Romance pro křídlovku (1966)

Sám neviem, prečo ma to neoslovilo viac - už popis filmu o stretnutí dvoch starých mužov, ktorý v mladosti bojovali o spoločné dievča znel lákavo pre niekoho, kto má rád dobre nakrútený sentiment. Ale nemôžem si pomôcť film na mňa pôsobil chladne napriektomu, že nemám nejakých vážnejších výhrad - (fungovali ako ústredná dvojica tak vedľajšie postavy, ale v celku zostal u mňa docela prázdny pocit - takže slabšie 3 1/2).

Nedovo zázračné vzkříšení (1998)

Nízku známku dávam z dôvodu, že film doslova zabil potenciál slušného nápadu a dobre vybraného obsadenia. Takto sa komédia doslova vlečie a napriek stopáži 90 minút mi to pripadalo aspoň o hodinu dlhšie. Pár gagov je fajn (najmä nahý motorkár a telefónna búdka, ale práve tu tvorcovia mali pridať - zopár vtipnejších momentov namiesto tradičnej a docela nezáživnej bočnej romantickej linky a mohlo to fungovať lepšie). Takto sa dostáva len nedopečenej snímky, ktorá neurazí a neunudí, ale ktorá mala na viac.

Shutter (2004)

Nič nové pod slnkom, ale úspech filmu závisí aj od podmienok jeho sledovania - ja som si ho pustil počas sobotnej noci krátko po polnoci a bol to silne adrenalínový zážitok, po ktorom som mal problém prejsť jednu tmavú chodbu a asi som prekonal rekord v rýchlom zalezení do postele. Film je v podstate len recykláciou otrepaných vlasaticových hororov, ale lakačky fungujú viac než dobre a vyústenie je prehľadnejšie ako obvykle, takže čistokrvné 4* musia byť.

Madagaskar (2005)

Infantilná nuda pre najmasovejšie publikum, ktorú nezachránia ani celkom vtipní tučniaci v úlohe iceageovskej skoroveveričky ani zhliadnutie originálnej verzie. Proste cca. 80% gagov je zúfale nefunkčných (napr. otrasná scéna je s príchodom na lemuriu party - i like to move it) a slušný potenciál filmu je úplne zabitý v naprostej absencii nápadov, ktorú nezachránia ani samoúčelné filmové citácie. Proste obavy sa naplnili a po relatívne znesiteľnom Príbehu žraloka tentokrát Dreamworks šliapol aspoň kvalitatívne (žial komerčne určite nie) vedľa.

Žoldnéř (1968)

Príbeh je v podstate jednoduchý: skupinka banditov (alebo ak chcete revolucionárov) vykonáva za chvíľami dobrovoľnej pomoci eastwoodovskeho ostrostrelca (Nero) spravodlivosť po svojom. Výborný drsný italo-western nabitý akciou odľahčený ironickým humorom hlavného hrdinu (výborný Franco Nero s úžasným štýlom zapaľovania cigár). K tomu parádna hudobná zložka od Ennia Morriconeho dotvára film, ktorý síce nemá dokonalosť žánrových vrcholov Sergia Leoneho, ale aspoň po akčnej stránke sa im viac než približuje. Pre mňa osobne veľmi príjemné prekvapenie (nečakal som určite scény ako úvodný masaker s guľometom alebo letecké dobývanie banditov v závere). No a nevedel som, že Jack Palance bol zamladi taký škaredý:))

Volavka (2002)

90% Inteligentný hi-tech thriller, ktorý sa opiera o kvalitný scenár a skvelé obsadenie. Spojenie charizmatickej dvojky práskačov v podaní tradične bravúrneho Tonyho Leunga Chiu Wai a zaujímavého Andyho Laua (hercov som docenil ešte viac po zhliadnutí 2.dielu) s kvalitnými sekundantmi v podaní Erica Tsanga a Anthonyho Wonga funguje rovnako plnokrvne ako súboje ústrednej dvojice, ktoré sa odohrávajú častejšie pomocou mobilov ako zbraní. K plnému počtu ma ťahá veľmi dobré použitie hudobných motívov, poctivo budovaná atmosféra a úžasná práca so strihom, ktorá v spojením s prvými dvoma spomínanými zložkami a hereckým obsadením vytvára takmer dokonalý celok. No a k americkému remaku: Di Caprio versus Damon za pomoci Nicholsona aj keď v Scorseseho réžii necháva u mňa trochu skeptický dojem, lebo akokoľvek je ústredná dvojka herecky slušná, niečo ako charizma mi tam asi bude absentovať.

Dům voskových figurín (2005)

No v podstate to splnilo moje očakávania. Pridlhý videoklip, ktorý sa nevie rozhodnúť či chce byť Texaským masakrom alebo jeho paródiou a zostane len niečím medzitým - zopár nápaditých scénok a slušné efekty ho držia nad vodou, takže počas filmu som sa nenudil a ako jednorazová chuťovka mi pri mojom hororovom absťáku padol vhod.

Alice ve městech (1974)

Wenders bol vždy o atmosfére a tentokrát vsadil na roadmovie, ktorá v jeho poňatí vyznieva ako osobitý film s príbehom, ktorý by sa mnohým iným utopil v klišé a sentimente, pokým tu zostane "len" krásnym vzťahom dvoch životom opustených existencií.

Přelet přes oceán (1957)

Skvele nakrútená dráma slávneho Lindbergovho preletu, ktorá na minimálnom priestore zdôrazňuje Wilderov talent. Cit pre detail a nápaditosť robí takto z látky, ktorá mohla skončiť ako rutinnérska zívačka alebo chladná cinefilská exhibícia (ja viem, že porovnáť s Letcom sa nehodí), napínavú drámu, v ktorej fungujú všetky zložky. Vyzdvihol by som z nich ešte presný výkon skvelého Jamesa Stewarta. No a možno po treťom zhliadnutí (inak nepoznám lepší film na zaspávanie - niežeby v nejakom momente nudil, ale sledovať ospalého Jamesa Stewarta je silne inšpiratívne :)) pridám ešte tú poslednú *.

Hebká kůže (1964)

Psychologická štúdia krízy manželského života patrí k najúprimnejším kúskom od Francoisa Truffauta. Film mi pripomenul vzdialene filmy Ingmara Bergmana až nato poňatie, ktoré mi pripadalo menej analyzujúce a viac pozorujúce a film sa mi páčil aj preto, že z doterajších Truffautových filmov vyčnieva tým, že sa približuje bližšie realite a absentuje štylizovanejší a hravejší prístup, na ktorý som bol u autora navyknutý. K tomu pridám kvalitné herecké obsadenie a najmä krásnu ustrednú melódiu, ktorá pôsobivo zdôrazňuje atmosféru filmu. Naopak záver mi prišiel trochu prehnaný, ale čo môžem namietať, keď sa inšpiroval reálnym prípadom.