• Rodinný

Interview s Bohem (2018)

SPOILER! Nie som si istý, či pán Perry Lang točil IwG ako kresťanský film. Mám dojem, že ho tak veľmi chcel urobiť prijateľným aj pre ateistov, až sa stal deistickým. V zmysle, že človeka stvoril Boh a načúva mu, ale prúsery si narobili ľudia sami a oni majú plne v rukách ich aj vyriešiť, čo nie je celkom pravda. Hoci film vyznieva protestantsky, prrekvapivo uprednostní skutky pred samotnou vierou a umenšuje vplyv Boha, ale hlavne diabla, na ľudské životy.

Tři billboardy kousek za Ebbingem (2017)

Nepomstite sa sami, milovaní, ale ponechajte miesto hnevu; veď je napísané: „Mne patrí pomsta, ja sa odplatím,“ hovorí Pán. A tak keď je hladný tvoj nepriateľ, nakŕm ho; keď je smädný, napoj ho; lebo to robiac zhrnieš žeravé uhlie na jeho hlavu. Nedaj sa premáhať zlému, ale premáhaj dobrým zlé. List Rimanom 12:19- 21. Len škoda, že to Ebbing divákom pripomína tak násilným a občas až vykalkulovaným príbehom. Ročný odstup kinopremiéry od odvysielania na HBO, sa mi zdá zbytočne neprimerane dlhý.

God Bless the Broken Road (2018)

SPOILER! No páni, kresťanský romantický film! Veľmi zle. Je tu všetko, čo môže vyvolať u diváka nejaké emócie: láska, smrť, vojna, trpiaca žena, odvážny chlap, deti, autá, finančné problémy, nový začiatok, viera...

Zelená kniha (2018)

Nemôžem povedať, že by ma film uchvátil a rozhodne by som ho skrátil. Na tému rasizmu boli natočené oveľa apelatívnejšie kúsky.

Aquaman (2018)

No neviem. Neohúrili ma triky, ani robopostavy ako zo Star wars a iné v priliehavých trikotoch. Tie efekty boli občas za hranicou gýča, ale dej bol celkom zaujímavý. Počkám si na dabing, potom možno zmením názor, pretože toto je film, ktorý podľa mňa stojí za to vidieť dabovaný. Človek sa môže venovať miesto titulkov obrazom. O to viac ma mrzí, že medzi všetkými tými 4K a 3D verziami, sa v našich kinách nevyskytla aj dabovaná verzia.

Všechno bude (2018) odpad!

Olmo, Olmo, čo si to natočil? Pubertálnu prázdnotu bez ideového cieľa. Ak je hodnota dobrého filmu v záberoch krajiny, antisystémovej rebélii a dialógoch, ktoré veľa nepovedia, tak je Všechno bude hoden Oscara. Toto nie je "dobrodružná cesta", ale čistý nihil. Film, ktorý v sebe nenesie pozitívne posolstvá, poučenie alebo aspoň katarziu, to sú zbytočne premrhané peniaze. Je mi ľúto, že si po Rodinnom filme takto klesol, Olmo. Ale keď čítam tunajšie komenty, je pravdepodobné, že sa mýlim.

Půjčovna koček (2012)

Mačky zbožňujem a v tomto filme boli krásne. Bolo to dojemné, ale po hodine som sa začal nudiť. Ľubovoľný film o mačkách má väčší spád než toto.

Take Me to the River (2015)

Fakt sila. Film sa dá pochopiť len pri veľmi pozornom sledovaní, resp. pochopil som ho vďaka tomu, že niekto urobil SK titulky. Ale možno je lepšie ak divák nepochopí, aspoň sa nepohorší.