Gangy z Birminghamu (2013) (seriál)

Neskutečně popsaná atmosféra meziválečného období a naprosto uvěřitelně a líbivě popsaný zrod a fungování anglických gangů v industrializované, revoluční a špinavé Anglii. Jak píše ArsenalEagle, seriál se vyhýbá vatě a táhne rovnou na branku a do cíle. Doopravdy výjímečný scénař, casting a celá režie, kdy vše funguje a zapadá do sebe jako ozubená kolečka v továrnách Tommy Shelbyho. Do toho skvělé hudební pozadí a nezapomenutelné hlášky, proneseny drsným birminghanským přízvukem, které už zlidověly.

Gentlemani (2019)

Klasický Guy Ritchie, na kterého jsme zvyklí a kterého máme rádi, se vrací zpět ke kořenům. Ale tentokrát tomu do kvality Snatche nebo Lock, Stock and Two Smoking Barrels něco chybí. Ať to je už tím, že snímek vlastně nic nového nenabízí a vše známe už z těchto dvou předešlých filmů nebo možná až moc jednoduchou a naivní zápletkou. Kromě toho jsem ale dostal vše, co jsem čekal a co Ritchie umí víc než dobře - nekoretní humor od drsnejch anglickejch cutthroats, drsné a vymazlené dialogy s různými britskými přízvuky, spousty politických a jiných narážek a průřez diferenciovanou anglickou společností od smetánky až po junkies. Do toho skvěle napsané postavy zahrané hereckou elitou a to vše jako vždy skvěle a originálně zasazené v mé oblíbené Británii. Taky to že nechává různé scény na divákově představivosti dodává filmu na větší syrovosti (asi jako Spielbergovi Čelisti, kdy žralok ve filmu nebyl ani jednou viděn a doteď zůstává nejděsivějším filmem na podobné téma). Shrnutím: vše co jsem očekával, jsem dostal v dostatečném množství a náležitě si to užil, ale bohužel nic víc - ať už nějakou tu větší inovatičnost či něco jiného.

Gorily v mlze (1988)

Jeden z těch na první pohled perfektních snímků, který je ale založený pouze a jedině na emočně silném příběhu, co má hlavně za cíl dojmout diváka. Bohužel tento typ filmů není nic pro mě a spíše mám vždy tendenci se po nějakém čase,  když objevím tento přímočarý záměr režiséra, začít nudit. Třetí hvězdu dávám hlavně za herecký výkon Signourey Weaver a za mé oblíbené gorily, který jsou zde dokonce více fotogenické než slavní Méďové Václava Chaloupky (Brum brum brum, o čem se zdá medvědům?“ ).

Had (2021) (seriál)

Po dlouhé době seriál, který si mě dokázal, díky kombinaci nádherné, ale naschvál zavádějící dobové stylizace a svým stylem (pomalé a nechronologické) vyprávěním, doopravdy dostat a to hlavně v první polovině seriálu. Zážitek ještě podporuje skvělej a neokoukanej casting, exotické prostředí, kde se děj většinou odehrává a skvělé kamerové záběry. A i když se poslední dobou vedou dohady, jestli je takovéhle masové 'popularizování' těchto lidí v populární kultuře v pořádku, tak za mě, pokud to je natočeno tímto způsobem, kdy daný jedinec z díla nevychází jako nějakej typ rebelujícího hrdiny, ale vyniká pouze jako ".. little cheap con man. Thoughtless street fuck.", což doopravdy byl, to je ok.

Halston (2021) (seriál)

Brilantní Ewan McGregor a dobové kostýmy jsou asi hlavním tahákem této minisérie. Jinak samotný příbeh je řidký, lehce předvídatelný a děj je odvyprávěn celkem nudným způsobem podobně jako milion ostatních podobných snímků, které se snaží zalíbit co nejširšímu publiku a bojí se jít víc do hloubky či vložit do díla něco originálního (nejen dobou a dějem mi to připomnělo Bohemian Rhapsody, který je natočen naprosto identicky - klasickým a mainstreamovým schématem). Asi i díky tomu, jsem měl až schizofrenní pocit, že pět dílů je krátká stopáž, ale zároveň se mi to zdálo strašně zdlouhavý. Takto Halston bohužel zapadá do průměru podobných, na první pohled líbivých se, snímků, kterých je natočeno už nespočet...

Hannibal - Zrození (2007)

Začátek mě dostal, ale poté příběh byl slabší a slabší. I když jsem se Gesparda Ulliela bál, tak nakonec svojí roli zahrál víc než dobře. Bohužel je zde vidět, že je film hodně komerční a jen ždíma slavnou značku. Ale celkově bych řekl, že film do série tak nějak zapadl a i když mohl být lepší, tak taky o hodně horší.

Hobit: Bitva pěti armád (2014)

Do tohoto filmu by se dalo říct, že Jackson vždy překonával sám sebe a vždy nám servíroval jednu lepší adaptaci Tolkiena za druhou. Ale toto už je spíš pouze taková studiová zábava. Akce, gradace, zábava a dospojování příběhových linek je zde pořád výborné. Takže film si pořád za mě vyslouží 5 hvězd. Ale možná by dva filmy u Hobita vystačily (jak ostatně Jackson původně chtěl, než ho studium dotlačilo ke třem), protože v rámci celého universa (LOTRa plus Hobita) vyznívá tento díl trošku nadbytečně. Ale jako samostatný akční a zábavný film super.

Hollywood (2020) (seriál)

Parádní jednohubka, kterou bych klidně přirovnal k Tarantinově nedávnému Tenkrát v Hollywoodu, i když v pohledu na Hollywood nemohou být víc odlišní. Ale v obou dvou případech je perfektní obsazení, parádní dobová hudba, skvělé kulisy, vše propracované do nejmenšího detailu a prostě stejně geniální zachycení doby a genius loci Zlatého věku v LA. A do toho stejně pohádkové finále z alternativní historie. V čem se tohle dílo zásadně liší od Tarantina, který tento věk pojímá až naivně idylisticky, je, že je zde Hollywood podroben kritice. A tato sebekritika (i když občas naschvál zobrazena přehnaně) je víc než vystihující a dokáže i laikovi prezentovat kontroverze Hollywoodu, které jsou i dnes hojně debatovány a to konečně i v rámci široké veřejnosti. O to si snímku cením víc, protože pouze sebereflexí se nějaký obor může posunout někam dál a vydat se směrem ze zajetých kolejí. Škoda že podobných sebekritických mainstreamových snímků nevzniká více.

Hory mají oči 2 (2007)

První díl se mi celkem líbil, ale toto to uplně zkazilo. A hlavní hrdinové jsou snad nejhorší a nejpaptetičtější, jaké jsem kdy viděl.