Expend4bles: Postr4datelní (2023)

Projekt Expendables bol pôvodne skvelý nápad, ktorý som vo svojej dobe prijal s maximálnym nadšením, priniesol mnohým mojim obľúbeným akčným hercom príležitosť ešte zažiariť v poriadnom akčnom filme, keďže väčšina z nich sa už presunula na videl do filmov nižšej úrovne. Kvôli veku hercov sa ale nedal vyťažovať do nekonečna, bohato stačili dva, možno aj tri filmy, predsa len aj trojku som si s rokmi trochu obľúbil a tu je to nanešťastie až moc vidno. Najsmutnejšie je, že tento projekt okrem zozbierania akčných hercov zdobilo hlavne to, že opäť priniesol poctivú akciu, ktorá bola plne prehľadná, dávala vyniknúť schopnostiam hercov a efektami sa šetrilo, čo v tej ére, kedy sa moc využívali efekty a rôzne kamerové nápady veľmi potešilo, ale toto pokračovanie na to nielen že rezignovalo, ale prešlo do opačného extrému. Ale pekne od začiatku. Tu sa absolútne nikto v ničom nesnažil. Už príbeh za moc nestojí, len priniesol tú najohranejšiu zápletku o zastavení jadrovej hrozby, ktorá by mohla vyvolať tretiu svetovú vojnu, to všetko v najbéčkovejšom podaní, hľadanie tajomného záporáka nikoho nezaujíma a tak ani jeho nájdenie v ničom neprekvapí, ale zase sa tu stále niečo deje a tak som sa nenudil a trochu mi aj vyhovovalo také to rozdelenie na dve skupiny, kde sledujeme pôvodných postrádateľných, teda pôvodných, z ktorých zostalo len torzo a Stathama, ktorý na to ide po svojom. A aj keď ma tá hlavná zápletka vôbec nezaujímala, aspoň tá interakcia postáv to celkom zachraňuje a bavilo ma aj sledovať, ako sa spolu aj v kľude rozprávajú. Predsa len mám k tejto sérii a tým postavám už nejaký vzťah. Obsadenie sa s pôvodnou trilógiou nemôže porovnávať, ale predsa len stále je tu Jason Statham v hlavnej úlohe, ktorý ma v tejto afektovanej polohe, akú predvádza na začiatku začína nudiť, ale našťastie sa po úvodnej akcii trochu ukľudní a už ma bavil. Sylvester Stallone už tu ani nemusel byť, ale jeho menšia účasť poteší. Dolph Lundgren a Randy Couture tu trochu viac vyniknú, v akcii síce moc nepredvedú, ale bavili ma a rovnako hviezdne ázijské duo Iko Uwais a Tony Jaa, ale rovnako sú využití len málo. Proti Megan Fox nič nemám, ale tu nemá čo robiť a veliteľa Expendables už vôbec nie, skôr mi sadla sympatickejšia Levy Tran. A zvyšok už nestojí za nič, Andy Garcia ma tu vôbec nebavil. Po stránke akcie je to veľké sklamanie, tu sa delí len na dve skupiny, priemernú a katastrofálnu. Má odpudivý vizuál, strašné efekty a prišlo mi, že zelené pozadie má snáď aj v bitka bare, také je to odfláknuté. Naháňačky sú úplne neznesiteľné, hlavne tá na buginách, ale aj motorky na lodi. To som sa skutočne nevedel dočkať, kedy konečne skončia, na to sa nedalo pozerať. A tak aspoň tie súboje a prestrelky sú aspoň trochu normálne, len zase každú snahu o nejaký nápad alebo chvat kazí zlý strih, alebo nevhodný uhol kamery, takže nad ten priemer sa to ani raz nevytiahne. A najviac to vynikne pri finále na lodi, ktoré mi prišlo ako čiastočná variácia na finále z jednotky, hlavne podobne rozmiestnením krytov a vojakov, ale kvalitatatívne je to veľký rozdiel. Tu nemôžem nič skutočne pochváliť. Chýbajú aj lepšie hlášky, ale zase dva momenty sa celkom vydarili, Stathamova ochrana youtubera a využitie pesničky 50 centa, ktorý tu inak nevadí, ale ani ma nezaujímal. Réžia je strašná v každom ohľade, efekty, výprava , kulisy, tá loď je úplne trápna a hudbu som si prakticky ani nevšimol. Tento film má jediné šťastie, nič som od neho nečakal a ani som sa naň netešil, bral som ho len ako štandardný akčný film a preto som ho zvládol bez väčších problémov a užil som si prítomnosť niektorých mojich obľúbencov. Predsa len som fanúšik série. Ale inak je to veľká bieda, ktorá sa nedá nikomu doporučiť. 52%

Lučšije v adu (2022)

Vojnový film z práve prebiehajúcej vojny na Ukrajine, dokonca z produkcie samotných wagnerovcov som si nemohol nechať ujsť, na ich pohľad som bol teda veľmi zvedavý, ale na moje prekvapenie som sa dočkal prekvapivo kvalitného a hlavne nie až tak zaujatého filmu. Na ruský film tu je minimum patriotizmu a hlavne žiadna trápna propaganda v štýle ukrajinských fašistov, biolaboratórií a podobných rozprávok s cieľom zakryť skutočný cieľ agresívnej invázie, ale chceli len zobraziť súčasný štýl vedenia vojny, ktorý sa v takejto miere ešte neudial. A tak tu máme dokumentárne pojaté boje prakticky úplne vyrovnaných jednotiek na oboch stranách, kedy sa vedie boj doslova o každé poschodie každej budovy, kedy každý vojak prešiel kvalitným výcvikom a tak o výhre a prehre, prípadne živote a smrti rozhoduje skutočne len maličkosť. Dej sa zameriava výhradne na danú misiu, žiadne odbočky, ani flashbacky, ktoré by chceli zblížiť s postavami vojakov, každý je len nahraditeľná figúrka. Ale funguje to, film sa odohráva v reálnom čase prebiehajúceho boja o niekoľko budov, aby mohli ruské vzdušné sily uskutočniť potrebný úder s tým, že na každú akciu príde ešte silnejšia reakcia, takže nech si akákoľvek strana zvolí nejaké riešenie, tá druhá musí prísť s tým o stupeň silnejším. Takže len vynikne, že radový vojak, nech prešiel akýmkoľvek výcvikom je v takomto boji na najnižšom stupni reťazca a šanca na prežitie niekoľkých dní je prakticky nulová. Boje sú prakticky nepretržité a tu môžem len chváliť, pôsobia úplne realisticky, vojenské jednotky sa správajú takticky, streľba je kvalitná a nie je to zbytočne nasilu brutálne. Jedine sú možno trochu stereotypné, ale to je vzhľadom na udalosti úplne logické. Natočené je to špičkovo a občas potešia zaujímavé spomaľovačky. Z obsadenia vyniká vlastne iba Alexej Kravčenko ako ruský veliteľ mimo frontovej línie, ktorý celým priebehom boja sprevádza aj ako rozprávač, o čo práve ktorej strane v danej misii ide. A na záver ešte správne vynikne, ako každá misia v takejto vojne je prakticky zanedbateľná, nezmení absolútne nič a na druhý deň sa začína prakticky odznovu. Takže Best in hell je film pre čistokrvných fanúšikov vojnových filmov, film okrem samotného boja neponúka vôbec nič nové a vzhľadom na to, že sa jedná o ruskú produkciu má až prekvapivo správne vyznenie, že táto vojna je absolútne zbytočná a umiera v nej mnoho schopných chlapov na oboch stranách. Ale v skutočnosti samozrejme aj nespočet nevinných civilistov, čomu sa už ale film nevenuje. Svoj účel film splnil naplno. 76%

Mission: Impossible Odplata - První část (2023)

Od Toma Cruisa mám v súčasnosti len tie najvyššie očakávania, jeho posledné filmy sú udalosti, ktoré patria medzi špičku a príchodom Christophera McQuarrie sa už tak výborná séria stala absolútnym žánrovým vrcholom, čo som dúfal aj v prípade Odplaty, teda jej prvej časti a našťastie sa to aj splnilo. Ale spočiatku som si tým teda vôbec nebol istý, dokonca som sa aj trochu vyľakal, keďže prvá polhodina je ako z úplne iného filmu. Úvod s ponorkou a rozhovor na veliteľstve pôsobia ako z bondovky deväťdesiatych rokov a ani púštna akcia mi tu úplne nesedí. Sama o sebe je dobrá, ale patrí skôr do samostatného akčného filmu. Ale potom už začne konečne ten pravý Mission: Impossible, na ktorý som sa tak tešil. Celková zápletka s umelou inteligenciou je síce taká trochu podivná, ale aspoň sa séria niekam posunula a pôsobí to ozaj nebezpečne, kedy sa môže všetko pokaziť každým okamihom. A McQuarrie si to samozrejme ustrážil, dejovo je to skvelo spracované, vôbec mi nevadili ani tie dlhé dialógové sekvencie, neustále sa striedajú zaujímavé lokácie a tempo je celé tie nasledujúce dve hodiny už skvelé, tu som si užíval každú minútu, pričom úroveň filmu ide neustále len hore. Letisko, Rím, Benátky a finále s Orient Expresom, všetko je vynikajúce a zakaždým iným spôsobom. Funguje humor, napätie a miestami je to aj riadne osudové. Jedine by som trochu vytkol, že viaceré situácie sa vyriešia len vďaka mimoriadnej náhode. Toto si predtým ustrážili lepšie. Ale stále je to akčný film, tak sa cez to prenesiem. Obsadenie už asi ani nemohlo byť lepšie, pôvodná zostava zostala kompletná, teda Tom Cruise, Rebecca Ferguson, Ving Rhames a Simon Pegg. Nová postava Hayley Atwell tu síce sadla až prekvapivo dobre a chémia s Cruisom funguje výborne, ale zase na úkor zvyšných postáv, čo ma mrzí hlavne v prípade Ferguson, ktorá je predsa len omnoho charizmatickejšia a jej postava sa doteraz zaujímavo vyvíjala a preto ma veľmi mrzí, čo s ňou urobili tentoraz. Sadlo mi záporné duo Esai Morales a hlavne jeho pravá ruka Pom Klementieff, ktorá je v akcii výborná a vrátili sa aj Vanessa Kirby z minulého dielu a dokonca Henry Czerny z prvého. Jedine Shea Whigham ako agent, ktorý Cruisa neustále prenasleduje pôsobí úplne zbytočne, ale možno sa v pokračovaní jeho význam opodstatní. Akcia je očakávane absolútna žánrová špička. Predchádzajúci Fallout mi síce typom akcie sedel trochu viac, ale aj táto je úžasná. Vynikajúce naháňačky, skvelé súboje, hlavne všetky v Benátkach, dokonca aj slušné prestrelky, čo som ani nečakal, no a hlavne samozrejme perfektné kaskadérske kúsky. Tom Cruise už má po šesťdesiatke, čo mu už síce v tvári začína byť dosť vidno, ale v akcii vôbec. Je skvelý v súbojoch, bežeckých sekvenciách, za volantom a očakávane hlavne s motorkou a padákom. Tu sa aj ťažko vyberá to najlepšie, veľmi sa mi páčila osudová akcia v Benátkach, ktorá je silne emocionálna, zábavné náháňačky v Ríme a samozrejme celé finále. Jazda na motorke, skok do priepasti, všetka akcia vo vlaku a keď som si myslel, že už je po všetkom, Cruise ešte predvedie vynikajúci speed flying. Režijne je to najvyššia úroveň, efekty vynikajúce a hudba samozrejme perfektná. Takže predchádzajúci Fallout zostal neprekonaný, to je môj najobľúbenejší akčný film vôbec, ale s ostatnými dielmi ho budem vedieť porovnať až po viacerých pozretiach. Inak všetka konkurencia je momentálne úplne niekde inde, riadne zaostáva v každom ohľade. Takže sa teším na opakované pozretia a samozrejme hlavne na pokračovanie. 90%

Warhorse One (2023)

Johnny Strong a William Kaufman spolu natočili perfektný Sinners & Saints a veľmi dobrý Daylight's End, ktoré aj napriek nižším rozpočtom boli stále kompetentné akčné filmy a preto ma mrzí, že táto ich tretia spolupráca, aj keď v tomto prípade je to záležitosť hlavne Stronga je už extrémne podfinancovaná a na kvalitách filmu sa to muselo prejaviť. Už to viac vyzerá ako youtube video nejakých akčných nadšencov, než skutočný film, technicky je to veľmi slabé, výprava zanedbateľná, tu sa muselo šetriť, kde sa dalo. Ale napriek tomu si ma to dokázalo celkom získať. Johnny Strong je môj obľúbenec, tento typ zádumčivého hrdiny, ktorý vždy koná správne mu skvelo sedí, príde o celý tím a zachráni jediné preživšie dievča a tak sa z toho stane taký jednoduchý akčný survival, ktorý nemá žiadne odbočky a vedľajšie línie, stále sa venuje len tomuto. Len je to predsa až moc jednoduché, stále len hlavný hrdina v tom istom lese narazí na skupinu nepriateľov, po krátkej prestrelke unikne, aby sa s nimi po rozhovore s dievčaťom a veliteľstvom opäť stretol a toto sa opakuje v podstate celý film. Preto trochu nerozumiem tejto dvojhodinovej dĺžke, film sa kľudne mohol skrátiť aj o tretinu a fungoval by rovnako, ale zase nenudil som sa. To puto som im veril a veľmi som im fandil, aby pred islamistami unikli. Na akčnej stránke sa ale dalo popracovať, tvoria ju vlastne iba prestrelky, ktoré sú ale moc stereotypné, stále sa len dve strany ostreľujú na strednú vzdialenosť a islamisti postupne padajú, tu nie je žiadna choreografia ani nápad, efekty výstrelov a priestrelov sú strašne digitálne, tu sa dá pochváliť iba Strongova manipulácia so zbraňami a pár ich tu vystrieda. Až záverečná prestrelka v dedine je čosi lepšia, ale stále to nie je nič, čo by sa dalo chváliť. A okrem toho je tu už len pár mikrosúbojov, ale to sú len pársekundové záležitosti. Čo ale musím veľmi pochváliť je hudba. Tu sa prejavuje, že Strong je hudobník a tak aj pri takomto lacnom filme aspoň má kto zložiť hudbu. A tu sa mi veľmi páčila a dokáže dodať aj emócie. Takže Warhorse one sa dá zhodiť úplne jednoducho a pre väčšinu divákov ani nemá čo ponúknuť, ale ja nebudem až taký krutý, Nenudil som sa, Strong ma baví, to puto som im veril a hudba sa ozaj vydarila. Na to jedno pozretie neľutujem, 54%

Vyproštění 2 (2023)

Prvý diel je už takou novodobou klasikou, po niekoľkých pozretiach ho kľudne označím za jeden z najlepších akčných filmov za posledné roky, preto som sa na pokračovanie dosť tešil a priznám sa, že výsledok predčil moje očakávania. Príbeh ani tentokrát neponúkne nič výnimočné, tentokrát ide hlavný hrdina zachraňovať rodinu vplyvného gruzínskeho mafiána, ktorá je s ním v čiastočnom príbuzenskom vzťahu, ale to celkové prevedenie mi prišlo ako zo starých zlatých čias so všetkými klišé, ktoré mám v tomto žánri rád. Film pokračuje presne tam, kde ten pôvodný skončil a tak je ťažko zranený hlavný hrdina zachránený v poslednej chvíli a prevezený do nemocnice, kde nasleduje rehabilitácia, potom poctivý tréning, nejaké to zoznámenie s celkovou situáciou a priestor dostanú aj postavy, ktoré som si celkom obľúbil a tak som si mimoriadne užil už tento rozbeh. A nasleduje už hlavný dej, ktorý je prevedený mimoriadne dynamicky, akcia strieda akciu a stále sa niečo deje. Jedine môžem trochu vytknúť, že prvá polovica mi prišla o trochu lepšia ako druhá, ale to je pri ich celkových kvalitách málo podstatné. Obsadeniu mi už tu veľmi sadlo, oproti prvému filmu je to už viac tímovka a tak väčší priestor dostanú aj ďalšie postavy. Chris Hemsworth má potenciál sa stať špičkovým akčným hrdinom, má na to charizmu, zápal, aj fyzičku, tu som si ho už veľmi obľúbil, ale skvelá je aj Golshifteh Farahani, ktorá mu často pomáha. Zachraňovaná rodina skôr splní svoj štandard, ale tentoraz sú tu lepší záporáci, lebo hlavný hrdina miesto nevinných policajtov z prvého dielu konečne likviduje jedného slizkého gangstera za druhým, takže som si to viac vychutnával. Tomu hlavnému síce chýba charizma, ale herecky to zvláda bez problémov a má za sebou armádu zabijakov, takže tu je koho likvidovať. A teraz už k samotnej akcii, ktorá je špičková. Nikdy by ma nenapadlo, že práve v americkej produkcii by sa dalo konkurovať tým najintenzívnejším peckám z ázijskej produkcie, ale tentoraz sa to celkom darí a akcia dosť pripomína klasiky Garetha Evansa ako The Raid alebo Berandal. Občas si to síce vypomáha digitálom viac, než by bolo vhodné, napríklad taká automobilová naháňačka s motorkármi mohla byť radšej skromnejšia, ale poctivejšia a takých scén je tu viac, ale inak sú všetky tie súboje a prestrelky špičkové. Perfektne natočené, mimoriadne intenzívne, drsné a aj nápadité, často sa striedajú zbrane. nože, alebo čokoľvek po ruke a milujem takéto akcie, kde sa z prestrelky plynulo prejde do súboja a podobne. lebo nepriatelia sú tu často kvôli prostrediu bližšie, než je bežné. Najlepšia je celá akcia vo väznici, vlak alebo hotel, ale celkovo som si to riadne užíval. Režijne tu stále vidno, že režisér je kaskadér, ale to som už čakal, Sam Hargrave si dáva záležať hlavne na akcii, ale aj mimo nej ma to bavilo o trochu viac, než v prvom diely. Takže ako akčný fanúšik klasického, ale aj moderného akčné filmu som tu dostal prakticky všetko, čo som mohol chcieť, užíval som si to od začiatku až do konca, určite si to pozriem ešte viackrát a tak nebudem vôbec vymýšľať a hodnotím naplno. 86%

John Wick: Kapitola 4 (2023)

John Wick je určite jedna z najlepších sérií súčasnosti, ale po predchádzajúcom diely, ktorý ma síce bavil, ale dejovo už nič zaujímavé neponúkol a prišlo mi, že sa tvorcovia začínajú dosť opakovať som už bol pri očakávaní najnovšieho pokračovania radšej trochu opatrný a ešte pri takejto epickej dĺžke, ale vôbec nebolo treba, párne diely sa mi tu páčia viac, než tie predchádzajúce. Neviem, či táto stopáž bola až tak nevyhnutná, možno od opakovaných pozretí trochu odradí, ale to nič nemení na tom, že som sa tu vôbec nenudil, čo ma teda prekvapilo, stále sa tu niečo deje, menia sa lokácie, prakticky je film rozdelený na niekoľko kapitol v odlišnom prostredí, ktoré majú svojho záporáka alebo výraznú postavu, no hlavne už John Wick konečne vie, čo má urobiť, aby sa z tejto nepríjemnej situácie dostal a tak na rozdiel od predchádzajúceho dielu ma aj zaujímalo, ako sa to bude celé vyvíjať. A navyše je tu niekoľko mojich obľúbených prvkov, ktoré mám v akčnom žánri veľmi rád, hlavne taký ten samurajský kódex, kedy sa aj vzájomní nepriatelia môžu rešpektovať a niekedy si aj pomôcť. S obsadením som tentoraz teda mimoriadne spokojný, okrem klasickej zostavy siahli po asi tých najlepších, čo mohli a tak je tu Donnie Yen, ktorý je už roky môj veľký obľúbenec a je to presne ten typ záporáka a zároveň priateľa, ktorého mám veľmi rád, k tomu Scott Adkins v dosť nezvyklej úlohe, ale tohto svojho záporáka si užil a ešte k tomu Hirojuki Sanada, ktorý ťahá prvú fázu filmu. A aj záporák Bill Skarsgård to dobre zahral a je dostatočne nepríjemný, aby som sa tešil na záverečné zúčtovanie. Ale keďže to nie je žiadny bojovník, jeho pravou rukou je talentovaný Marko Zaror. A bavil ma aj bojovník so psom, ktorý má tiež zaujímavú postavu. A teraz už k samotnej akcii, ktorá je perfektná. Je jej tu plno, všetky akčné sekvencie sú už očakávane skvelo, ale aj celkom nápadito natočené a plne prehľadné, ale aj poriadne dlhé. A možno aj preto to už nestojí takmer len na samotnom Wickovi, ale je to viac tímová akcia a každý dostane veľa priestoru sa predviesť. Už úvod v Osake je jedna z najlepších akčných scén celej série, tá spolupráca Reevesa, Sanady a jeho filmovej dcéry je úplne okulahodiaca, ale cez niekoľko ďaľších akčných scén sa dostaneme až k úžasnému finále, ktoré je bezpochyby vrchol celej série. To sú prakticky štyri úplne odlišné dlhé akčné scény hneď za sebou. Vynikajúce Shanzelize, kde tá kombinácia bitiek, prestreliek a havárií už asi nemohla byť lepšia, parádna akcia z herného pohľadu a ešte celá akcia na schodoch. Toto sa nesmierne vydarilo a veľmi som si to užíval. Vizuálne a technicky je to opäť špičková kvalita a často sa vydarí aj výber hudby, to je radosť pozerať. Takže ja som veľmi spokojný, nečakal som až takto dobré pokračovanie s takouto skvelou akciou a ešte to uzavrie aj výborný záver, takže by to bol veľmi dôstojný záver série. Ak teda skutočne bude. 83%

Tělo nezná hranic s Chrisem Hemsworthem (2022) (seriál)

Na tento dokumentárny seriál som bol veľmi zvedavý, toto je presne moja tématika a teda musím povedať, že prekonal všetky moje očakávania. Chris Hemsworth je veľký sympaťák a fyzicky veľmi schopný, takže tu bol skvelou voľbou a zatiaľ čo som sa pôvodne tešil na všetky tie zaujímavé výzvy, ktorým musí v jednotlivých dieloch čeliť, dočkal som sa prakticky ideálneho návodu, ako správne žiť. Síce nemôžem povedať, že by som sa tu dozvedel veľa nového, sám som zástanca zdravého životného štýlu a tak sa vlastne všetkému z tohto venujem, len samozrejme nie až na takto vysokej úrovni, ale je skvelé vidieť všetko spolu. Prvé štyri diely sú vlastne o tých klasických témach, ako trénovať telo a myseľ pri odvážnych kúskoch, otužovaní, tréningu akéhokoľvek typu a pôste a posledné dva na to idú zase trochu inak a viac sa sústredia či už na ten mozog alebo na zmierenie sa s nevyhnutným. To všetko doprevádzané špičkovými odborníkmi, z ktorých každý vie správne motivovať a podporené zaujímavými príbehmi, či už jednotlivcov alebo komunít. A aby toho nebolo málo, na to celé ešte dohliadal Darren Aronofsky, takže to má aj špičkový vizuál a atmosféru. Limitless je jedna z najlepších vecí, s ktorými som sa v televízii za dlhú dobu stretol, ukázal mi, že svoj život žijem skutočne správne a namotivoval k tomu, aby som sa vo všetkom ešte posunul. Ďakujem. 95%

Avatar: The Way of Water (2022)

Z pôvodného Avatara som bol v čase premiéry nadšený, videl som ho v tej správnej dobe a ponúkol mimoriadny audiovizuálny zážitok, pričom mne vyhovoval aj príbeh a postavy, takže som si ho veľmi užil. Ale nestala sa z neho pre mňa tá klasika, ktorú by som pozerával opakovane, stačilo mi ho vidieť len párkrát, aj keď výborný je stále, čo som si aj teraz po rokoch znovu zopakoval. Preto som k pokračovaniu pristupoval trochu opatrne, táto látka ma už tak nezaujímala, ale predsa len je to stále Cameron, ktorému verím a po traileroch som sa začal znovu tešiť a našťastie som sa nesklamal. Ale mám tu dve veľké výhrady, ktoré mi to celé kazia a bez toho by to bol opäť perfektný film. Prvou sú jednoznačne záporáci, nechápem, prečo sa rozhodli pre tento krok, oživiť vojakov z prvého filmu a vložiť ich do avatarov, veď tento svet ponúka toľko možností a toto je strašne béčkové a nezaujímavé. A tou druhou je prekvapivo komornosť. Samozrejme stále je to veľkolepý blockbuster so všetkým, čo k tomu patrí, ale zatiaľ čo v jednotke šlo vlastne o všetko, boj dvoch rás na planéte, ktorý mohla vyhrať len jedna, tu ide len o osobný spor dvoch malých skupín, rodiny Jacka Sullyho a pár vojakov z okolia Quaritcha a tak to nepôsobí tak správne osudovo, ako predtým. Ale toto sú vlastne aj jediné väčšie zápory, zvyšok je už perfektný. Film by sa dal rozdeliť na tri hodinové tretiny, ktoré mi prišli pomaly ako samostatné filmy. Tá prvá je rozhodne najhoršia, je to síce poriadne dynamické a akčné, tu sa stále niečo deje, ale ja som mal pocit, akoby som sledoval nejakých Transformers, hlavne tými záporákmi a udeje sa tu toho zbytočne moc. Prvý diel si ma získaval postupne a toto pokračovanie akoby to chcelo všetko hneď a mne to teda nesedelo. Ale zmenou prostredia a príchodom k morskému kmeňu v druhej tretine je to konečne ten pravý Avatar. Film spomalí a začne sa viac sústrediť na maličkosti a detaily a toto som si už vychutnával. Všetky postavy dostanú svoj priestor, Jack a Neytyri síce idú trochu do úzadia, ale vždy sa vrátia v ten pravý čas, ale celkom si ma získali aj ich deti, hlavne dcéra, ktorá tu má zaujímavú fantasy líniu. Opäť je tu kladený dôraz na prírodu, spolužitie v harmónii, medzi sebou, ale aj so zvieratami, v tomto prípade hlavne s veľrybami a toto ma už skutočne bavilo, hlavne všetky podmorské scény sú úžasné. A v poslednej tretine to všetko samozrejme vyvrcholí, akcia strieda akciu, pribudne silný osobný motív a tak toto ma už bavilo až do konca. Po akčnej stránke tu môžem len chváliť, akcia je ešte lepšia ako v jednotke, čo som teda nečakal, ale skutočne. Veľkolepá, nápaditá a v rámci možností aj pomerne drsná. Cameron si vychutnáva všetky detaily a tak na tie zbrane a techniku je radosť pozerať. A najlepšia je všetka akcia z poslednej hodiny, či už morská akcia, kde obe strany nasadia tie najťažšie zbrane, alebo aj finále na lodi. Trochu ma ale sklamali vedľajšie postavy, teda len tie ľudské, toto Cameron zvládal lepšie, tu sú také obyčajné, len určené na zabitie. A aj od hudby som čakal trochu viac, vlastne si len splní potrebný štandard, ale mohla byť údernejšia. A vizuál je opäť revolučný, toto nikto iný nedobehne ešte dlhé roky. Takže prvý film bol určite lepší, pokračovanie má viac slabín, ale s radosťou si to pozriem znovu, tie dve skvelé hodiny za to stoja. Škoda tej prvej, ktorá im nestačí a kazí mi hodnotenie, inak by som šiel zase naplno. <strong>81%</strong>

Top Gun: Maverick (2022)

Pokračovanie Top Gunu bol pre mňa najočakávanejší film za posledné štyri roky, čakal som skutočne veľmi veľa, ale takýto výsledok som si nepredstavoval ani v tých najlepších predstavách. A pritom pôvodný film ani nie je žiadny zázrak, rád si ho raz za pár rokov pozriem a vždy ma zabaví, ale v tej dobe predsa len vzniklo až príliš moc omnoho lepších filmov, aby nejak vynikal. Ale tentoraz sa tu zišla absolútna špička, Tom Cruise ako najlepší herec súčasnosti, ktorý do toho dáva všetko, Joseph Kosinski, ktorý sa dokáže postarať o perfektný audiovizuál, ale aj skvelo zvláda prácu s postavami, aby mi na nich záležalo, pričom to z úzadia ešte celé istí Christopher McQuarrie, ktorému to s Cruisom ide, takže tu boli očakávania na maxime a každý svoje splnil najlepšie, ako sa dalo. Toto je jednoducho dokonalý blockbuster, v ktorom funguje absolútne všetko na tej najvyššej možnej úrovni. Zápletka síce neponúkne nič originálne, v mnohom sa to podobá na pôvodný Top Gun, pričom majú takmer totožnú šablónu, ale tej dej je tu vynikajúci. Tu jedna ikonická scéna strieda druhú, tu nie je absolútne nič navyše, všetko má potrebný priestor a potenciál sa využil úplne naplno. Už roky som nevidel film, ktorý by ma pohltil prvými minútami a skončilo to až záverečnými titulkami. A celé to jednoducho ťahá Tom Cruise, ktorý je neskutočný borec, tu stačí, že si vezme bundu, nasadí slnečné okuliare a nasadne na motorku a už si ma získa a to je len začiatok. A napomáha mu v tom, že on už pomaly ani nehrá tieto postavy, veď to je vlastne on sám, presne jeho postavy symbolizujú to, čo on v Hollywoode, rok, dva sa o ňom nerozpráva, všetka pozornosť je venovaná týmto novým trendom, ale keď príde, nie je mu rovného, možno je starší, ale skúsenosťami a prístupom má obrovský náskok pred akoukoľvek konkurenciou. Už len toto by mi bohato stačilo, aby som bol s filmom spokojný, lenže ide naplno aj v ostatnom. Je tu perfektná chémia medzi postavami, toto Kosinski zvláda na jednotku, že sa cítim dobre v spoločnosti týchto postáv, aj keď sa vlastne na prvý pohľad nedeje nič podstatné. A keď sa už začne, som s nimi vo všetkom. Ale napomohlo tomu aj obsadenie, okrem Cruisa aj Jennifer Connelly, Miles Teller, Jon Hamm, ale vlastne všetci. Je tu veľmi príjemná romantická línia, tie ich spoločné scény sa mi veľmi páčili, pri napínavých scénach sa tají dych a perfektné osobné motívy. V pôvodnom filme mi smrť Goosa bola celkom ľahostajná, ale keď sa to rieši tu, je to veľmi citlivé a dojemné. A nielen to. Iceman tu má minimálny priestor, ale Val Kilmer ho aj pri svojom stave zvládol so cťou a teda ma ani nenapadlo, čo majú s ním tvorcovia v pláne. To bolo veľmi pekné. A akcia? Už z trailerov som bol nadšený a pozeral som ich opakovane a to si pritom všetko najlepšie aj tak nechali až pre film. Dojemný úvodný let pri snahe dosiahnuť Mach 10, perfektné tréningové sekvencie, v ktorých každý pilot dostane svoj priestor, zo všetkých týchto menších akcií som bol úplne nadšený a potom príde Cruisova prezentácia možnosti splnenia misie, ktorá mi zobrala dych, toto bola jedna z najpôsobivejších akčných scén, aké som vôbec videl a ešte príde dvojité finále, v ktorom je úplne všetko, čo som si tu len mohol priať, no úžas a dokonalosť. Rovnako je na tom celý audiovizuál, nádherná kompozícia záberov, či v akcii alebo mimo nej, úžasné. A tá hudba, či už ikonické pôvodné alebo aj dojemné nové, celý film bolo radosť počúvať. Čo v tomto filme môžem vytknúť. Tešil som sa na perfektný akčný film s vynikajúcim Tomom Cruisom, už to by mi stačilo k plnej spokojnosti. Ale dostal som ešte omnoho viac. Kvôli tomuto sa stále oplatí mať rád filmy a chodiť do kina, kvôli takejto radosti. Už teraz viem, že je to jeden z najlepších filmov, aké som kedy videl. Uvidím ho ešte mnohokrát a sám som zvedavý ako až vysoko sa dostane. Ďakujem všetkým zúčastneným za takýto neskutočný zážitok. 95%

Top Gun (1986)

Top Gun, jeden z najslávnejších komerčných filmov osemdesiatych rokov ma v detstve moc neoslovil, predsa len táto doba ponúkla také množstvá kultových klasík, že sa film o pilotoch medzi nimi ľahko stratil, ale musím uznať, že svoje kvality má a postupom času som si cestu k nemu našiel a nemám problém si ho pozrieť znovu. Dodnes vyniká až takým nadčasovým audiovizuálnym prevedením. Zatiaľ, čo skoro všetky klasiky tej doby už vizuálne celkom zostarli, mám ich rád, ale vidno, že majú svoj vek, tak Top Gun mi príde o desať rokov mladší. Má perfektnú kameru, dynamický obraz, kvalitné efekty, tu sa režisér viditeľne hral s každým záberom, pričom podporu armády využil, koľko mohol a na filme je to vidieť. A rovnako aj výber hudby, ktorá vždy výborne zvýrazní to, čo sa práve deje, či je to akčné, romantické, heroické alebo emotívne, vždy to sedí. Audiovizuál je tu jednoducho na jednotku. Inak zápletka je samozrejme úplne jednoduchá, aj keď sa predsa len od podobných filmov trochu líši, pretože tu nejde o to, aby sa z nuly stal borec, ako to býva zvykom, ale z borca, ktorý už vlastne je jeden z najlepších sa stal ešte lepší. Aj preto si tu k postavám treba nájsť trochu cestu, tu sa nikto skromný nenájde, ale tak zase beriem, že špičkový pilot musí mať sebavedomia na rozdávanie. Inak s obsadením problém nemám, film urobil z Toma Cruisa hviezdu, ktorou je dodnes a síce tu nie je ešte taký sympaťák, ako o dekády neskôr, bavil ma, zamiluje sa do sympatickej Kelly McGillis, a bavili ma aj všetci inštruktori ako Tom Skerritt, Michael Ironside a James Tolkan, len mohli mať aj viac priestoru. Ale celkovo sa tu s vedľajšími postavami pracuje trochu horšie. Prakticky nikto z nich nemá dostatočný priestor a nejakú osobnú líniu, aby ma mal čím zaujať. A tak aj taký Val Kilmer, ktorý tu ako Iceman má byť hlavný rival sa zmôže prakticky len na zazeranie kdesi v šatni. Lebo inak tu nemá čím zaujať. A smrť priateľa hlavného hrdiny, ktorá by mala byť vlastne najsilnejším momentom filmu sa tu udeje len tak mimochodom, takže mi na tom vôbec nezáležalo. Práve na takýchto veciach sa tu dalo popracovať. A čo sa týka akcie, tak paradoxne práve akčné finále ma baví najmenej, príde mi tak nasilu vložené, aby tu išlo viac o život, ale inak všetky tréningové sekvencie sú dobré, hlavne vďaka spomínaným kladom a mám rád aj scény na motorke, toto Cruisovi vždy sedelo. Takže pre mňa Top Gun nie je až taká klasika, ale mám ho celkom rád, raz za dva, tri roky si ho kľudne pustím a bavím sa a hlavne som rád, že Tomovi Cruisovi výrazne pomohol v kariére a tak natočil ešte nespočet skvelých a lepších filmov. 74%

Ovládací panel
20. nej uživatel Slovensko