• Rodinný

Naléhavé zjevení (2018)

Už som videl veľa filmov, ktoré sa pokúšali rozumne vysvetliť zjavenia Panny Márie. Popri racionálnych vysvetleniach Zanasi ponúka aj filozofickú rovinu, ktorá má postkresťanským divákom objasniť vnútornú potrebu religiozity. Za nešťastnú považujem formu komédie, lebo tie dobre mienené vtipy, mne veriacemu katolíkovi, chvíľami pripadali ako rúhanie. To evidentne tvorcovia nechceli. Ani trochu násilné prekrývanie tém (ekológia, náboženstvo, korporácie) nebolo nutné, ale zato nudné. Je mi jasné, že príbeh, ktorý sa 2 hodiny potácal na mieste, bolo nutné nejako dokončiť, ale zvolený záver bol prvotriedne gýčovitý.

Balón (2018)

Balón je thriller ako vyšitý, s potenciálom značného komerčného úspechu vo východnej Európe. Má svoje chyby (nerozpracovaná línia Frank - Clara, permanentné prestrihy na zazerajúce pohľady). Napriek tomu je to asi najlepší nemecký film tohto roka. Predovšetkým preto, že je pútavý, dynamický, má dobrú výpravu a perfektný scenár. Je to malý nemecký blockbuster. O to viac zamrzí, že ho z kín stiahnu už týždeň po premiére. Zaslúžil by si dobré promo. A veľkú pochvalu za CZ kino dabing.

Tótágas (1976)

Deti bez rodičov si (ne)užijú slobodu. Krásny rodinný socialistický muzikál. Kde všetci tancujú naraz, ako na spartakiáde. Milé.

Le Ciel attendra (2016)

SPOILER! Obsahovo ten film nestojí za veľa. V pondelok je 17-ročná Soňa normálna neveriaca teenagerka a v utorok moslimská fanatička, čo chce ísť do raja. Rodičia o ničom nevedeli a teraz diskutujú s psychológmi, policajtmi a kto vie kým, či to je len pubertálnymi hormónmi, potrebou spirituality.... Problém filmu okrem istej TV názornosti vidím v tom, že náboženstvo ako také vníma v 2 krajných polohách: Buď nič (Tvoj otec bol katolík, ty už nie si No a?) alebo des a hrôza (Mami, bude koniec sveta, ja nechcem ísť do pekla, ale do neba. Choď s tým nebom do pekla, Soňa!) Skrátka mal som pocit, akoby "Nebo už čaká" považovalo otázku viery v Boha za "dospelými ľuďmi prekonanú." A pritom kresťanstvo, ale aj islam sú v Európe prítomné aj v neradikálnej, ale zároveň každodenne praktizujúcej podobe. To je zdôraznené aj vo filme, že islam nerovná sa radikalizmus. Aj veriaci kresťania, napr. Marián Kuffa sa boja toho, aby nešli do pekla, len cestu do neba hľadajú V Kristovi a nie vo vlastnej smrti. Ja si myslím, že viera je dobrá vec a ľudia by ju mali znovu hľadať V KRESŤANSTVE.

Šťastný Lazzaro (2018)

Poetiku a zádumčivosť Alice Rohrwacher som hlavne v jej prvých 2 filmoch veľmi oceňoval. Pri Lazzarovi ma to nie len nebavilo, ale mal som pocit, že režisérke je úplne jedno, čo z toho diváci budú mať. Inak by to o pol hoďku skrátila.

Pod vodou (2017)

Pod vodou bol 1 z filmov, čo som dlho zháňal. Po sľubnom začiatku boli tie baby stále nepríjemnejšie, dej dekadentnejší. "Vodné veci", ktoré to mali ozvláštniť, akurát vystupňovali tiesnivú atmosféru. Má to jeden z najpatetickejších záverov, aké poznám. Je úplne jedno, o čom film bol, pretože každý divák si ho môže interpretovať podľa svojich pocitov a preferencií.

Lucas (1986)

Retro s hrozným dabingom, malým Charliem Sheenom a Wynonou Ryder vo mne vyvolalo nostalgiu za 80/90s a úsmev na tvári. Dnes to popri tých všetkých šikanách a coning outoch v teen filmoch vzbudzuje dojem, že časy sa za 30 rokov zmenili k horšiemu a dabing zase k lepšiemu.

Pověz to světu (2015)

Mám rád kresťanské filmy. Povedz to svetu ale bolo pre mňa veľmi dlhé a nudné. Z vieroučného hľadiska mi to takmer nič nedalo a z historického ma to nedokázalo zaujať.

Senzi mama (1964)

SPOILER! Film je "antimoralitou". Tvrdí, že dospelosť spočíva v tom, že niekedy klamete, lebo neviete inak. Ale častejšie akceptujete, že ste klamaný pre dobro iných. A naopak detstvo bol čas, keď ste priateľom a rodičom hovorili pravdu. Nu tedy dobrá. Slová milenec a rozvod sú tu kľúčové ale ani raz priamo nezaznejú, hoci je jasné, že sa hovorí práve o nich. Smiešne. Tá hlavná pieseň s textom od Lasicu je veľmi hlúpa a Magda V. bola zlatá. Len neviem, prečo museli námet vhodný na 30 min poviedku natiahnuť na úmorný celovečerák.

Benji (2018)

Bolo by fajn vymyslieť nejakú novú zápletku psíčkarských filmov. Osamelý pes, 2 decká a záporáci, to je veľmi obohratá platňa. Ani ten pes nepatrí k najikonickejším plemenám, tak nechápem, že sa s ním furt natočí nový film. To už radšej Beethoven, bernardíni sú aspoň pekný. Ja som za sériu hraných filmov s mačkami!! Tých je oveľa menej.