Plechový bubínek (1979)

Opravdu velmi zajímavý a netradiční snímek odehrávající se na pozadí událostí polského Gdaňska převážně od konce první po konec druhé světové války. Od samotného chlapcova příběhu, který je sám o sobě bizarní až až, přes styl vyprávění až po svou zvláštní atmosféru. Ačkoli se film odehrává ve dlouhém období, scénář je ve všech směrech pečlivě dotažený a obsahuje spoustu emocionálně silných, dramatických, někdy i vtipných a někdy možná i trochu nechutných momentů. Herecký výkon Davida Brennenta je vzhledem k jeho věku opravdu skvostný a často mi z jeho postavy běhal mráz po zádech. Svým způsobem určitě nezapomenutelný film.

Katyň (2007)

Polákům se vypořádání se svou národní tragédií příliš nepodařilo. Připadalo mi, že se film na jednu stranu snaží zachytit části životů několika postav, a na stranu druhou si od děje udržet odstup, přičemž zůstal někde napůl cesty, což je ta nejhorší možnost, protože se nedozvíte o samotných událostech v Katyni příliš podrobností, ale v podstatě jen to, co už znáte z hodin dějepisu, a také se vám lehce může stát to, co mě - že vám osudy všech postav budou tak nějak ukradené. Zobrazení samotného masakru je sice velmi mrazivé, ale výsledný dojem už příliš nezlepší. Tohohle filmu je velká škoda, protože z tak silného tématu, jakým katyňský masakr bezesporu je, se dalo určitě vytěžit víc a natočit daleko lepší film, než jen průměrné historické drama. P.S.: Vyhněte se pokud možno velkým obloukem českému dabingu.

Zvětšenina (1966)

Asi jsem od Blow-up čekal něco jiného. Námět je velmi zajímavý a dala by se na něm jistě vystavět velmi slušná zápletka. Té se však za necelé dvě hodiny překvapivě nedočkáme. Tenhle film se mi těžko hodnotí. Neřekl bych, že jsem se nudil, i když se za celou dobu prakticky nic moc nestane, a Antonioniho režie a absence hudby navíc navozují velmi zajímavou atmosféru. Nevadí mi filmy, které nejsou o ději a mají spíše diváka donutit k zamyšlení. Ale na tomhle snímku jsem, ač jsem se snažil sebevíc, nenašel nic zajímavého, a tak pro mě bohužel zůstane jen filmem, ve kterém se zajímavý námět vypařil jako pára nad hrncem. Na druhou stranu ty pocity, které ve mě vyvolal, mi zůstanou v hlavě asi ještě hodně dlouho.

Marketa Lazarová (1967)

Dokonalá filmová báseň s krásnými obrazy. Vynikající zpracování v čele se skvělou kamerou a naprosto vynikající hypnotizující hudbou perfektně dotvářející atmosféru středověku a herecké výkony (Josef Kemr tady v pro něj poněkud netypické roli dokazuje, že je Pan Herec, ale i ostatní více či méně známí herci ve větších či menších rolích potvrzují kvalitu československé herecké školy) způsobí, že Markéta Lazarová se vám vreje hluboko do paměti a zůstane tam hodně dlouho, ať už se vám film bude líbit nebo ne. To záleží také zčásti na tom, jak pozorně jste schopni filmy sledovat. Buďte připraveni na to, že od vás bude vyžadovat maximální soustředění.

Upír Nosferatu (1922)

I po tolika letech dýchá hororovost z tohoto filmu doslova z každé scény, a to především díky skvělé hudbě. Díky ní zůstanete v napětí od začátku až do konce filmu, a to i přesto, že spousta momentů sama o sobě nijak napínavá není. Hororovost je rovněž tvořena skvělou kamerou, která velmi dobře pracuje se světlem a stínem a dokonce narozdíl od jiných snímků z této doby nezůstane jen u statických záběrů. No a Max Schreck v hlavní roli je opravdu démonický a nedivil bych se, kdyby v době uvedení filmu do kin diváci hromadně utíkali ze sálů. Pokud se chcete dívat na horor, rozhodně doporučuji spíše tuhle klasiku, než horory, které se točí dnes.

Zkrocená hora (2005)

Nádherná krajina, zručná režie, pěkná hudba a herecké výkony hlavních představitelů - to jsou pro mě klady tohoto filmu. Jinak jsem ale čekal víc. Připadá mi, že režisér prostě populisticky sázel na to, že homosexualita ve filmu je zajímavé téma (obzvlášť pro akademii), a tomu podřídil celý snímek. Příběh není mezi jinými romantickými filmy ničím výjimečný a pokud by tady šlo o vztah dvou heterosexuálů, bylo by Brokeback Mountain naprosto průměrné dílo i na venek. Takhle se snaží zaujmout tím, že staví do popředí homosexuály, ale přitom se pod jeho povrchem neskrývá nic zajímavého. Zkrátka průměrný film.

Candy (2006)

Ano, tenhle film skutečně mezi jinými filmy o drogách neni ničím vyjímečný a nepřínáší nic nového. Příběh je od začátku až do konce poměrně jednoduchý a hlavně předvídatelný - sledujeme dvojici hrdinů, kteří se postupně noří do své drogové závislosti čím dál hlouběji a postupně se vzdávají svých rodin, snů a cílů a jejich jediným středem světa se stává heroin. Ale režijně, hudebně a především herecky je tenhle snímek stvárněn tak skvěle, že si dobré hodnocení zaslouží. Není to nejlepší film o drogách, ale určitě stojí za shlédnutí, zvlášť pokud máte filmy s touto tématikou rádi.

Podraz (1973)

Další příklad filmu, na který se můžete dívat pořád dokola a stejně vás nikdy neomrzí. Skvělá pohodová atmosféra, vynikající hudba, propracovaný scénář a ústřední dvojice Newman - Redford jako vždy nezklame. Celý film je vlastně jen o podrazech, ale běží od začátku až do konce ve velmi slušném tempu a to všechno je navíc tak zábavné sledovat, že dvě hodiny utečou jako voda. Těším se na další shlédnutí.

Fargo (1996)

Velmi dobrý krimithriller, který obsahuje všechny Coenovské prvky - strohou režii, mrazivou atmosféru, bizarní situace, typické postavy a černý humor. Čekal jsem možná o něco víc propracovanější zápletku (nemyslím si, že Oscary za scénář a především pro Frances McDormand za hlavní ženský herecký výkon jsou v tomhle případě na místě), ale i tak je Fargo film, který dokáže pěkně zpříjemnit večer. Nic víc od něj ale nečekejte.

Bent (1997)

Trochu jiný pohled na život v koncentračním táboře v komorním, ale přesto silném dramatu. Bent je film, na kterém by se určitě dalo najít pár nedostatků. Scénář občas trochu pokulhává a vzhledem k velmi zajímavému námětu se z něj dalo vytěžit víc. Hudba je sice skvělá, ale připadalo mi, že do některých scén se nehodila a naopak ve scénách, kde bych ji očekával, nezazněla. A herecké výkony hlavních představitelů v čele s nezvykle vyhublým Clivem Owenem si určitě zaslouží pochvalu, ale v některých silných momentech možná mohly být o něco víc prožité. Rozum mi říká jít s hodnocením níž, ale v tomhle filmu je něco, co mě dostalo. Rád se na něj podívám ještě jednou, abych zjistil, co to bylo.