2001: Vesmírná odysea (1968)

Přečtěte si komentář kiddo, má naprostou pravdu...Kubrick sice natočil profesionálně vysoce vytříbené dílo, ovšem omezené pro Kubricka typickou (a pro mě nepřekousnutelnou) stěnou odcizení, kterou staví mezi mne a události na plátně. Jeho lhostejně chladný přístup (i když režisérovi fanoušci budou asi mluvit o snaze co nejvíc věcí nechávat na divákovi) zamezuje tomu nejdůležitějšímu - vnímání myšlenkového základu "2001: Vesmírné odysey", který je tak úžasně čistě a přitom netriviálně podán A.C. Clarkem ve stejnojmenné knize...Chápu, že "2001: Vesmírná odysea" pozměnila žánr science-fiction, ale to mě neopravňuje slevovat z nároků, jaké na filmy (obzvlášť její pověsti) kladu...Kdepak, "2001: Vesmírná odysea" je a vždy bude jeden z těch případů, kdy knižní zpracování poráží svého filmového bratra na plné čáře.

Milénium (1996) (seriál)

Chris Carter po "Aktech X" ukázal, že patří mezi nejtalentovanější televizní tvůrce, a že jeho arcidílo není náhoda..."Millennium" staví na zlu v lidském rodu, na těch nejhnusnějších zločinech, které lidé páchají...S postupem času se v seriálu objevují carterovské náznaky "mytologie", které se postupně prohlubují a v pozdějších sériích se stávají nosnou kostrou vyprávění. Lance Henriksen je v roli Franka Blacka vynikající a v podstatě to samé se dá říci i o ostatních...Mark Snow odvádí svou standardní (tzn. na televizi špičkovou) práci a především úvodní melodie je překrásně melancholická a naléhavá. "Millennium" si rozhodně nezasluhuje být zapomenuto, vyjmenovávat všechny výtečné díly (které mám ještě teď nahrané) nemá cenu. Ale musím souhlasit s andersonem - epizoda "Mikádo", která je inspirována skutečným případem nikdy nepolapeného vraha Zodiaca (ano, to je ten, o němž David Fincher zrovna natáčí film), mezi ně určitě patří...

Zoolander (2001)

"Zoolander" je jeden z nebláznivějších a nejpraštěnějších filmů, které jsem kdy viděl a dal by se šmahem odsoudit do opravdu ošklivých míst - to bych se u něj ovšem nesměl královsky bavit!! Komedie Bena Stillera je totiž velmi (!) inteligentní satirou, pravda - s třeskutě ujetým humorem. Což absolutně nevadí...Některé scénky mě totiž skutečně málem roztrhaly smíchy. Samy o sobě. A pokud víte, kdo je to Karl Lagerfeld, Giorgio Armani nebo že ten chlapík, co "při navrhování každé nové kolekce myslí na Dereka" je exguru salónu Gucci Tom Ford, dostane tenhle film další rozměr.

Nebohá paní Pomsta (2005)

Pět hvězdiček dávám jen filmům (a seriálům), které mě něčím dostanou. Totálně dostanou. Pět hvězdiček ode mě je naprosto exluzivní hodnocení, které uděluji jen výjimečným počinům... A co moje TOP 10 nejoblíbenějších filmů? To je stálice a je prakticky nemožné do ní proniknout... Omlouvám se za předchozí (možná nezajímavé) povídání, ale chtěl jsem na něm ukázat, jak úžasným filmem "Sympathy for Lady Vengeance" v mých očích je - nejen že jsem jí ohodnotil pěti hvězdičkami, já ji dokonce bez dlouhého rozmýšlení zařadil do své TOP 10 !! A proč? Na to je jednoduchá odpověď - podívejte se na ni sami a snad mě pochopíte. Příběh Geum-jae, která se žene za pomstou a snaží se přitom dát si do pořádku vlastní zpackaný život je zhmotněním brilantní scénáristické a (především) režisérské práce Park Chan-Wooka. "Lady" je filmařsky vyšperkovaná, vizuálně nejen působivá ale i krásná (což se občas zaměňuje) a emocionálně drtivá. A budete o ní muset (ale vy budete chtít!) přemýšlet. Co záběr a scéna, to nápad a skvost. Jednou pohlazení po tváři, jindy bodnutí ledovým rampouchem přímo do srdce... A není to jen v barvách, hudbě, kameře a střihu. Není to jen mozaikovitou strukturou příběhu, který se postupně skládá kamínek po kamínku. Je to totiž i v Lady samotné - a v Lee Yeong-ae, která si ji zahrála (jen zahrála ?!). Je to o tom, že Geum-ja je jednou z nejzajímavějších a nejjímavějších hrdinek, se kterými jsem se kdy na plátně setkal... "Sympathy for Lady Vengeance" není jednoduchý film, určitě vám dá zabrat a přes jistou porci černého humoru, která se v ní skrývá, rychle zjistíte, že jste viděli vlastně hodně smutný snímek... Přesto, a možná právě proto, je "Lady" krásná.

Battle Royale (2000)

"Battle Royale" je zajímavý film. Už jen z toho důvodu, že za jeho morbidně zvrhlou atmosférou plnou krve, stojí určité poselství...Bohužel, musíte být VELMI ochotní ho hledat - "Battle Royale" je v mých očích jen letmo nahozeným nápadem s nejasně ukotvenou představou, o tom, co nám chce sdělit. Snaží se pokládat poměrně závažné otázky, sdělovat odpovědi, ale v globálu nakonec neřeší nic. A co je nejhorší, film vás emočně neangažuje, nedonutí vás cítit s jedinou (!) z postav - ve výsledku působí jen jako poloprázdná sklenice experimentálního drinku. "Battle Royale" proto popíjejte s příslibem exotického zážitku, ale nečekejte uspokojení svých filmových chuťových pohárků.

Proposition (2005)

Rockové balady Nicka Cavea bývají hudebně hutné, drsné až kruté, ale přesto vnitřně poetické a rozhodně netriviální. "Proposition", ke kterému australský bard napsal scénář, za nimi v ničem nezaostává...ačkoliv základní kostra příběhu je vlastně velmi jednoduchá. Což je dobře - protože v jednoduchosti je síla. V jistém úhlu pohledu je "Proposition" vlastně minimalistickým filmem - příběh i režisér si vystačí s několika zásadními postavami, decentní (ale výbornou!) hudbou, nepřiblížitelnou atmosférou a především brilantní stylizací obyvatel australské buše a krajiny samotné. Špína, krev, pot, slzy, svistot olova, násilí a mouchy - naprostý konec světa. Rozehrát drsné drama s mnoha zajímavými otázkami v podkresu v takovém prostředí už není obtížné - ovšem nepotlačit jeho působivost přílišným tlačením na pilu nebo sklouznutím do vod sentimentu, to už si žádá kus filmového cítění a profesionality. A tvůrčí tým zodpovědný za "Proposition" tyto kvality rozhodně má.

Fahrenheit 9/11 (2004)

Jednostranný a jasně zaměřený pohled na USA a její vedení, na 11. září a následný boj proti terorismu, manipulaci s veřejným míněním, ekonomicko-politické propletence, invazi do Iráku atd. Ano, Michael Moore kašle na objektivní pravdu (btw může být vůbec pravda objektivní?) a hlasitě nám předkládá svůj názor na George Bushe a jeho přisluhovače...V tomto ohledu "Fahrenheit 9/11" nevystupuje z vod průměru - nesnaží se totiž vyvolat diskuzi, pouze předkládá předžvýkaná fakta a pseudofakta. Což je problém - ale to by Mooreův film nesměl být sakra dobře natočený, sestříhaný a velmi zábavný...Ale nejvíc mě stejně zaujal příběh "pravé americké matky", jejíž syn padl v Bagdádu. Je (opět) zajímavé sledovat krutost a nesmyslnost války a to, jak jedna tragédie může otočit něčí hodnotový systém o 180 stupňů - emocionálně se jedná rozhodně o nejsilnější část "Fahrenheit 9/11"...Na závěr bych chtěl dodat jen jednu věc : Michael Moore sice stvořil čistě účelové dílo srovnatelné s propagandou s jejíž pomocí pracuje i George Bush jr. a spol., ale s jedním podstatným rozdílem - Moore nemůže na základě svého vidění světa vyslat vojáky na druhý konec zeměkoule, aby tam "šířili demokracii".

Cela (2000)

Co na tom, že má "Cela" triviální příběh, který bojuje s logikou?! Kvůli tomu se na film Tarsema Singha snad nikdo nedívá, ne? V mainstreamu jde totiž o naprosto ojedinělý úkaz a já jsem rád, že jsem se kdysi na tenhle film vypravil do kina - protože jen na plátně nebo na skutečně velké obrazovce se superostrým obrazem si můžete patřičně vychutnat ponor do vizuálně-makabrózní země zla, krásy, hnusu a šílenství. Těžko popisovat nezasvěcenému, co se před jeho zrakem odehraje - zkuste se podívat do Galerie, představte si ty fotografie v pohybu a získáte jen přibližný obraz toho, jaká "Cela" ve skutečnosti je...Pokud toužíte po totálně úchylném zážitku, který vás bude odpuzovat, fascinovat, bude útočit na vaše oči a uši - sáhněte směle po "The Cell". Věřím, že na ni nikdy nezapomenete a ve chvílích ponuré nálady se k ní budete vracet...Extrémní zážitek.

Pohotovost (1994) (seriál)

Přiznám se, že "Pohotovost" sleduji až od konce šesté série, takže jsem toho hodně prošvihnul...Přesto si mě tenhle seriál neskutečně získal. Možná je to i tím, že ze mě jednou bude také lékař, ale určitě na tom má zásluhu spousta jiných věcí. Především jsou to skvěle napsané dramatické scénáře, vypilované dialogy a do jednoho (!) skvělí herci. Vůbec charakteristika jednotlivých lékařů, sester a pomocného personálu je špičková, každá z postav má něco, čím je nám blízká, každý z nich má své chyby, problémy, touhy, sny...Co ale tenhle seriál vyzdvihuje v mých očích k tomu nejlepšímu, co se kdy na televizních obrazovkách objevilo, je hluboká lidskost, která je z něj cítit na mnoha místech - za sebe zmíním jen Greenův odchod v epizodě "On The Beach"...Děkuju TV Prima za to, že v nedávných měsících zopakovala "ER" od prvního dílu. Měl jsem tak možnost zjistit, jaké byly začátky "Pohotovosti" a konečně jsem poznal doktora Douga Rosse (skvělý George Clooney) a sestru Carol Hathawayovou (Julianna Margulies) - dvě zásadní postavy prvních sériií. A zpětně vidím, že "Pohotovost" byla na špičce od samotného počátku...ve všech výše zmíněných ohledech.

Old Boy (2003)

"Oldboy" se mi vůbec nelíbil..."Oldboy" se mi líbil hrozně moc..."Oldboy" ve mně vyvolával pocity odporu..."Oldboy" mě fascinoval...Jsem zmatený. Nechápu, jak se může někomu povést to, že mě jeho film na jedné straně odpuzuje a na té druhé vím, že jsem jím byl uchvácen. Není mi vůbec po chuti jeho romantizování patologie postav a jejich vztahů (ti, kdo "Oldboye" už viděli, vědí co mám na mysli). Přesto vím, že se na film Park Chan-wooka znovu podívám. Musím. Chci ho vidět...Jedno je jisté, korejský tvůrce je v ý t e č n ý režisér a jeho "Oldboy" se mi zaryl pod kůži...Zastávku na čtyřech hvězdičkách proto neberte jako konečnou stanici. P.S.: Pro natvrdlé - Oldobye jsem viděl znovu, hodnocení zvedl na 5*. Komentář napíšu až se mi bude chtít ;). P.S.2 : Gemini je právník, jestli víte, co tím myslím :). A soundtrack už má. Ode mě.