Benga v záloze (2010)

Čekal jsem něco jako Poldy, ale mělo to k tomu hodně daleko.. V podstatě mě bavilo prvních 5 minut, kde byl Dwayne Johnson a Samuel L. Jackson. Potom už to bylo zdlouhavé a nudné. Trapná hláška násladovala další trapnou hlášku. Wahlbergovi tahle role vůbec nesedne, takže ani hercema (kromě prvních 5 minut) film nepřesvědčí..

Bezva ženská na krku (2016)

Kéž by alespoň takhle vypadala většina průměrných českých romantických komedií..

Bídníci (2019)

Hmm tak na tenhle film jsem se podíval hlavně z důvodu hysterického záchvatu v podobě komentáře uživatele verbala (nevěděl jsem, že trolující důchodci z Facebooku jsou už i tady). A chci mu poděkovat za to, že mě tak přivedl na super social problem film z francouzské produkce. Něco na způsob amerického Training Day nebo filmu Patrola, ale akorát ve franouzském hábitu. Kromě toho že to je úderná kritika neschopnosti systému (nic nového pod sluncem, v USA takové filmy vznikaly jak na běžícím páse a doteď jsou mezi nimi skvělé kousky), který v každodenním životě vytváří třeba i nechtěnou formu útisku a předsudky a tak si sám způsobuje problémy (tenhle záměr jde vyčíst i z finální citace Bídníků). Tak je zde skvěle stupňované a dávkované napětí, kdy film končí doopravdy nepříjemným finišem, který určitě není nic pro lidi s ocd. To vše umocňuje skvělá hudba na pozadí a nestálé prostředí, ve kterém se film odehrává, kdy si člověk není jistý, kdy a kde se něco zvrtne. Mimoto se určitě cení, že se film kouká na děj z více perspektiv, takže divák nevidí příběh čenobíle, čímž dostává film na určité reálničnosti a přitom vyhovuje kritice, kterou chce být. Jen se mi zdá, že zde trochu pokulhává scénář, kdy mi občas chybí větší dynamičnost děje a nějaká ta hloubka, která by se hodila třeba u postav, kdy si k nim člověk vlastně ani nevytvoří nějaké pouto a skoro nic o nich neví.

Big Lebowski (1998)

Hodně mi to připomínalo atmosféru Pulp Fiction. Vtipné hlášky na každém rohu, bizardně napsané postavy, bowling jako životní styl a celková atmosféra je super. Cohenová jsou zde ve formě, kdy kašlou na zažité režijní postupy a jedou si svoje. Herecké obsazení a výkony taky neuvěřitelné. Tady tomu snad nic nejde ani vytknout a naprosto chápu, že se ze snímku stala kultovní zaležitost.

Birds of Prey (Podivuhodná proměna Harley Quinn) (2020)

McGregor jako vůdce party misogynistů, kteří prohání opačné pohlaví, co se snaží prosadit v čistě mužském světě komiksového Gothamu. Zajímavý je zde hlavně přístup, kdy je příběh natočen čistě z ženské perspektivy (režisérka žena, scenáristka žena a hlavní postavy ženy..), kdy tomuto složení odpovídá i samotný příběh a to dává snímků naprosto nový rozměr. Je super vidět, že i klasická komiksárna může odrážet situaci ve světě a hlavně v Hollywoodu, kde se tento dlouhodobý problém androcentrismu konečně stává podobně diskutovaný. Také je zajímavé si uvědomit, že Roman Sionis aka Černá maska tady není jediným záporákem, ale že k němu patří i třeba policajt, co si připisuje zásluhy své kolegynně a ostatní, co mají tendenci se k ženám chovat nadřazeně. Což je ukázáno jak v hlavním příběhu, tak i v různých vedlejších scénách a dialozích snímku. Takže za mě originální počin, který kromě svého přístupu může ještě nabídnout nádhernou vizuální stránku, pěknou choreografii bojů, super kameru a povedenej soundtrack. Ale kterému bohužel trochu chybí lepší příběh a překvapivě i lepší herecké výkony. Proto za mě 65%.

Black Books (2000) (seriál)

Synonymum a kořeny anglického suchého humoru na filmovém plátně (samozřejmě po Monthy Python). A inspirace pro mnoho jiných podobných sitcomů (jak v Anglii, tak v Čr jako např. Comeback, IT Crowds atd.).

Black Panther: Wakanda nechť žije (2022)

Po dlouhé době kdy jsem si doopravdy zase užil Marvelovku (snad by se dalo říct poprvé od dob Avangerů). Částmi až politický thriller, který se (bohužel vždy jen okrajově) dotýkal spousty aktuálně diskutovaných společenských, filosovických a politických témat. Do toho výborný záporák a nový fikční svět na objevování plus skvělá hudba, takže určitě bylo tentokrát o co stát. Bohužel film shazoval nepřesvědčivý výkon hlavní postavy a občas zbytečná a natahovaná délka, kdy se právě zmiňovaných zajímavých témat dotkl film jen okrajově a žádné nerozvíjel či na žádném pořádně nestavěl.

Black Widow (2021)

Taková trošku netypická marvelovka, což je za mě ale určitě velké plus. A i když je jádro stejné jako u všech komiksáren, kdy je potřeba porazit nějakého nepřítele, tak se snímek pár věcmi liší. A to hlavně místem kde se odehrává, což vypadá hodně cool (už byla docela nuda vidět jen rozbořený New York) a temnějším vedlejším příběhem (otázka rodiny a původu). Poté určitě potěší i humor, který se nebojí brát za cíl a občas tak i satirovat hlavní proud Avangerů. Za mě tedy rozhodně povedený počin, kdy se režisér nesnaží s Black Widow trumfnout Iron Mana nebo ostatní megalománskou superhrdinskou elitu, ale rozehrává s ní spíše takový povedený netradiční akční thriller. Navíc hereckému obsazení a typicky řemeslné stránce také nejde skoro nic vytknout plus hudba, co skvěle dokresluje atmosféru filmu.

Blade Runner (1982)

"I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams glitter in the dark near the Tanhauser Gate. All those moments will be lost in time, like tears in rain... Time to die." Pro mě doopravdy jeden z nejlepších monologů a momentů ve filmové historii. Inteligentní sci-fi film s lehce noir atmosférou, který si nejen hudbou, detailně promyšlenými a ambientními zvuky na pozadí, kostýmy a super hereckými výkony, udržuje po celou dobu napjatou atmosféru a naší pozornost. A hlavně brilantně vyzobrazuje svoji vizi času a místa, kde se odehrává. Po každém shlédnutí má nabídnout něco nového a člověk si vždy všímá nějaké nové symboliky a uvědomuje si hloubku filmu. Také mi zde vyhovuje pomalejší tempo, které se sem vysloveně hodí, protože si tak můžeme užít krásu a uměleckost, jakým bylo dílo natočeno. Z mého pohledu tomuhle filmu nelze co vyčíst a jedná se o jeden z velmi mála filmů, který dokáže doopravdy zachytit unikátnost a poetičnost románů geniálního Philipa. K. Dicka.

Bláznivá, zatracená láska (2011)

Čekal jsem něco horšího, ale na tady ten žánr vydařenej film a řekl bych, že to je pro mě jeden z nej snímků v žánru romantické komedie. Plus výbroný Carell a Gosling, který mě den předtím nadchl v Drive. Jen ta délka mi trošku zkazila dojem, kdy film mohl skončit tak o 30 minut dříve.