David Attenborough: Život na naší planetě (2020)

Krásný dokument, který nám potvrzuje, že to na čem se už dlouho 98% vědců shodne, jde pozorovat (a to i ve velkém měřítku) vlastníma očima za jeden život a že se to neděje pouze v rámci nějakých akademických teorií. A to očima někoho kdo je v této oblasti víc než kompetentní. Souhlasím s Pomovým komentářem, že je toto dílo celkem jednoduché a většina toho se učí na středních školách ne-li dřív. Ale pro ty, pro které by měl být snímek nejvíce určený, to je ideální forma, která vše shrnuje do přehledné kostky a všechno podporuje pozorováním, toho kdo celý život pozoroval.

Na mašině kolem světa: Napříč Amerikami (2020) (seriál)

Nádhera..  Díky modernější technologii (jmenovitě drony) neuvěřitelné záběry, zvuk i střih, které nejdou se staršími počiny porovnávat. Díky prototypům elektro Harley-Davidsonů a Rivianů a celého pojetí této cesty, je to snad ještě větší dobrodružství než první dvě cesty a to i přes věk aktérů a přes všechny věci a pohodlí, co si Ewan a Charley mohou dovolit. A díky trojce starých známých sympaťáků, kteří zde mají i pár doopravdy touching momentů, to má pořád super ducha. Ale můj největší obdiv mají Ewan a Charley za to, že si nikdy na nic nehrají, umějí ukázat všechny aspekty cesty, udělat si srandu sami ze sebe, ale hlavně to, že si uvědomují v jaké jsou pozici a co si vše mohou dovolit a na rozdíl od ostatních jim podobným se nesnaží být falešně skromní a nebo se zase extrémně předvádět a tahle vyvážená reflexe je za mě osobně strašně cenná a důležitá. A když se k tomu přidá, že tyto své možnosti vemou a vrhnou do něčeho, co by asi normální smrtelník mohl těžko logisticky a finančně zvládnout a vyzkoušet nebo co by si hvězdy podobného rázu nedělali takhle zbytečně složité, tak doopravdy respekt. Pro mě ideální tečka za dvěma cestami, se kterými jsem jako prcek vyrůstal a které mi doteď dokážou dát inspiraci i při mých mnohem skromnějších cestách.

Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba (1999)

Všichni mě ukamenujte... Ano, chápu, že to je natočené naprosto jiným stylem než původní trilogie a taky asi považuji původní 'špinavou a drsnější' trilogii za lepší a taky chápu, že to v době premiéry musel být pro kde koho šok. Ale prostě to není tak špatné, jak se o tomhle filmu traduje. Obsazení je strašně cool, jednotlivé postavy taky, ale hlavně příběh, který jde trochu víc do hloubky a který jde po více liniích, pro mě má všechny atributy epické space opery. O tricích a výpravě snad u Lucase nemusí být ani řeč a o hudbě Williamse snad také ne.. Navíc když to porovnáme s nejnovější (už bohužel doopravdy sra***idní) trilogií, tak to prostě pořád patří k diamantům i v samotném Star Wars universum.

Had (2021) (seriál)

Po dlouhé době seriál, který si mě dokázal, díky kombinaci nádherné, ale naschvál zavádějící dobové stylizace a svým stylem (pomalé a nechronologické) vyprávěním, doopravdy dostat a to hlavně v první polovině seriálu. Zážitek ještě podporuje skvělej a neokoukanej casting, exotické prostředí, kde se děj většinou odehrává a skvělé kamerové záběry. A i když se poslední dobou vedou dohady, jestli je takovéhle masové 'popularizování' těchto lidí v populární kultuře v pořádku, tak za mě, pokud to je natočeno tímto způsobem, kdy daný jedinec z díla nevychází jako nějakej typ rebelujícího hrdiny, ale vyniká pouze jako ".. little cheap con man. Thoughtless street fuck.", což doopravdy byl, to je ok.

Na samotě u lesa (1976)

Jakápak legenda o Ostojovi, teprve legenda o dědovi Komárkovi je to pravé ořechové :)..

Vykopávky (2021)

Nádherná filmařina, která alegoricky zachycuje jedny z nejtěžších otázek, se kterými se lidstvo potýká - otázky pomívijosti a toho co po nás zbyde. Na první pohled 3 různé příběhové linky (2.sv válka, příběh Edith a příběh jednoho z nejvýznamějšího anglosaského archeologického objevu) se skrz tyto otázky propojí do jednoho a je z toho svižná, inteligentní a krásná jednohubka.

Rok ďábla (2002)

Geniální Plíhal, geniální Čechomor, geniální hlášky versus vážně podané existencionalistické životní situace a to vše propojené nejlepším písníčkářem co znám. Klobouček před Zelenkou.

Hollywood (2020) (seriál)

Parádní jednohubka, kterou bych klidně přirovnal k Tarantinově nedávnému Tenkrát v Hollywoodu, i když v pohledu na Hollywood nemohou být víc odlišní. Ale v obou dvou případech je perfektní obsazení, parádní dobová hudba, skvělé kulisy, vše propracované do nejmenšího detailu a prostě stejně geniální zachycení doby a genius loci Zlatého věku v LA. A do toho stejně pohádkové finále z alternativní historie. V čem se tohle dílo zásadně liší od Tarantina, který tento věk pojímá až naivně idylisticky, je, že je zde Hollywood podroben kritice. A tato sebekritika (i když občas naschvál zobrazena přehnaně) je víc než vystihující a dokáže i laikovi prezentovat kontroverze Hollywoodu, které jsou i dnes hojně debatovány a to konečně i v rámci široké veřejnosti. O to si snímku cením víc, protože pouze sebereflexí se nějaký obor může posunout někam dál a vydat se směrem ze zajetých kolejí. Škoda že podobných sebekritických mainstreamových snímků nevzniká více.

Tom a Jerry (1940) (seriál)

The Itchy and Scratchy Show v našem světě, jen s lepší animací a hudbou.