Nahý mezi vlky (2015) (TV film)

Pôsobivé nové sfilmovanie - kompromis medzi priblížením hrôz reality a prispôsobením sa prísnosti cenzúry nemeckého prime-time vysielania sa podaril. Na prvej verzii (1963) mi vadila tá uhladenosť, tu je to surovšie a odvážnejšie. Samozrejme, že už predloha je značne fiktívna a realita sa nachádzala niekde na úrovni výmeny života 3ročného chlapca za smrť iného 16 ročného, takže to hrdinstvo nebolo tak čiernobiele, ale treba si uvedomiť, že na niečo podobné publikum masírované Tatortom a Pilcherkami nebude pripravené za x-rokov a nikto nato nedá 5 miliónov Euro. Aj napriek tomuto, ale Kadelbach po 2x (UMUV) posúva pohľad Nemcov na temnú epochu svojej histórie a prináša film, ktorý vzbudí diskusie. A Sabin Tambrea by mohol byť bratom Fiennesovho Amona Goetha.

Vrať se, Sábinko (1952)

Lancasterova postava mala na tú fľašku nárok už na začiatku filmu - Shirley Booth a Oscar to asi nepoberiem (a to išla v tom roku proti Crawfordke a Daviske) - u mňa to jej neustále krafanie vzbudzovalo vražedné chúťky a sympatie a katarzia pri tom prepálenom podaní išli do hája - pri každom daddy ma chytal amok - ostatné postavy o nič lepšie (panna, ktorá nevie, čo chce a Lancasterov tichošlápok takisto na facku, dokým si nelogne). Jediná rozumná postava susedka, ktorá to vystihne s "myslela som, že ste o ničom" na adresu hlavnej hrdinky.

Zmizelá (2014)

Njn Gene Tierney to nie je, ale inak fajn.

Fantomas V: Falešný soudce (1914)

Zhliadnutá kompletná pentalógia Feuilladových Fantomasov v reštaurovanej verzii z roku 2013 s hudbou na objednávku Arte od interpretov ako Tim Hecker, Amiina, Yann Tiersen, Loney Dear a James Blackshaw. Predlohe vernejšie temnejšie poňatie Fantomasa vyhovovalo a najviac zaujal záverečný diel s úžasnou zvonovou scénou a záverečnou pointou.

Batman se vrací (1992)

Stále najlepší Batman aj po rokoch - žiadna CSI: Gotham, ale temná komixovka. Proste Burton na vrchole, keď ešte nekrútil zakázky pre Disneyho. A k tomu má najpatetickejšieho a najlepšieho záporáka a nehorázne rajcovnú Catwoman.

Šťastný smolař (2012) (TV film)

4tu* pridávam, pretože narozdiel od štedrovečerného Stonehenge zaspávania pri nekonečnom šlapaní snehu a afektovanom vyrevovaní nesympatických Marfuší (12 měsíčků), ktoré sa mohlo páčiť len niekomu, kto namiesto sledovania filmu ešte rozbaľoval ponožky pod stromčekom, nie je tento Strachov výtvor síce úplne kompaktný (zbytočná Havlovka a pod.), ale je zábavný, so sympatickým castingom a v rámci vianočnej televíznej tvorby jeden z tých najlepších za posledné roky.

Hasta la vista! (2011)

3,5 - Remeselne po všetkých stránkach zručné, ale na podobné téma zanechal lepší dojem britský The Be All and End All.

Kříž cti (2012)

X-tá varianta predvídateľnej schémy antivojnovej drámy toho najotrepanejšieho formátu o nutnom spoločnom prežívaní znepriatelených strán a tradičného uvedomenia si absurdity vojny. Ale zafungovalo to znovu.

REC 3: Počátek (2012)

3,5 - Po úvodných 17-minútach čistého hororu je to solídny krvavý rom-com, ktorý má smolu, že nesie značku REC.

Liebe ist nur ein Wort (1971)

Vykastrovaný Simmel adaptovaný na úroveň x-tej limonády o zakázanej láske. Psychológia, motívy a historické súvislosti vyškrtnuté a torzo, čo z toho zostalo, stráca všetko z pôsobivosti predlohy. Škoda je len solídneho obsadenia.