• Rodinný

Země zatracených (2006)

Někdy před začátkem vánoc v prosinci 2023 jsem to viděl (asi v sobotu 23.12.?, možná) na některém našem komerčním tv-kanálu, už nevím kde. Velice dobrej film, o osudech "obyčejných" lidí. Civilní a realisticky pojatý příběh. Takže dávám 3 - 3,5 * .

Zlo pod sluncem (1982)

Klasika : P.Ustinov, M.Smith(-ová), J.Birkin(-ová). David Suchet je coby H.Poirot nepřekonatelný. Takže tento film jen 4 - 4,5 *, víc dát nemůžu, a to ani kvůli Jane Birkinové + Maggie Smithové, výborným kostýmům a dobrému nasvícení - dobré kameře. Místa natáčení - VIZ : Zajímavosti .

Klíč svatého Petra (2023) (TV film)

Veselá pohádka plná nádherných hlášek : "víte,co to je,otevírat nebeskou bránu šperhákem?" . "Ale to je páčidlo ... " atakdále, atakpodobně..., takže dávám 4 - 4,5 * .Vynikající byl hlavně Petr Nárožný coby dobrotivý král, hlavně na začátku, evidentně si svou roli užíval (Viz - Zajímavost 1) . A taky kancléř a jeho žena (D.Novotný a S.Remundová). A králův pes Ludvík byl prostě famózní. Přesný komentář - VIZ : BMW12 .*** Zajímavost 6 (jen některá z míst natáčení - zámek Sychrov, hrad Zvíkov a město Slavonice . *** ZATÍM je dostupná na webu Č.televize : ČT 1, neděle  24. 12. 2023, 19 h , není uvedené do kdy .

Panoptikum Města pražského - Pan rada v Paříži (1987) (epizoda)

R.Rázlová byla famózní. Taky J.Adamíra a jeho "páni ze čtyřky", J.Hlaváčová, S.Beneš, Č.Řanda starší, B.Prokoš, J.Kepka, H.Růžičková, B.Poloczek, S.Sejk, J.Kuželka, M.Klásek a legendární doyen R.Schránil.  Jasně 5 * a 93 % .***Díl je na webu Č.televize : ČT 1, středa 29.11.2023, 20.20

Panoptikum Města pražského - Laková krabička na čaj (1987) (epizoda)

Vedle ústřední čtveřice : policejní rada Korejs (J.Adamíra),vrchní inspektor Bouše (J.Vinklář), vrchní inspektor Brůžek (J.Bláha) a policejní inspektor dr.Souček (O.Havelka) v tomhle dílu excelují hlavně pan Toman (R.Hrušínský nejstarší) a dr.Havlík,expert na čínské+japonské umění v muzeu (P.Trávníček). Jim zdatně sekundují hlavně :ředitel muzea (J.Vala), máma dr.Havlíka (B.Holišová), Ferda (Č.Řanda mladší) a zaměstnankyně muzea Korečková (Z.Skalická,dnes dlouholetá vynikající dabingová herečka) . Samozřejmě 5 * a 92 % /R.Hrušínský byl naprosto fantastický.../ .  ***Díl je na webu České televize : ČT 1, středa 13.12.2023, 20.20 .

Viking Rollo (2021) (TV film)

Je to velice dobře sestavené, Rollo/Robert, první vévoda Normandie je takovým staro-francouzským spojením Mojmíra I., Rostislava (prvního+druhého vládce Velké Moravy) a Bořivoje I.Přemyslovce (vládce Čechů+Lučanů a díky sňatku se (sv.) Ljudemilou=Ludmilou i Pšovanů, dále spojence krále Velké Moravy Svatopluka I.Velikého (třetí mojmírovský vládce, zvaný perskými autory z 10.stol. "páde-šáhu"=velkokrál.

Hostinec „U kamenného stolu“ (1948)

Česká komediální klasika, herecký koncert S.Beneše, R.Hrušínského(nejstar.), J.Šejbalové, Saši Rašilova st., S.Neumannna, R.Šlemrové a taky J.Plachého st./kočovný herec Beno Merten/, F.Černého/jeden ze čtyř svatebčanů, co protrhnou sukno na kulečníku/ a dalších. Velice vtipní byli Gaston a Percy(J.Chvalina+V.Špidla) .... . Malou roli pikolíka měl i tehdy začínající A.Jedlička, později známý jako strýček Jedlička, bavič dětí i dospělých. Repríza : ČT 1, sobota 16.12.2023, 15.45 .

BANGER. (2022)

Vydržel jsem první půl hodiny, dál to nešlo . Jakási debilní historka o feťácích+potetovaných raperech/např. Erik Peter vulgo S.Barracuda - vypadá jak nepovedená postavička ne z béčkového, ale z céčkového horroru/ .... . Jenom kvůli A.Fialové dávám 2 * a 35 % , víc ani omylem .

Operace mé dcery (1986)

Na 80. léta to celkem ušlo : 2,5 - 3 * . Momochodem, ing. Roček (V.Harapes) ve skutečnosti mluví hlasem pana Františka Němce .... . Proč byl předabovaný, netuším, nejspíš režisérovi I.Novákovi "líp seděl" jeho hlas-zkušeného mistra slova než hlas /tehdy/ baletního tanečníka+choreografa z pražského Nár.divadla V.Harapese .... .

Santini - Cesta barokního génia (2023) (TV film)

Giovanni(Jan) Blasio(Blažej) Santini-Aichel byl génius nadaný spoustou darů Ducha Svatého, to je fakt . Trefně to vyjádřil cca před 8/9 lety jeden italský(!!!) historik umění : "G.B. Santini-Aichel byl Albert Einstein evropské architektury 18. století" . K tomu není co dodat . Dávám ne 5, ale 6 * a pouze 96 % (což je výtka zvukařům, někdy nebylo některým větám moc rozumět... ) . Jen přidám Dodatek : když zkoumali v r.1719 ostatky sv.Jana Nepomuckého, tak v jeho lebce našli zbytek jeho mozku, opravdu nešlo o jazyk. Nebyl to v dějinách jediný případ, takových nálezů zbytků mozkové tkáně v lebce bylo víc, samozřejmě nejen u nás=v českých zemích .... . ***Komentář : Taťjana Medvecká, hudba je od Antonia Vivaldiho, Santiniho vrstevníka. ***Dokument je dostupný na webu Č.televize, ČT Art, úterý 5.12.2023, 21.10 .