Avatar: The Way of Water (2022)

Ok, stejně jako u prvního dílu, je tu scénář (jak vyprávěněho děje, tak třeba i postav) skoro až nepochopitelně úplně na nic. Ale na rozdíl od jedničky či na rozdíl od jiných děl, co mají táhnout na pouze audio-vizualní zpracování, mě tady tenhle kousek vizuálem a řemeslným zpracováním doopravdy vtáhl sám do sebe. I když se asi 2 hodiny vlastně nic nedělo a další hodina byla hodně tuctová - až na pár povedených agitek, tak mi to uteklo a vůbec jsem neměl pocit dlouhé stopáže. Na druhou stranu, by mě zajímalo, jestli by tomu tak bylo, kdybych film neviděl v Imaxu. Protože tady se WOW efekt rozhodně dostavil. A ještě jedna věc - je to strašně Camerovskej styl a nechává zde několik svých podpisů, ať je technické zpracováný jakkýkoliv, člověk v tomhle jednom filmu koukal chvilku na Vetřelce, pak na Terminátora, pak na Propast a úplně nakonec i na Titanic 😅.

Andor - Ulice Rix (2022) (epizoda)

Jedno z nejvíc epic vyvrcholení nejen ve Star Wars universum.

Andor (2022) (seriál)

To co jsem psal k Rogue One, platí i tady a ještě i dokonce o krapet lepší. Asi jediná příběhová linka, co se dá, od doby co Disney SW přebrala, sledovat s naprostým uspokojením fanouškovského srdce.

Sandman (2022) (seriál)

První série, a doufám že ne poslední, je rozhodně překvapení tohohle roku. Převyprávět ságu na tv obrazovkách jako je Sandman, je obrovská výzva (ať už z důvodu několika příběhových linek, rozmáchlosti ságy, jiného stylu u každého komiksu nebo jiného postavení hlavního hrdiny v každém příběhu) a tady musím říct, že se to tvůrcům rozhodně povedlo. Konečně seriál kde se neinvestovalo jen do vizuální stránky ale i do scénaře a kde je vidět, že je pod tvorbou podepsaný i sám velký mág Neil Gaiman. Vizuální stránka je zákonitě jiná než v předloze, ale pořád se jedná o estetické hody a ukažte mi seriál, který má většího komiksového ducha. Skvěle pospojovaný a poskládaný příběh věrný předloze, skvělé obsazení, bez chyby napsané postavy a alegorie, co vás dostane, skoro v každém díle. Klobouček před Gaimanem a rozhodně kandidát na seriál tohole roku.

Frankenstein (2011) (divadelní záznam)

Geniální dílo které má doopravdy několik společenských a vědeckých přesahů i do dnešních dnů (empirismus vs. nativismus, etika, společenský řád atd.) a geniální herecké výkon, kde Cumberbacht potvrdil, že je herec s velkým H (viděna verze kde Cumberbatch hraje 'monstrum' a Miller Frankensteina).

Až vyjde měsíc (2012)

Nádherná poklona skautu a dětství a hudebně/vizuální paráda. Moje první seznámení s geniálním Wes Andersonem a jeho unikátním citem pro filmařinu.

Matrix Resurrections (2021)

Chápu, že to není marvelovka nebo jiné typické pokračování, jak jsem zvyklí z ostatních úspěšných sérií, kdy se vždy servíruje pouze to, co divák chce a co od série či režiséra většina očekává a akcí a efekty se snaží překonat předchozí filmy. Ale přece když nějaký film vybočí z těchto zajetých kolejnic a naservíruje divákovi úplně něco jiného než očekává, tak to neznamená, že je špatný. Za mě je tenhle snímek fascinující, komplexní a hlavně neskutečně originální. Kdy za prvé vydařile rozvíjí svět space opery Matrixu (i když je zde příběh celkem přímočarý a záměrně na první pohled mdlý) a za druhé naprosto bravurně reflektuje sám sebe a předchozí trilogii a zároveň kritizuje zajeté postupy současného mainstreamového a sterilního hollywoodského filmového průmyslu. To vše v tomto snímku do sebe zapadá jak kolečka sentinelů. Takže za mě obrovský respekt, že nevznikl jeden z dalších mnoha napodobenin, guilty pleasure spin offů či trapně sentimentálnícn pokusů o fanservis, ale po dlouhé době tu máme něco krásně zvláštního, originálního a svěžího. Nakonec tak jak byl originální a zvláštní i první Matrix, nyní to je pouze v jiných ohledech :).

Ztraceno v překladu (2003)

Bill Murray rulez a konečně nějaká romantická komedie bez typických cliché a podobných otravných věcí (naopak se jim někdy přímo vysmívá do obličeje).

Země nikoho (2001)

Výborně zachycená podstata celého konfliktu Jugoslávských válek, které byly založeny hlavně na síle demagogie a propagandy (i když asi z jedné strany to bylo více, než je film ochotný přiznat) plus na naprostým a doopravdy až někdy směšným selháním ostatních evropských států - šmoulů- nějak rozumně do tohoto konfliktů zasáhnout. A tohle vše film geniálně zachycuje na jednoduchém příběhu a na celkem malém prostoru. Zároveň se nevyhýbá a ukazuje i na nezvyklou krutost, která v tomto konfliktu byla přítomna. Jedna z nejlepších tragikomedií, co jsem viděl.