Avengers (2012)

Čistokrevná podoba letního blockbusteru se vším co má obsahovat. Sám pro sebe bych zvládl i půlhodinku navíc, ve které by se zpomalilo a víc mluvilo než konalo, na druhou stranu dvě hodiny dvacet jsou pro obyčejného diváka dost. V průběhu filmu jsem si uvědomil, jak ladně jsou sladěny všechny styly předešlých filmů (a vlastně i komiksových charakterů) do jednoho celku a jak moc je cítit, že výběr režisérů mají v Marvelu zmáklý na 100%. Po závěrečných titulcích si nejsem jistý, jestli mě ještě vůbec zajímají sequely jednotlivých hrdinů a nebo chci vidět další týmový nášup.

Vrtěti psem (1997)

Můžu směle říct, že jsou u nás televizní stanice, jejichž dramaturgie si nezadá s bulvárem. Stejně směle si dokažu představit, že jednou za uherský rok je na nich možno shlédnout Vrtěti psem. Ta představa ve mě vyvolává přirovnání "srát si do vlastního hnízda" aka nikdy nejde o relevatní zprávu (žurnalistika), ale o dobrý příběh (bulvár).

Vrtěti ženou (2011)

V mých očích je největší slabinou filmu herecký výkon Maggie Gyllenhaalové. Protože ta kreaci, kterou předvádí mě dost štvala, a to v kombinaci s nevyvážeností celého filmu (peripetie okolo Hugha Dancyho a její jsou jako den a noc) ustálí mé hodnocení na 3 hvězdách. Mimo tuto kritiku můžu film pochválit za pár zdařilých scén, týkajících se především praxe dr. Mortimera Granvilla (Dancy) a vynálezů Edmunda St. John-Smythe (Everett).

Stud (2011)

McQueen se tím, že si sám napsal i scénář, do slova do písmene utopil sám v sobě. Protože tam, kde jeho prvotina Hlad držela v kramflecích díky jasnému politickému tématu a výpravě (= vězení), se Stud rozplývá do ztracena, protože motivace a polohy hlavních postav se mění jak na běžícím páse. Postavy se častokrát chovájí nenormálně, popřípadě jsou strašně otravné, popř. v půlce filmu zmízí, abyste po zbytek filmu přemýšleli, proč tam vůbec byly. Do nadprůměrného hodnocení se to pro mě dostalo jen díky Fassbenderovi. Já se jeho hereckého projevu nemůžu "přejíst".

Ženy sobě (2011)

Toho bych se nikdy nenadál, že se budou rozdávat oskarové nominace za s*aní do umyvadla. Je mi úpřímně líto, že tomu v průběhu stopáže docházela šťáva, protože Wiigová s O´Dowdem to u mě měli dobrý. Fórků, kterých jsem si užil, bych stěží napočítal na prstech jedné ruky.

Jeden musí z kola ven (2011)

Je to tak pomalé, až je to uhrančivé. Za epilog a ty Smileyho popelníky, podobné jsem nosil za svých mladých let, přidávám několik procent nahoru.

Kovbojové a vetřelci (2011)

Jedno obrovské WTF! S tím konceptem crossoveru problémy nemám a i ztvárnění divokého západu bych se nebál pochválit, to samé platí i o alienech, ale dohromady a především díky chatrným dialogům to stojí za starou bačkoru. Kde platí, čím víc času uběhne, tím víc je to debilní. Před koncem mě napadlo, jestli i herci, kteří se tvářili extrémně vážne, chápou, jak hloupě přitom vypadají.

Fantastický pan Lišák (2009)

Knižku jsem samozřejmě doposud nečetl, ale nechce se mi věřit, že by Wes Anderson vytvořil celý svůj trademark na jedné knížce. Protože jinak si nejsem schopný vysvětlit, že partička chlupatých loutek podle velmi známé dětské pohádky na 100% zapadla do universa jeho předešlé tvorby. Fantastický pan Lišák zas jednou potvrdil lidové pořekadlo o lišce podšité. Nice.

Jak jsem balil učitelku (1998)

Oproti pozdější Wesově tvorbě to není taková pecka, ale nebudu škarohlíd a namluvím si, že jde jen o zahřívací kolo, o zkoušku s takovými charaktery, oťuknutí herců (že jo, Bille?) a v rámci toho učňoství, i o snahu být co nejnormálnější. A to je z jeho stylem zbytečné plýtvání filmovým pásem. PS: Určitě chce poslat díky i do dabingového studia, především té hlavě pomazané, která vybrala pro hlavní part Daniela Tůmu. Člověk (já) už ho má zafixovaného s jistými charaktery a tady to zas jednou sedlo jak prdel na nočník.

Taková zvláštní rodinka (2001)

Nejmilejší product placement na Adidas, jaký jsem kdy viděl. Já ten Andersenův svět plný postaviček, tak skoupých na slovo, prostě žeru. O to víc je důležité, aby ty figury měli správný ksicht, a tady to funguje na jedničku s hvězdičkou a podtržením. Je mi jasné, že takové filmy a humor (dá se říct) není pro každého, ale pokud máte mírně ujetý smysl pro legraci, ten film si zamilujete.