Spider-Man 3 (2007)

Ježiš Maria, taký trápny prepadák som až nečakal. Ukecané, prehnane dlhé, takmer bez invencie, acting nestál za nič; tretíkrát opakovaný vtip so spajdyho šéfom už naozaj nie je vtipný. Z vizuálnych efektov sa mi chcelo zvracať. (teraz prepáčte moju vidláčtinu), ale šak to vyzeralo jak trápna počítačová hra. A to som do toho naozaj nešiel s veľkými očakávaniami a hovorím si, že aj keď bude film pravdepodobne o ničom, tak to zachránia SGI. Neviem, celý tým od vizuálnych efektov si dal asi voľno. Celé je to tak zlé a som z toho taký znechutený, že sa mi nechce robiť podrobný výpočet lapsusov, ktorými tzv. film ovplýva. Zabudnúť, vymazať z pamäti a tým, ktorí zatiaľ nevideli vrelo odporúčam, nech ani nepozerajú, znechutí sa im celá trilógia.

Jednotka příliš rychlého nasazení (2007)

Poriadne sklamanie...Tak takúto zývačku som veru nečakal. prvých 20 minút som si hovoril "kľud, ono sa to rozbehne", ale ono stále nič. A ten anglický humor myslel scenárista vážne? No to snáď nie! Posledná sekvencia filmu ušla, ale tú som z polovice poznal z traileru. Bože, tento film som si naozaj musel odtrpieť a vôbec ale vôbec nechápem ako taká spústa ľudí môže považovať túto nudnú kravinu za "nářez" a pod. Ďakujem, všetkým, čo hodnotili ako ja, že som v tom neni sám. Jednoznačne nadhodnotený snímok. Nuda nuda nuda.

Grindhouse: Auto zabiják (2007)

A to som si myslel, že sa už po Planet Terror nebudem lepšie baviť. Nedá mi nespomenúť neskutočne ukecanú prvú časť filmu. Opomenul by som to, ale myslím, že tým Tarantino sledoval určitý cieľ: poriadne priškrtiť nervy, aby ich mohol v druhej polovici zasa neskutočne rozpumpovať. Keby som sa za to nehanbil, tak by som musel priznať, že tie ženské Mike pekne rozflákal :-) Troška mi vadilo, aký priepastný rozdiel bol medzi prvou a druhou várkou báb v hraní. Výkon Vanessy Ferlito ešte ušiel, ale Rosario a jej parte ostatné (okrem Rose McGowan) proste nestačili. Zoe Bell bola skvelá. Inak Auto zabiják mi moc trashovku nepripomína, snáď len svojou jednoduchosťou, ktorá by "v normálnom prípade" nebola Tarantionvi vlastná. (Môj komentár vznikol na základe zhliadnutia SE verzie)

Grindhouse: Planeta Teror (2007)

Tak toto som naozaj nečakal. Jednoznačne Rodriguezov najlepší počin u mňa dokonca lepšie ako Sin City, ako hororový fanúšik som toto trávil ľahšie. Je to naozaj odvaha postaviť celý film na takej expresii, takej prehnanosti na každom kroku a neurobiť z toho shit. Teraz samozrejme shit v tom zmysle, v ktorom sa niekotré filmy berú moc vážne a sú totálny trash. Planet terror to robí vo veľkom štýle - v tom najväčšom a tým je jednoducho geniálny. Nemôžem nespomenúť skvelú hudbu a samozrejme originálny vizuál. Napriek tomu musím priznať, že nepoznám ten pocit toho historického Grindhouseu, ktorému R&T skladajú hold, ktovie, ako sa cíti divák "znalý pomerov"? Všetky hovadiny, ktoré sa vo filme vyskytujú s radosťou odpúšťam (až na tú vykrádačku 28 Weeks l8er s tou vrtuľou) a zaraďujem ho aj k mojím najobľúbenejším kusom vrámci zombie žánru. Aj keď tento film vlastne o zombiekoch alebo nejakej nákaze vôbec nebol. (Môj komentár vznikol na základe zhliadnutia SE verzie)

Vesničko má středisková (1985)

Tak krásny a dušu hladiaci film už po "Vesničko má" Menzel nikdy nenatočil. Plejáda skvelých hercov, z ktorých najviac žiaria práve Hrušínský st., Bán a Labuda. Vždy si ho s odstupom asi dvoch rokov pozriem rád znova a znova.

Den mrtvých (1985)

Jediným pozitívom tohto filmu je to, že sa nezačína "vypuknutím epidémie" alebo podobnou povinnou jazdou, v ktorej v žánrovo príbuzných kusoch odznie pekných párkrát "What's going on". Naopak, karty sú rozdané, ľudstvo je (ako skoro vždy) v riti. Pokračujem výpočtom negatív. Acting, réžia, strih etc. je jedna veľká katastrofa. Pripadá mi to, ako by ten film patril na pulty porevolučných videopožičovní, ktoré vtedy vznikali ako huby po daždi a dobrý film v nich bol aj taký Deatstalker II (Davay, Davay...:-) Slušne povedané, všetci hrajú totálne nepresvedčivo a v porovnaní s mladšími žánrovými bratrancami a lá 28 Days l8er, sú zombíci totálne trápni. Keď vo finále napochodujú do základne, už mi chýba iba muzika Michaela Jacksona (Thriller) - videoklip je totiž hotový. Váľal som sa od smiechu. Snímok patrí k povinnej "zombie literatúre", žiaľ, je to jedna z najslabších kapitol.

Pád do tmy (2005)

No do riti! Tak si jedného pekného večera prepínam bezprízorne telku a zrazu sa zastavím pri nejakom filme - všade tma ako v rohu. Pozriem do programu, pred pár minútami to začalo, názov mi nič nehovorí. Po 10 minútach sa mi začalo ťažko dýchať, hnusná klaustrofóbia, hovorím si: "Pár ich to určite neprežije, nejaký ten 'pád do tmy', ale určite sa z toho tá najsympatickejšia a aspoň jedna jej kamarátka dostane". Keď som zbadal prvého "Gluma" až mi srdce poskočilo. Krvavá druhá polovica filmu mi úplne vyrazila dych. Chápete, človek hneď inak pristupuje k filmu, keď vie, že ide pozerať trebárs Votrecov (hoci to zatiaľ ani raz nevidel). Milujem takéto televízne prekvapenia - asi aj preto mám stále rád klasickú televíziu, kde na mňa tak v priemere raz za pol roka vybafne nejaký dobrý film, o ktorom nemám ani páru. Horory sú mojím obľúbeným žánrom a kúsok originality sa veľmi, veľmi cení. Neváham s najvyšším hodnotením.

Lovci pokladů (2004)

Benjamin Franklin Gates to má v tomto žánri ťažké. Strop je jednoznačne definovaný Lucas-Spielbergovou trilógiou, ktorú prekoná len ak tak očakávaná "Štvorka". Keď si to tak vezmeme, nie je to ani úplne porovnateľný film, pretože klasické dobrodružné filmy (honby za pokladmi) majú ešte oveľa väčšiu výpravu - okrem Indiho si momentálne spomeniem iba Na Quatermaina I&II , Honbu za diamantom a klenotom Nilu no a snáď by sa ešte niečo našlo (tým nemyslím supertrápneho Flynna Carsena). National treasure sa dá zaradiť skôr do kategórie Da Vinciho kódu. No a keď by som to mal porovnať s ním, tak jasne vedie počin zo štúdií Walt Disney. Film ma výborný casting, so scénárom je to síce už o troška horšie a ku koncu už stráca dych: napriek tomu je to zábavný film a ak to beriem v žánrových súvislostiach, tak jednoznačne sa nebojím dať 4**** (aj keď mienkotvorní autori komentárov sa pohybujú medzi 2** a 3***). škoda troška slabšieho hudobného podmazu - absentujúca veľkolepá leitmelódia sa však dá opäť vysvetliť komornejším poňaťím príbehu. Potešil však úplný záver, že poklad bol objavený a že si ho hlavný protagonisti aspoň trochu užijú. Teším sa na "Dvojku".

Sicko (2007)

Za Moorea? Proti Mooreovi? Odporcovia mu nadávajú do ľavičiarskych populistov, zástanci na nich kričia, aby si už konečne otvorili oči. Zaujímavé je, že keď som prečítal viacero diskusií, tak ako najväčší kritici Moorea boli práve tí naši, domáci socialisti. Tí, čo ho označujú manipulátorom neponúkajú jediný dôkaz o tom, že by Moore nemal pravdu. Proste sa im nepáči, že pravda je tak jednoduchá a je pred ich očami. Mňa Moore baví a Sicko považujem za jeho najlepší počin. Hviezdičku navyše dávam za to, že mu verím (a nie som ľavičiar - hm, ako je to možné?:-)

Obvyklí podezřelí (1995)

Podarilo sa. Napriek tomu, že film som videl až teraz, keď ma už filmové odhalenia prakticky neprekvapia (naposledy to bol asi Saw), hodnotím tento film 90%. Veľkú mieru úspechu na tom nesie okrem hlavných protagonistov (Spacey bol snáď lepší už len v K-Paxe) aj John Ottman a jeho jedinečná hudba, ktorá exponenciálne zvyšuje atmosféru príbehu. Pamätihodný film, v ktorom nie je ani sekunda zbytočná a príbeh je tak pútavý, že to jednoducho nejde nedopozerať do konca. Skvelá a pre mnohých divákov nepoznaná filmová lahôdka.