Duna: Část druhá (2024)

Vůbec nebudu srovnávat s knihou nebo řešit, jak je příběh brutálně okleštěný. Protože tohle má být, a úspěsně i je, vizuálně a zvukově podmanivý spektákl, co sleduje osud hlavního hrdiny (zde třeba ze skvělé perspektivy Chani) a mimovolně nám ukazuje různé paralery z naší historie a různých kultur. Doopravdy jsem se někdy spíš cítil jako na vernisáži nejlepšich fotografií z dalekých či katastrofou potkaných koutů světa. I proklínané CGI efekty zde vypadají z větší části naprosto přirozeně a správně nedokonale. A do toho po dlouhé době herecký výkon, co mě bez očekávání praštil do očí a to fenomenální Austin Butler.. Jinak film doopravdy ideální do Imaxu či minimálně do Dolby Atmos sálu.

The Beatles: Get Back (2021) (seriál)

Jasně, chápu, že asi pro někoho kdo zná Beatles jen tak povrchově či obecně, tak absolutně nemůže chápat, na co se těch 8 hodin vlastně dívá. Ale tohle je prostě jeden z největších hudebních fenoménů v celé historii a o kterém se zákonitě traduje mnoho fám a členové jsou až zboštělý. Tady máme možnost vidět tvůrčí proces tohoto fenoménů a jejich 'odbožtěnost' v každodennosti a jak vztahy mezi nimi fungovali, tak jak v kolektivech fungují. A jak najednou obrazy jednotlivých členů (a ano i nečlenů), vypadají jinak, než nám bylo podáváno, či než jsme si představovali na základě mnohých dokumentů, zpráv, článků atad.. Další naprosto originální (i když určitě pro někoho náročný) unikát od Petera Jacksona.

Animal Kingdom - Season 6 (2022) (série)

Dokonalé uzavření kruhu. Aneb epické zakončení za mě originálního seriálu (původní film jsem neviděl), co naplno využívá svůj potenciál v každé sérii. Povedený casting, super hudba a i když je dějová linka u některých sérií podobná, tak prostě z tohohle celého seriálu sálá hippie/surfařsko/banditská energie, tak jak tvůrci zamýšleli. Plus v této série se k tomu přidává zakončení vhodné řeckého dramatu.

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

No... Co k tomu napsat. Snad jen to že je rok 2023 (20 let od premiéry Návratu krále) a objektivně to pořád zůstává nejlepší fantasy počin, který kdy byl natočen. Lehce, ale doopravdy jen lehce, mu za tu dobu může konkurovat seriál Hra o trůny, ale jinak nic. A ve všech následujících filmech a seriálech podobného žánru můžeme vždy vidět nějakou inspiraci odtud. Což je možná i trošku smutné, ale zároveň to vypovídá o nadčasovosti a jedinečnosti celého díla. Pro mě osobně to je i jeden z nejlepších filmů (teď tím myslím zároveň celou trilogii), který kdy byl natočen. V této trilogii člověk vidí to nejhezčí z filmařského řemesla a za to jsem Jacksonovi neskonale vděčný.

Víly z Inisherinu (2022)

Za mě jedno z nejvíce vystihujících existencionálních melodramat.

Oppenheimer (2023)

Herecky dokonalé, řemeslně dokonalé, umělecky geniální a se spoustou vrstev a rovin, co asi všechny člověk nemá při prvním shlédnutí šanci pochytit. Je to natočený typicky Nolanovsky, ale tentokrát to má už tak v malíku, že 'Nolanovská mozaika'  kdy se prolínají různe časové a dějové linie, je jen vedlejším a geniálním efektem, co slouží účelům ostatních prvků filmů. To co zde bylo pro mě to hlavní je ta historická výkladní skříň, psychická analýza Oppenheimera, skvěle podány stále aktuální otázky ve vědě, ale hlavně ten tíživý pocit, že za všechny činy neseme zodpovědnost a to jak v krátkodobé tak dlouhodobé perspektivě a co vše může naše zprvu třeba i nevinné nadšení a prvotní zaslepenost při objevování něčeho nového způsobit. Tenhle film by šel asi rozkouskovat na jednotlivé úseky a ty každé do hloubky analyzovat, ale to již nechám na jiných a teď se těším na druhou projekci. Ed.: Ano, druhá projekce to potvrdilo, za mě je toto Magnum Opus Nolana.

Mission: Impossible Odplata - První část (2023)

A prý že už nejde natočit žádný čistokrevný a originální akční film bez velkolepých a ještě velkolepějšich scén a střetů. Zde je důkaz, že jde, žádná přemrštěná akce, co se snaží překonat nemožné - jen závod s protivníkem, co je ze své podstaty vždy o pár kroků dopředu (v Benátkách za mě jedna z nej honiček, co jsem ve filmu viděl) a originální soupeř. Do toho klasicky skvělé kulisy, herecká esa, výborný vizuál a další věci, co jsem u této série zvyklí.

Derek (2013) (seriál)

'Kindness is magic, Derek. It's more important to be kind than clever or good-looking.' A přesně o tomhle to je. Komediální seriál s atypickým humorem, co je nám servírován typickým laskavým britským způsobem.

Gangs of London - Season 1 (2020) (série)

Surová, typicky britská, brutální jízda. Takhle by musela vypadat spolupráce Guy Ritchieho a Salvaniho! Každá epizoda je pojatá naprosto jinak (obzvlášť ta pátá je doopravdy nečekaná hodinová filmová slast) a vždy něčím originálním, ať už stylem vyprávěním nebo zasazením děje do různého prostředí či atmosférou. V každé epizodě jsou ale nádherné záběry rozmanité Británie, jedny z nejlepších kamer co jsem za poslední dobu viděl, originální, syrové a po dlouhé době doopravdy zábavně natočené akční scény (i díky zmíněným kamerám), super obsazení (drzej obličeje Joa Cola z Peaky Blinders, Colm Meaney a mnoho jiných), skvělé zvraty a výborně podané temné podsvětí Londýna. Prostě čistokrevná gangsterka se vším všudy, která se s ničím nemaže..

Hobit: Bitva pěti armád (2014)

Do tohoto filmu by se dalo říct, že Jackson vždy překonával sám sebe a vždy nám servíroval jednu lepší adaptaci Tolkiena za druhou. Ale toto už je spíš pouze taková studiová zábava. Akce, gradace, zábava a dospojování příběhových linek je zde pořád výborné. Takže film si pořád za mě vyslouží 5 hvězd. Ale možná by dva filmy u Hobita vystačily (jak ostatně Jackson původně chtěl, než ho studium dotlačilo ke třem), protože v rámci celého universa (LOTRa plus Hobita) vyznívá tento díl trošku nadbytečně. Ale jako samostatný akční a zábavný film super.