovi, ktorý sa počas druhej svetovej vojny túži stať pilotom a preto vstúpi do japonskej armády, no pilotom sa nestane, no vojnu prežije a zostane stále žiť v Japonsku, kde má problémy nielen s mafiou, ktorá robí problémy menším obchodníkom, ale aj s americkými vojakmi, ktorí napádajú miestne ženy a on sa ich vždy zastane. No jeho hrdosť ho núti byť najlepším a nemá rád japonské povýšenectvo a tak urobí všetko preto, aby im to ukázal. Spracovanie sa mi páči, ale predsa len sa z toho dalo získať ešte o trochu viac. Film by sa dal rozdeliť na dve polovice, prvá sa venuje udalostiam, ktoré viedli mladíka k tomu, aby sa vycvičil v bojových umeniach a bavilo ma to, všetky dôvody sú dobre podané a chválim ich dobrý výber, či už vzťah k japonskému dôstojníkovi, ale aj ten zaujímavý a zábavný prvok s americkými vojakmi. Na moje prekvapenie samotný tréning má len veľmi málo priestoru, síce je podaný dobre a hlavný hrdina využíva v rámci žánru dosť nezvyklé, ale zase efektívne metódy, no len preda by som uvítal, keby to trvalo dlhšie a nielen tých pár minút v polovici filmu. A ako celok chválim aj druhú polovicu, hlavne to vyzývanie jednotlivých škôl, len škoda, že to nedostalo viac priestoru. Takže skutočne tie jednotlivé zásadné prvky v oboch častiach sú výborne zvolené, ale zároveň sa tu stále nájde aj plno priemerných scén, ktoré celkový dojem o niečo znižujú. Akcie je tu priemerné množstvo a páči sa mi. Ešte v prvej polovici sú súboje také menej výrazné, ale to je kvôli úrovni hlavného hrdiny pochopiteľné, no potom sa to už zmení a tie tvrdé nekompromisné súboje sú výborne zvládnuté a je skutočne radosť sledovať na drsného hrdinu, ktorý si s ľahkosťou poradí s učiteľmi školy karate a to sa mi aj na celom filme páči najviac. Herecké obsadenie je na tom dobre, síce hlavný hrdina je po stránke charizmy asi najslabší zo všetkých filmových majstrov bojových umení, ale bavil ma a v súbojoch sa mu nedá nefandiť, výborný Masaya Kato ako špičkový japonský karatista a v menšej úlohe poteší aj Jung Doo-Hong. Réžia a technická stránka nie sú dokonalé, pár detailov sa ešte dalo vylepšiť, ale nič výraznejšie sa im vytknúť nedá. Za špičkou tohto typu filmu ako Obávaný bojovník, Ip Man alebo Once upon a time in China tento film predsa len zaostáva, ale aj tak je Fighter in the wind vydarený film s dobrým príbehom, postavami a aj akciou. 76%

Superpolda (1993)

Je to dosť dobrý akčný film s vynikajúcou Michelle Yeoh v hlavnej úlohe. Má zaujímavý príbeh o policajtke z Číny, ktorá je povolaná do Hong Kongu, aby pomohla polícii so zastavením jednej zločineckej skupiny, ktorú ale vedie jej bývalá láska. Zo začiatku ešte určite pripomenie Police story 3, hlavne postavou, ktorú tu predstavuje Michelle Yeoh a ešte niekoľkými známymi hercami, ale inak mi to pripomína skôr Red force. Akcie je tu dosť a som s ńou aj spokojný. Nevyznačuje sa veľkoleposťou, nápaditosťou a množstvom kaskadérskych kúskov ako tomu bolo v prípade Police story, ale je tu dostatok kvalitných a dobre natočených súbojov a dobrých prestreliek. Najviac sa mi páči finále v banke, kde dôjde k postrieľaniu ochrankárov a následnej akcii hlavných hrdinov, výborné prepadnutie zločineckej skupiny v ich dome políciou alebo aj zaujímavý začiatok so zneškodnením únoscov. Najviac ma tu na moje prekvapenie sklamal Jackie Chan. Nie, že by bol zlý, ale stvárnil úplne zbytočnú postavu v úplne zbytočnej scéne, ktorá pre tento film nemá žiadny význam. Na tento film som sa tešil hlavne kvôli mojej obľúbenej Michelle Yeoh, ktorej ale najslávnejšie filmy sú tie, kde hrala po boku slávnejšieho kolegy. A v tomto filme, ale hlavne v Red force mi dokázala, že aj sama nemá problém utiahnuť film. Objektívna kvalita filmu- 67%, film sa páči mne na 75%.

Odvážná hyena (1979)

Je to celkom dobrá akčná komédia s Jackie Chanom, ktorá patrí do jeho lepšieho priemeru. Má zaujímavý príbeh o výbornom bojovníkovi, ale zároveń aj lenivom a nezodpovednom, ktorý aj napriek zákazu svojho starého otca predvádzať svoje bojové umenie sa zamestná ako inštruktor bojových umení v jednej škole a tak kvôli jeho neuposlúchnutiu príde jeho starý otec o život. Akcie tu je dosť, ale to je v rámci týchto filmov samozrejmosťou. Choreografia je opäť výborná, súboje sú dlhé a pripadajú mi aj dôveryhodnejšie ako vo väčšine podobných filmoch ako napríklad Mladý majster. Najviac sa mi páčia súboje v škole bojových umení, kde Jackie Chan v snahe zosmiešniť vyzývateľov sa prezlečie za ženu alebo predstiera blázna, aby ich porážka bola ešte trpkejšia. Na rozdiel od väčšiny podobných filmov sa mi tu viac páči prvá polovica, ktorá je plná súbojov, ale aj vtipných a inak zaujímavých situácií. V druhej polovici už príprava na pomstu nie je až tak zaujímavá a aj finálny súboj patrí skôr k tým slabším, ale aspoń je tu výborný súboj s trojicou bojovníkov. Ako tu už bolo spomínané, Odvážna hyena patrí medzi tie lepšie filmy z jej podobných a mńa zaujala ešte viac ako slávnejšie filmy Mladý majster alebo aj Majstrov syn. Objektívna kvalita filmu- 72%, film sa páči mne na 75%.

Mladý mistr (1980)

Je to celkom dobrý akčný film s Jackie Chanom, ktorý patrí medzi jeho priemerné filmy. Má dosť dobrý príbeh o študentovi bojových umení, ktorý sa snaží pomôcť svojmu kamarátovi, ktorý zradil svoju školu a zaplietol sa do zločinu a tak mu musí Jackie Chan pomôcť tým, že porazí šéfa zločineckej skupiny. Akcie tu je dosť, ale zase nie až tak veľa ako vo filmoch Škola hada alebo Majstrov syn. A aj kvalitou sú na tom o niečo horšie, ale stále si udržujú dobrú úroveń. Najviac sa mi páči veľmi dlhý a aj výborný finálny súboj, ktorý bol pre Jackieho Chana určite mimoriadne náročný a to hlavne jeho prvá fáza, kde ešte prehráva, pretože hlavný záporák na ńom predvádza mnohé drsné metódy. Zaujalo ma hlavne vykrúcanie rúk na množstvo spôsobov. Ale veľmi dobré je aj oslobodenie tohto záporáka, kde trojica zločincov napadne skupinu ochrancov zákona, ktorá ho prevádza a potešia aj po choreografickej stránke zaujímavé súboje s mečmi alebo so stolčekom. Z hereckého obsadenia tu poteší ešte aj Biao Yuen. V rámci týchto klasických kung-fu filmov patrí Mladý majster medzi to lepšie, ale na už spomínané filmy Škola hada a Majstrov syn nemá. Síce neakčné scény mi tu pripadajú zaujímavejšie, ale akcia kvantitou aj kvalitou zaostáva a chýba mi tu aj tréning. Objektívna kvalita filmu- 70%, film sa páči mne na 73%.

Mutant (2006)

Je to dosť dobrá katastroficky ladená dráma. Má výborný príbeh o mužovi, ktorý počas útoku obrovského vodného mutanta na miestnu oblasť prišiel o dcéru a zároveň všetci skončia v karanténe, ale keď sa jeho dcére podarí dovolať, muž sa spolu s rodinou rozhodne pre útek a urobia všetko preto, aby jeho dcéru našli. Spracovanie je na tom veľmi dobre, ako to pri podobných filmoch býva, Kórejci sa miesto typického priamočiareho jednoduchého príbehu rozhodli pre originálny žánrový mix, takže spočiatku to ešte vyzerá na plnohodnotný film o monštre, ale to sa rýchlo zmení a začne satirická tragikomédia so sci-fi, hororovými a katastrofickými prvkami, ale to vôbec neprekáža, dej je veľmi dobre podaný, pomerne nepredvídateľný a s množstvom skvelých situácií, takže sa je rozhodne na čo pozerať, len mám pocit, že je zbytočne moc dlhý, časom mu už mierne začne dochádzať dych, skrátenie asi tak o dvadsaťminútovku by filmu prospelo. Ako som spomínal, v tomto filme sa dá nájsť viacero žánrov, ale ani jeden v kvalite nezaostáva, humor je zábavný a to aj v situáciách, v ktorých by som nikdy nečakal, že mi budú niekedy smiešne, napríklad rodinné stretnutie pri fotkách zosnulých, rovnako kvalitná je aj dramatická rovina, takže postáv, pri ktorých je to potrebné je ľúto a podobne je na tom aj napätie, niektoré situácie sú až dychberúce. Čo sa týka akcie, tak som veľmi spokojný. O tú tu až tak moc nejde, takže jej moc nie je, ale minimálne úvodný útok je perfektne zvládnutý po všetkých stránkach a navyše aj celkom dlhý, ale všetky scény s mutantom a hlavne tie v diere sú výborné. S hereckým obsadením som veľmi spokojný, perfektný Song Kang-ho, ktorý tu predstavuje pravý opak bežného hrdiny z podobných filmov a ide mu to skvelo, takže sa postará o niekoľko nezabudnuteľných situácií, ale nikomu tu nemôžem nič vytknúť. Réžia a technická stránka sú prvotriedne, rozpočet je vidieť, efekty sú kvalitné a keď sa v jednom filme podarí zvládnuť všetky prítomné žánre, tak si nemôžem sťažovať. Tu ma jedine mrzí, že v druhej polovici sa už nájde viacero pomerne zbytočných scén, ktoré v ničom nezaujmú, ale inak je to originálny a svojim spôsobom kultový žánrový mix, ktorý určite nie je pre tých, ktorým film o veľkých monštrách vyhovuje len v tej najjednoduchšej a najpriamočiarejšej verzii. Objektívna kvalita filmu- 85%, film sa páči mne na 79%.

Zhong Nan Hai bao biao (1994)

Je to dosť dobrý akčný film s mojim obľúbencom Jet Lim, ktorý patrí medzi jeho priemerné filmy. Má veľmi jednoduchý, ale aj tak výborný príbeh o špičkovom bodyguardovi, ktorý má chrániť jednu svedkyńu. Jet Li tu stvárnil perfektného bodyguarda, ktorý pôsobí maximálne profesionálne, nemá prakticky žiadnu mimiku a samozrejme nechybuje ani v akcii. A ako to už v podobných filmoch býva, žena, ktorá má byť ochrańovaná spočiatku vôbec nie je spokojná so svojimi ochrankármi, ale po čase už začne k svojmu hlavnému bodyguardovi prejavovať city, ale narozdiel od asi všetkých podobných filmov on ako správny profesionál ich neprijme. Akcie je tu dostatok, ale nejedná sa hlavne o súboje ako by sa od Jet Liho dalo čakať, ale hlavne o prestrelky. Tie sa veľmi snažia vypadať ako z najlepších filmov Johna Woo, čo sa im samozrejme moc nedarí, ale aj tak je to stále vysoký nadpriemer. Hlavne prestrelky v obchodnom dome alebo v chránenom dome sú dosť dlhé, majú mnoho dobrých nápadov a Jet Li v nich postrieľa desiatky protivníkov. Zo súbojov ma zaujala hlavne akcia v márnici, kde hlavný záporák pri krádeži tela svojho kamaráta zabije niekoľko strážnikov, ale zaujímavý je aj finálny súboj. Páči sa mi tu aj hudba, ale opakuje sa až príliš často. Herecké obsadenie je tiež dosť dobré, všetci bodyguardi, svedkyńa, ale aj hlavný záporák sú dobre obsadený. Je to jednoducho daľší dobrý film s Jet Lim. Objektívna kvalita filmu- 72%, film sa páči mne na 74%.

Odpadlík (1989)

Je to celkom dobrý akčný film s výborným Jet Lim, ktorý patrí medzi jeho priemerné filmy. Má dosť dobrý príbeh o čínskom majstrovi bojových umení, ktorý v USA predvádza svoje bojové umenie, ale kvôli snahe zabrániť svojmu kamarátovi, tiež skvelom bojovníkovi zostať v USA nestihne lietadlo a zostane tam tiež. Jeho kamarát sa stane zabijakom v službách mafie, zatiaľ, čo Jet Li chce žiť poctivý život. Ale kvôli chamtivosti jeho nového kamaráta si nájdu problémy aj jeho. Akcie tu je dosť a som s ńou spokojný. Najviac sa mi páči skvelé finále na farme, kde Jet Li porazí viacerých protivníkov aj za pomoci palíc, ale zvládne aj dva dlhšie súboje, alebo výborná akcia v obchode. Pochváliť musím aj dobrú prestrelku v meste medzi políciou a mafiou. Ale všetky akčné scény sa mi tu páčia a aj preto mierne sklame stredná časť filmu, kedy akcie moc nie je. Som tu spokojný aj s hereckým obsadením, aj ked´ Stephena Chowa som mal problém spoznať, ale poteší aj hlavný záporák. Tento film je pre mńa milým prekvapením. Kedže sa jedná o prakticky neznámy Jet Liho film, tak som aj očakával jeden z jeho najslabších filmov, ale som dosť spokojný. Na jeho lepšie filmy samozrejme nemá, ale fanúšika dobrého akčného filmu poteší. Pre mńa je to jeho najlepší film z doby pred Once upon a time in China a je podstatne kvalitnejší ako tu už spomínaný The master. Objektívna kvalita filmu- 65%, film sa páči mne na 71%.

Azumi 2 (2005)

Je to dosť dobrý japonský akčný film, ktorý je voľným pokračovaním o dva roky staršieho filmu. Kedže ide o priame pokračovanie, tak príbeh začína presne tam, kde skončila jednotka, teda Azumi so spolubojovníkom začínajú putovanie za posledným človekom, ktorý je pre mier v Japonsku nebezpečný. Opäť je dej úplne priamočiary a pritom ani chvíľu nenudí. Akcie je tu dosť a od jednotky sa skoro vôbec nezmenila. Choreografia a schopnosti bojovníkov zostali na rovnakej úrovni, pribudlo krvi a drsnejších scén, ale ubudlo kamerových nápadov. Záporáci sú na tom tiež veľmi podobne, zase je tu jeden, ktorý mi dosť vadí a to zabijak so schopnosťou spidermana, ale výborný je zabijak s obojstrannou reznou zbrańou, ktorú používa ako bumerang. A veľmi som spokojný aj so špiónkou. V tomto prípade moc nechápem pomerne častú kritiku na toto pokračovanie, podľa mńa je skoro rovnako dobré. Keby boli oba diely rovno spojené ako jeden film, tak si ani v druhej polovici nevšimnem, že sa niečo zmenilo. Po stránke réžie, akcie a celkového hereckého obsadenia som rovnako spokojný, slabší je len scenár, ale to je samozrejmosť, pretože úvod tu nemôže byť tak zaujímavý ako to bolo v prípade jednotky. A tiež tu ubudlo silných scén, ale to ma tiež neprekvapuje, kedže je tu menej hlavných postáv. Komu sa páči jednotka by si určite toto pokračovanie nemal nechať ujsť. Objektívna kvalita filmu- 70%, film sa páči mne na 73%.