• Rodinný

Hope Dances (2017)

Hope tancuje je zdařilý cheer up teen film. Kombinuje v sebe 3 potenciálne veľmi zaujímavé dejové linky. Škoda, že sa tvorcovia v druhej polke zamerali už len na 1 z nich - balet.

Pan Kaňka ve vesmíru (1988)

Uvedomte si, že ide o poľskú socialistickú rozprávku, ktorá ale absolútne porušovala kánon socialistického filmu. Ak už v ničom inom, tak v tom je jej prínos.

Bílý bílý den (2019)

Overil som si to a WWD je najlepší islandský film, aký som videl za posledných 9 rokov. Prvá časť trvá asi hodinu a pol a dostanete presne to, čo od ostrovnej kinematografie čakáte. Zábery prírody, pomalý nudný dej, sem-tam nejaká vetička. Lenže potom to nabralo dynamiku akčného filmu a ja som sa nestačil diviť. Všetko sa to na diváka zosype s takou dávkou emócií, že by sa za to nemuseli hanbiť ani v Bolywoode.

Parfaites (2016)

Synchronizované plávanie je šport, ktorému sa filmová tvorba venuje, podľa mňa na škodu, len málo. Ak predsa, tak takmer výlučne v rovine satirických komédií. Dokonalé sú poctivým dokumentom o kanadskej olympijskej reprezentácii akvabel.

Zlom (2019)

Ako kresťanský film to bolo dosť slabé. Argumentačne tam nezaznelo skoro nič. Hlavne protestanské filmy dokážu byť pri argumentácii oveľa presvedčivejšie. Zlom si zvolil inú cestu. Bol to doják ako trám a za to, že ma rozplakal, sa dokážem povzniesť nad jeho priemernosť a patetickosť.

Ad Astra (2019)

Ad Astra je vzhľadom na tunajšie hodnotenie (63%) prekvapivo výborný film. Niektoré pasáže by som skrátil, ale žánrovo mi psychologická konverzačná dráma, ako potenciálne nové smerovanie space filmov, vyhovuje.

Smrtihlav (2017)

Vojnové filmy ma nebavia, preto ich pozerám, len keď už nič iné nedávajú. Na moje veľké prekvapenie, bol Smrtihlav najlepší film o Heydrichovi z tých štyroch, čo som videl. Bez analýzy, len učebnicovo skratkovitý, bez dlhých rečí. Tým sa stal najsvižnejším dielom o atentáte a ja som sa nestihol nudiť ako pri tých ostatných filmoch.

Jeho temné esence - The Daemon-Cages (2019) (epizoda)

Konečne sa aspoň jeden diel vyrovnal po emocionálnej a filozofickej stránke filmu. Ba v niektorých momentoch ho prekonal. Mrzí ma ten vizuál ako z Príbehu služobníčky a ani DK v hlavnej úlohe mi stále nepasuje. Isté však je, že ide o doteraz najlepšiu časť seriálu.

Voda, čo ma drží nad vodou (2019)

SPOILER! Na film sa možno pozerať dvojako. Buď ako na neúspech s lacnou výpravou, plochými vedľajšími postavami, podivnou československou jazykovou hatlaninou, a nedotiahnutým scenárom, ktorý je taký prázdny, že si na konci dáme opáčko, aby sa natiahla minutáž. Alebo ako na dobrý experimentálny pokus, ktorý dokazuje, že rozprávač nemusí byť znakom scenáristovej neschopnosti, že Pomajbo je taký dobrý herec, že to utiahne celé sám. A na Slovensku dokážeme natočiť slušný, nízkorozpočtový film, kde je dej až treťoadý, lebo na 1. mieste sú tu básne a na 2. mieste na sebe nezávislé životné okamihy. Ja Vodu hodnotím skôr pozitívne, len sa nedokážem zbaviť pocitu, že niektoré postavy (hriešnica) a situácie (bol som bezdomovcom) tu mali dostať väčší priestor. Som veľmi rád, že sa tento film dostal do kín. Po tom, čo jeho premiéra ohlásená na apríl 2019 bola zrušená, som si už nemyslel, že ho niekedy uvidím.

Mladý Ahmed (2019)

SPOILER! Dardenovci ma opäť prekvapili. Riešenie islamského radikalizmu majú podľa nich možno v rukách emancipované európske dámy! Srdce radikála zjihne pri bozku peknej rovesníčky... Nebo taky ne. Túto tému bratia ešte v portfóliu nemali, takže originálny príspevok. Podarilo sa im docieliť aj to, že mi toho chlapca bolo na konci ľúto. Trochu ma mrzí, že problém sa prakticky vôbec nerozpitvával. Ide o výhradne observačný film, ktorý sa za každú cenu snaží vyhnúť akýmkoľvek hodnoteniam.