Černý Petr (1963)

Zvláštní, jak se některé věci dodnes nemění. Křížový výslech po navrácení Petra ze zábavy jako by mojim rodičům někdo vzal z úst.

Zánik domu Usherů (1960)

Nepříliš oblíbenou Poeovu povídku u mně nezachrání sebelepší realizace.

Jáma a kyvadlo (1961)

Takové krásně úsměvné, odlschoolové. Přitom ale napětí tam bylo, lehká výtvarná stylizace taktéž a závěrečná scéna mě dostala.

Bratříčku, kde jsi? (2000)

Coenovic humor mám velmi ráda. Tady absurdit přehršel a i když se sem tam lehce vkrade slabší místo, je to pro mě srdcová záležitost.

Stopařův průvodce po Galaxii (2005)

Jsem velkým fanouškem knižní předlohy a myslím, že film vůbec nedopadl tak špatně. Je sice fakt, že sem tam se vkrade nuda. Stejně se mi ale líbí hlavní představitelé, komentáře citující z příručky a hlavně konec, který je vtipný a film moc hezky uzavírá.

Match Point - Hra osudu (2005)

Ten Allen je mazák. Skoro po celou dobu filmu nás baví sledováním šplhání jednoho ctižádostivého mladého muže, sem tam lehce zafilozofuje na téma štěstí a jeho podíl v našem životě. Opět dokazuje, že dokáže natočit jakýkoliv žánr si zamane. Závěrečná pointa filmu je tak kouzelná a vtipná, že její záblesk v tomto netypickém díle fanouška nenechá na pochybách, kdo je autor.

Poslední pokušení Krista (1988)

Hrozně se mi líbila výprava (myslím, že pod takovými závoji prachu se tehdy žilo), hudba a dějová klička, podle níž se celý film jmenuje. Na druhou stranu bych čekala větší působivost.

Oscar Wilde (1997)

Film o jednom z mých nejoblíbenějších spisovatelů (jeho cynické aforismy jsou kouzelné) je nadprůměrný životopisák. Na střetu osobnosti génia a netolerantní společnosti se toho dá hodně zkazit, ale nejen díky místu vzniku z filmu neodkapává patos a i samotné propojení dějové linky s Wildovou pohádkou se mi líbí.

Monty Python a Svatý Grál (1975)

Můj nejoblíbenější pajtnovslý film. Jednak je tu Gilliamova animace ve vrcholné formě a dle mého také největší koncentrace vtipů (ano, sice jsem regulérně nebrečela smíchy jako u Briana, ale zato nemá žádné slabé scény). Ať už se jedná o africké vlaštovky nesoucí na šůře v zobácích kokosové ořechy, vulgární Francouze, obléhání hradu pomocí dřevěného králíka, černého rytíře, tlupu mladých jeptišek, rytíře říkající ni, krvelačného králíka,... mohla bych pokračovat hodiny.

Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou (1965) (TV film)

Přímo se nabízí srovnání se Spalovačem mrtvol. Zatímco ten se časem a rostoucím kultem kolem něho přetavil v černou komedii, Motlitba je mrazivá (o rabínovi halícím se do vlasů mrtvých Židovek se mi možná bude i zdát). Od počátku je více méně jasný osud hrdinů, přesto ale film ani chvíli nenudí.