Král Škorpión: Vzestup Říše (2008)

Tento film mal podľa mňa aj na viac, nie o veľa, ale mal. Spočiatku ma potešilo, že choreografie súbojov nie sú tak šialene zanedbané ako to u takýchto "direct to DVD" filmov býva, taktiež aj natočené to nebolo úplne zle, dokonca by som povedal, že až priemerne. Napriek tomu ale musím dať 1* a to kvôli scenáru, ktorý je žiaľ tak stupídny, že ma proste urážal.

Kybernátor (2008)

Ďalší Cčkový akože akčný film o vytretom nezabitelnom kyborgovi ala terminátor, aký neotrelý a svieži nápad. Napriek tomu, že celý tento film je zlepenec nápadov 100x použitých (a väčšinou lepšie), treba brať do úvahy to, že toto dielko je video film bez ambícií, a vidieť by ho malo iba zopár málo obdivovateľov slova kyborg. Podľa tohto by to vyzeralo, že to je vyslovená sračka, ale nieje tomu celkom tak. Režisér oplýva dostatkom zdravého rozumu aby sem nepchal tony ohavných trikov, ale natočil to v komornom štýle a tak film neuráža, ale iba nudí.

Sex ve městě (2008)

Nikdy som nevidel ani jednu časť rovnomenného seriálu, ale po tom čo som videl tento film som si istý, že ani nechcem. Nie, nebolo to až také zlé, len o veci ktoré sa tu riešia sa ja zaujímam asi tak, ako módny návrhár o ženy. Prvú polovicu(alebo koľko to bolo) filmu som sa vyslovene nudil, a čakal kedy bude Sarah Jessica Parker odkopnutá svojim partnerom(boh vie, že si to fakt zaslúžila), a začne sa niečo diať. A nečakane, po tejto katarzii začali kvality filmu naozaj stúpať. "Hrdinky" sa začínajú postupne uvedomovať, objavujú sa prvé nesmelé vtípky(jediný čo si pamätám je síce fekálny, ale vďaka bohu aj za ten) a ja sa preberám z letargie. O zlepšení hovorí už len, že som po skončení filmu skoro začal uvažovať aj o troch hviezdach. Nanešťastie nič nedokáže zachrániť to, že všetky hlavné ženské postavy sú prostoduché fifleny, ktoré na prácu nepomyslia a jediné čo ich dokáže zaujať sú šaty, sex a vzťahy, čo ma navýsosť odpudzuje.

Divoké vlny (2007)

Na počudovanie príjemný filmík. Na počudovanie hovorím preto, lebo som nečakal, že animák o surfujúcich tučniakoch môže byť o niečom inom ako infantilnom humore, ktorý by z toho sršal na všetky strany. Toto našťastie nieje film na štýl Madagaskarských kúskov, ale skôr to vyzerá ako dobrý film o surfovaní, s tučiakmi ako kulisou pre menšie či väčšie deti a z morálnymi odkazmi podanými spôsobom vhodným pre tú istú vekovú kategóriu(ale stále veľmi vkusne). Ešte musím vyzdvihnúť do popredia dve veci - Chicken Joe je postavička ktorá ma fakt bavila napriek tomu že nerobila prakticky doslova nič, a za druhé, hlas Zoe Deschanel, ktorý už sám o sebe pôsobí blahodárne na moju dušu.

Edith Piaf (2007)

Nemám rád životopisné snímky a tento film ma o tom zas raz presvedčil. Edith Piaf som nemal zafixovanu ako nejakú geniálnu speváčku, vlastne som ju skoro vôbec nepoznal, a tento film ju ani v takom svetle nevykresluje. Mal som skôr pocit že sa dívam na klasický životopis nejakého noname rockera plný chlastu a drog. Sledovať životný príbeh psychickej aj fyzickej trosky bez toho, aby mi film povedal prečo malo zmysel sa na to pozerať považujem za stratený čas a to je presne tento prípad. P.S. Marion Cotillard je tu zmenená prakticky na nepoznanie, a bez jej vskutku oduševného výkonu by som šiel na *.

Horší než smrt (2007)

Drogy oživia každý pohreb.  Film servíruje hutnú nádielku typického britského humoru, v tomto prípade okrem toho solídne čierneho. Ako iné podobné filmy pôsobí trocha “divadelným” dojmom, pretože sa odohráva v podstate iba v jednom dome a všetka váha leží na pleciach vezmes neznámych britských hercoch, ktorý sa s touto pasujú naozaj so cťou. Práve možno tých pár známejších tvárí až príliš svojim herectvom tlačí na pílu… ale stále ešte v norme. Tvorcovia si zjavne uvedomovali, že potenciál zápletky je obmedzený, takže veľmi krátka stopáž je v tomto prípade veľkou výhodou, keďže film odsýpa, morbídne žartíky majú kadenciu tak akurát. Prekvapením potom môže byť v záverečný happy end a morálne poučenie, to by som v tomto type filmu určite nečakal. Tých, ktorý ohodnotia nižšie chápem, mne sa to trafilo do nálady, takže hodnotím tak ako hodnotím. P.S. Naozaj sa toľko britských filmov točí okolo drog (užívania/vyrábania/predávania/...), alebo sa mi to iba zdá?

Koření života (2007)

Veľmi ľahká romantika, celý čas plynúca k očakávanému koncu. Film kladie na diváka nulové nároky a je takpovediac určený pre všetkých. Pravdepodobne žiadnu divácku kategóriu nemá šancu nadchnúť(ani tých, ktorý pravidelne hltajú takéto jednohubkové romance), ale myslím, že na druhej strane ani nesklame. Proste film na nejaké to škaredé sobotné popoludnie, keď chce človek len na chvíľu vypnúť. Inak herci v hlavných úlohách veľmi uvoľnený, bez ich sympatického výkonu, by film stratil minimálne polovicu svojho (zašlého)čara.

Michael Clayton (2007)

Hmm.  "Další" súdny proces so zlým korporátom (bez úvodzoviek), tentokrát s výbornou, postupne budovanou atmosférou, ktorá však vyvrcholí predčasne pod uvedomením toho, že samotný Michael Clayton je v podstate iba pozorovateľom a vklad hlavnej postavy do príbehu je minimálny. Proste záver mi žiaľ prišiel akýsi veľmi uponáhľaný, až naivný (vzhľadom na látku). Ale ktovie, podľa okolitých komentárov som možno niečo nepochopil.

Pan Včelka (2007)

Zle, zle, zle. Animátori opäť za počítače, scenáristi naspäť na škripce a mučidlá aby ste nabudúce prišli z niečim lepším než bolo toto. Niečo na tento spôsob mala byť podľa mňa reakcia producentov tohto filmu, a nie to, že sa to ocitlo na plátnach kín. Neuveriteľný zlepenec zlých a horších nápadov, ktoré môžu oceniť len najmenší diváci, a aj tých by to mohlo trvalo poškodiť. Fyzikálne zákony boli tvorcom tohto kúsku zjavne absolútne pre smiech, čo ma počas sledovania sralo čoraz viac a viac. Akoby nestačilo, že film je o hovoriacom hmyze s technológiou od ktorej by sa aj ľudia mali čo učiť, v tomto univerze včely fackujú ľudí, nakričia na nich a ešte za sebou aj prásknu s dverami. Proste pri tomto filme som tak krútil hlavou, že div som si ju neodkrútil. A prečo teda dve hviezdy? Fakt neviem, asi preto, že komentár som písal týždeň po tom, čo som film hodnotil.

Vášeň a cit (2007)

Tento film dostáva od Pýchy a Predsudku s Keirou Knightly brutálny výprask. Tu je jasne vidno ako niekto dokáže z rovnakého materiálu(aspoň v mojich očiach) vytrieskat mnohonásobne viac resp. menej. Tu aj tam hrali kvalitný herci, ale raz darmo, tam kde Meria podala zrejme životný výkon je Anne Hathaway zúfalo nudná a v tomto kontexte vyzerala ako mŕtvola. McAvoy klasicky super, ale nudný film nezachráni ani on. Škoda, na vlastné počudovanie som si všimol, že filmy z tohto obdobia anglickej histórie celkom môžem.