Bídníci (2019)

Hmm tak na tenhle film jsem se podíval hlavně z důvodu hysterického záchvatu v podobě komentáře uživatele verbala (nevěděl jsem, že trolující důchodci z Facebooku jsou už i tady). A chci mu poděkovat za to, že mě tak přivedl na super social problem film z francouzské produkce. Něco na způsob amerického Training Day nebo filmu Patrola, ale akorát ve franouzském hábitu. Kromě toho že to je úderná kritika neschopnosti systému (nic nového pod sluncem, v USA takové filmy vznikaly jak na běžícím páse a doteď jsou mezi nimi skvělé kousky), který v každodenním životě vytváří třeba i nechtěnou formu útisku a předsudky a tak si sám způsobuje problémy (tenhle záměr jde vyčíst i z finální citace Bídníků). Tak je zde skvěle stupňované a dávkované napětí, kdy film končí doopravdy nepříjemným finišem, který určitě není nic pro lidi s ocd. To vše umocňuje skvělá hudba na pozadí a nestálé prostředí, ve kterém se film odehrává, kdy si člověk není jistý, kdy a kde se něco zvrtne. Mimoto se určitě cení, že se film kouká na děj z více perspektiv, takže divák nevidí příběh čenobíle, čímž dostává film na určité reálničnosti a přitom vyhovuje kritice, kterou chce být. Jen se mi zdá, že zde trochu pokulhává scénář, kdy mi občas chybí větší dynamičnost děje a nějaká ta hloubka, která by se hodila třeba u postav, kdy si k nim člověk vlastně ani nevytvoří nějaké pouto a skoro nic o nich neví.

Nebe s.r.o. (2019) (seriál)

Příjemný příspěvek typického anglického humoru, o to je víc překvapující, že se jedná o americkou výrobu, s příjemným hereckým obsazenstvem (hlavně můj oblíbenec Steve Buscemi a jemu skvěle notující Karan Soni). Sice ne pořád drží pohromady jako celek, ale svůj ůčel vždy splní - pobaví a to už hned od úvodních titulků.

Chalífát (2020) (seriál)

Mrazivě a úderně natočený mechanismus vymývání mozků, který asi takto bohužel nefunguje pouze v těchto případech. Originální téma pojmuté ze zajímavých perspektiv, dobře zahrané postavy a skvěle stupňováné napětí až do samého konce. Jediné co bych tomu vytknul je občas nelogické jednání postav a docela hodně filmových klišé, které jsou divákovi hned jasné. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ x SPOILER x SPOILER x SPOILER x SPOILER x SPOILER x SPOILER x SPOILER x SPOILER x SPOILER x SPOILER x Nejvíce mrazivé mi přijde jednoduchost, plynulost a rychlost jakým se cílová skupina naivních puberťaček, která je vystvavěná masáži neustálé demagogie, ocitne 'dobrovolně' ze Švédska, ze západní civilizace a z dobré rodiny v centru teroristických skupin a v prostředí které si asi ani neuměly představit. A to ve mně dlouho zůstane. --------------------------------------- x SPOILER x SPOILER x SPOILER x SPOILER x SPOILER x SPOILER x SPOILER x SPOILER x SPOILER x SPOILER x

Vlastníci (2019)

Určitě se na tenhle snímek jde koukat jenom jako na příjemnou komedii, která bohužel svojí absurditou asi vyvolá u hodně lidí dojem déjà vu. Ale spíše bych to viděl, ať už to je od tvůrců způsobené vědomě či nevědomě, jako tragikomedii, která ukazuje mikrokosmos dnešní společnosti v Česke republice. To se jí povedlo znázornit dokonale. Paní Zahrádková jako frustrovaný občan, který se doopravdy snaží něco změnit, ale byrokracie, hloupost, závistivost, vypočítavost a bezohlednost ostatních jí tomu brání. A pak tu jsou, populisticky se na všechny se usmívající, bratři Čermákovi, kteří tvrdí že chtějí barák řídit jako firmu, ale u toho mají evidentě za cíl všechny podvést..

Pěkně blbě (2017)

Tenhle film si splnil vše, co splnit měl a co chtěl a na nic víc si nehraje, což mi je sympatické. Příjemná romantická oddychovka se skvělým hercem a stand-up komikem Kumailem Nanjiani, který zde hraje sám sebe. Film je prolínán super stand-up vtipy a s nadhledem a vtipem popisuju stereotypy dvou kultur a dilemata generace dětí přistěhovalců, kteří často stojí mezi dvěma a na první pohled neslučitelnými světy. To že to je pravdivý příběh Kumaila tomu také něco přidává.

Malý Sheldon (2017) (seriál)

Pro mě má The Big Bang Theory význam jako má pro spoustu lidí Friends, takže jsem se toho ze začátku trochu obával. Ale nakonec se z Young Sheldon vyklubal důstojný a super prequel k BBT a myslím, že ty co znají a strávili tolik času s BBT jako já, tak určitě docení, že tenhle seriál se snaží dodržovat vše, tak jak bylo nastaveno v BBT a taky si rádi připomenou staré a někdy až donekonečna opakované historky o Sheldonovi či rádi znova uvidí stará dobrá místa. Casting se doopravdy povedl a se žádnou z postav nejde mít větší problém. Jak to už nutně bývá nějaká epizoda je horší a nějaká lepší, ale mám pocit, že seriál má všeobecně spíše vzestupnou tendeci a každým dílem se kvalita zvyšuje. A tak se popisování stereotypů 80.let v Texasu a jednoho ‘special’ kluka nestává zatím vůbec nudné.

L'Auberge ensorcelée (1897)

Na to že to je přes sto let starý, tak mě to dokázalo pobavit i víc než některé dnešní krátkometrážní filmy. Georges Méliès je pro mě jeden z průkopníků, díky kterému vznikl film v takové podobě, jaké ho známe dnes. Takže respekt vzhledem k té době a jeho inovativnosti, kdy film existoval pouze v podobě experimentů, o jejichž potenciálu se více než hodně pochybovalo. Jinak už i tady vidím malinkou inspiraci k jiným filmům.

Vlk z Wall Street (2013)

Možná jsem čekal víc, když jsem slyšel Scorsese a DiCaprio. Ale žádný další další Letec, Skrytá identita nebo Prokletý ostrov se nekonal. I když výkon DiCapria byl neuvěřitelný, tak mi celý film přišel zbytečně dlouhý a to hlavně kvůli ději, který nebyl nějak extra zapeklitý ale spíše naopak. Upřímně jsem se párkrát zasmál a někdy i na dýl, ale bohužel mi to zase taková pecka nepřišla. Co tu vyniká je určitě výkon hlavního herce, dobrá filmařina Scorseseho a někdy pěkné až chytré dialogy a kvůli tomu dávám 4 hvězdičky. Ale největší problém mám asi se samotným námětem, kdy tři hodiny o tom jak se se úspěšný finančník z Wall Street chová jak rocková hvězda a o tom jak nezvládá ani utrácet, mi asi nestačí.

Pařba na třetí (2013)

Možná že to bylo s lehkou kocovinou, ale zdálo se mi to jako nejlepší závěr, co může tady ta série mít. Pařba ve Vegas se mi zdála úplně stejná jako Pařba v Bangkoku, takže mě první díl otrávil (protože jsem nejdříve viděl druhý díl). Tak jsem si myslel, že i u tady toho se budu nudit a šel jsem se na to kouknout s nulovým očekáváním, s tím že koncepce této trilogie je doopravdy vyčerpána a už nemá co nabídnout. Ale naopak, někdy jsem se nečekaně válel smíchy.. Postavy Chowa a Alana byly vypracovány a zahrány skoro k dokonalosti a nějaké scény jsou doopravdy neuvěřitelné. Pro mě určitě velké pozitivní překvapení. Ale jak říkám, na film jsem se koukal po divoké víkendové narozeninové oslavě..

U Konce světa (2013)

Ze začátku jsem si myslel, že to bude nuda tentokrát doopravdy hlavně pro britské diváky, ale pak se to rozjelo a nemělo to podle mě větší chybu. Jen škoda toho trošku vlažného začátku a občas težkopádnosti děje, kdy film ne moc povedeně míchá více rámců dohromady. Casting je zde anglická elita a postavy brilantně zahrány, jen mě strašně rušilo Freemanovo handsfree, co měl po většinu filmu v uchu, ale to byl asi cíl. Svoji absurdností a někdy prvoplánově směšnýma hláškama, se film pro mě stává dokonalou britskou lahůdkou. Myslím, že to je velmi dobré zakončení Wrigtovi povedené a originální cornetto trilogie.