• Rodinný

Druhá strana všeho (2017)

O rozpade Československa som naštudoval veľa kníh v snahe pochopiť, prečo. Hoci som sa zaoberal dejinami Balkánu, nenapadlo ma, spýtať sa na to Juhoslovanov. Naše dejiny sa mi zdali dosť odlišné, veď my sme nemali vojnu. Až tento dokument mi vďaka monológom protagonistky ukázal, že vývojové procesy treba vnímať celosvetovo a nádej, že ich jednotlivec ovplyvní, je politickou naivitou.

Labyrint: Vražedná léčba (2018)

Prvotriedny film s postkresťanskou adventnou tématikou. :) Teda pokiaľ advent chápete ako čakanie na koniec sveta alebo nový začiatok.

I Believe in Unicorns (2014)

Nadhodnocujem, pretože tak originálny film o dospievaní tu už dlho nebol. Forma prevalcovala obsah a to je super, lebo dejovo by sa už ťažko dalo povedať niečo nové.

To Save a Life (2009)

Ja si nemyslím, že tento film je o kresťanstve, aké v skutočnosti je. Ono totiž obrátenie nevyžaduje také prudké zmeny, akými prechádza Jake. A pocit viny je jednou z najhorších motivácií ku konverzii. Kresťan sa navonok neodlišuje od nekresťana. Podstatná je vnútorná zmena, ktorú ale nemusí nutne sprevádzať akútny syndróm Matky Terezy, ako v Save a Life. Mnohí si napr. myslia, že každý farár má robiť charitatívnu činnosť a keď nespĺňa ich predstavu o Kuffovi 2, povedia, že je neužitočný. Ale nik nehovorí o tom, koľkým pomohol už len tým, že je kňaz a robil to najlepšie ako vedel. Tak isto veriť v Boha a Bohu ešte nemusí znamenať, že sa mi zázračne podarí byť 40 rokov ženatý s 1 ženou a z mojich detí budú svätci, čo v 16-tich uvažujú ako zrelí dospeláci. Kresťania robia rovnaké životné chyby, len s božou pomocou ľahšie znášajú ich následky. Škoda, že sa v Rímskej ríši netočili filmy. Zaujímalo by ma, ako by vyzerali filmy prvých kresťanov, Viem, že by boli presvedčivejšie.

Svůdce (2017)

NUDA a "láska" v Kodani. Pomalé klišé.

Malev (2005)

Z Domobrany som v rozpakoch. Ten neotesane vulgárny humor totiž nie je môj šialok. Dík za titulky MeGab!

Slečna Dolittle (2018)

Ťažko povedať, či to už je, alebo ešte nie je odpad. Niektoré postavy sú hnané až do hyperbolických karikatúr, niektoré vtipy sú extra trápne a celý film pôsobí afektovane. Sama Liliane je skôr otravná než sympatická, ale možno sa v nej dnešné hyperaktívne decká vzhliadnu a osloví ich to.

Čertí brko (2018)

Pozitívom tejto rozprávky je herecké obsadenie. Výborný je Vetchý, Bárdos a Geišberg, pre ktorého sa Čertí brko stalo žiaľ labuťou piesňou. Nedokázal som sa zmieriť s faktom, že sa jedná o "občiansku výchovu pre škôlkarov" a ich rodičov v duchu americkej Zootopie. Lenže o 2-3 roky vtipy kleklo brko a podobné už aj tak nikto nepochopí, tak na čo ich tam pchali? Zamerali sa na politické vtipy a texty piesní, ale samotný scenár na mňa pôsobí len ako sled násilne pospájaných scénok. Keď už z toho urobili muzikál, mala tam byť aspoň 1 pesnička chytľavá, ale to nie. Nie je to také zlé ako minuloročné Přání k mání, len to nestojí za lístok do kina.

Labuť (2017)

Labuť má z každého rožku trošku. Prvých 20 minút to vyzerá ako idylka v prírode, potom ako typická islandská depka. Na Islande sa sexuálna výchova asi učí v maštaliach a na lúkach No a celé je to sprevádzané trochou zlomyselnosti a citov. Z uvedeného žiaľ nevyplýva, že by to nebola nuda. Ako poznám dramaturgov Cinemaxu, túto "severskú minitelenovelu" uvidíte čoskoro v TV.