Trade (2007)

Silné. Svět je prostě hnusný. Dobře napsané, dobře zahrané. Člověka to místy až znechutí, jaké zrůdy se po světě potulují a jak jsou obyčejní lidé najivní. Pohužel je to pravdivý obrázek našeho světa. Dlouho jsme takový film neviděl, naposledy snad Lilja.

Oddělené světy (2008)

Nemůžu jinak. Místy jsem to docela prožíval, protože sektářství typu Jehovistů úplně nesnáším. Bylo tam krásně ukázané jaké jsou to ovce, bez vlastního názoru a že jejich život je v podstatě prázdný. Škoda, že nebylo nazačeno jak pohrdají jinými lidmi a cítí se nadřazení. I když jsou v podstatě nevzdělaní a učení považujou za zbytečnost. A rozhodně nebylo naznačeno, že ti jejich starší žijou v luxusu, chlastají, chodí do bordelu atd. Perfektní film, ale osobně bych ještě přitvrdil.

Čtyři lvi (2010)

MANIFESTO, MINIKINOKAVÁRNA, Ostrava, 22.9.2010: Hodně černá komedie o partičce anglických teroristů, kteří ve znamení Islámu a Al Kajdy organizují bombový útok. Je to partička totálních trotlů a absurdní situace na sebe navazují. místy jsem brečel smíchy. Perfektní parodie.

Zátoka (2009)

Maras,maras, maras. Japonci jsou v tomto neskutečné hovada. Pokud to tady někdo srovnává s tím, že u nás se jí například vepři, pak je u mě blb. To je absolutně nesrovnatelné a nejdo o to, kdo vypadá líp nebo je milejší. Vepři jsou chováni na jídlo, delfín žije ve volné přírodě. Srovnat by to šlo s hromadným vybíjením medvědů, nebo pokud by se např. k nám do Čech stahovali kanci z půlky Evropy a u nás bychom jim připravili takové jatka. Rybolov je v tomto hodně specifický, pokud zplundrujeme život v mořích a oceánech, zplundrujeme i sebe. Na druhou stranu pokud se dají chovat sladkovodní ryby, měly by jít i mořské (nemyslím velryby nebo delfíny). Ale to je asi moc drahé. Každopádně příprava rozmístění kamer měla velký náboj a nezadala si s dobrými trilery.

Svět podle Prota (2001)

Perfektní film lehce švihlý scifi sparádním výkonem Spaceyho a Bridgese. Psychologický boj kdo z koho, kdo je větší blázen a kdo uvěří čemu. Nenudil jsem se ani chvilku a pořád jsem čekal co z Prota vypadne. Některé momenty byly ale trochu předvídatelné. Doporučuju.

Ben X (2007)

Luxusní drama, které řadím po bok Klass nebo Ondskan. Ale tento film je trošku jiný, hlavní představitel je odlišný od hrdinů obou zmíněných filmů. Mládež je krutá, jakkoli vybočit nebo vybočovat, svou vinou nebo nezaviněně je prostě nebezpečné. Nebezpečné pro šikanovaného i šikanované. Tento problém je současným problémem v každé vyspělé zemi a možná i jinde. Perfektně zahráno a navíc podle skutečné události. Dostat se dovnitř takovéto duše je obtížné, film minimálně naznačuje. Doporučuju.

Muži, kteří nenávidí ženy (2009)

CINESTAR, Ostrava, 5.7.2010: Asi nejlepší krimi v poslední době. Klasický syrový severský styl. Trošku divní lidi, trošku divné praktiky a 40 let starý případ zmizelé členky rodiny. Najmutý zkrachovalý novinář a nekonvenční zahořklá hackerka se snaží věci přijít na kloub. Případ se začíná rozplétat, myslíte že už je konec, ale není, pak si to myslíte znovu a zase nic. Dvě a půl hodiny uběhlo jako nic.

Želvy mohou létat (2004)

Luxusní drsný film z Kurdistánu z doby války v USA Irák. Děj se odehrává v uprchlickém táboře mezi dětmi, kdy sledujeme jejich denní život a starosti které jsou dětem i dospělým v západních zemích neznámé. Výborné herecké výkony, které ale nesvádějí k prvoplánovitému dojáku. Nejdrsnější scénou pro mě byla záchrana dítěte z minového pole, drsné napětí kdy to bouchne a pod kým. Doporučuju.

Oči války (2009)

Silné onemanshow Collina Farrella. Perfektní výkon. Ostatní postavy hrají druhé housle. Scénář je psán pro jednu hlavní postavu, která se musí psychicky vyrovnat s hrůzami války a s důsledky poslední válečné výpravy do Kurdistánu. Farrell hraje neohroženého válečného fotografa na kterého jeho práce nakonec dopadne a začne ho psychicky sžírat. Je to více psychologický snímek než válečný, i když i ty válečné záběry jsou výborné. Za málo peněz hodně muziky. 85%

Invictus: Neporažený (2009)

Přecejenom 5* i když na hraně. Já mám prostě ragby rád, stejně jako Freemana a Eastwooda. Dobrá kombinace politiky, životopisu a sportu, což z toho dělá jinou dimenzi sportovního filmu. Mě to bavilo, zahráno výborně. Jen si nejsem úplně tak jistý, že bylo vše tak jednoduché a růžové jak nám tady Eastwood vykresluje. 85%