• Nizozemsko

• Nový Zéland

• Austrálie

Životopisný / Drama / Hudební

Velká Británie / USA, 2018, 134 min

Tak, Mercuryho měl hrát Sacha Baron, to je jasné (podoba by byla téměř přesná), Malek tlačí maximum, ale jeho Fredy je vzhledově spíš takový chcípák s falešnou protézou, který vypadá víc homo, než bylo třeba. V tom výkonu chyběl chlap, trochu mužnější pojetí, proto mi bylo líto, že tam nakonec nevidíme Cohena. Jako životopis je to strašně jalové, věčně (a zjevně) zadýmené interiéry, šustí to papírem a dozorem. Krev rozproudí až závěrečných dvacet minut, drtivou zásluhu na tom má ale ta geniální hudba, která by byla stejně strhující, kdyby šla na pozadí závěrečných titulků. No... překvapivě nuda. Uf. 60%(5.11.2018)

Opravdu bych nečekal, že se z Bohemian Rhapsody po tolika produkčních problémech vyklube taková pecka. Ovšem ať už za finální střih může Brian Singer, nebo můj možná ještě větší oblíbenec Dexter Fletcher, konečně je tu licencovaná hudba skupiny Queen a ta udělá půlku práce. Rami Malek od Mr. Robot (jeden z těch seriálů, které jsem vzdal) ušel obrovskou cestu a stal se doslova ztělesněním Freddieho Mercuryho a to co předvádí na pódiu nemá obdoby, stejně jako před třiceti lety neměl obdoby jeho předobraz. Hned jsem měl chuť si dát další životopisy podobného ražení (mnoho jich je zmíněno ve filmu, jeden za všechny - mladý Michael) a pevně doufám, že jich po fenomenálním úspěchu této kapely v kinech jenom přibude. Když člověk film vidí, už ho nikterak netrápí, že se před vícero lety chystala drsnější podívaná s Baronem Cohenem. Tohle je totiž nářez. Sice plný patosu a mravokárných rad do života bez temných stránek, ale pořád nářez.(10.11.2018)

Bohemian Rhapsody je asi tak film, jako je Frankensteinovo monstrum člověk. Sešitá z mnoha očividně nepadnoucích částí, budící nedůvěru a pochybnosti, ale nakonec přece jenom chodí, mluví... a v tomhle případě i zpívá! Co vlastně chtít víc? V první půlce ten film absolutně nezvládá a kupí scénu za scénou, aniž by se dařilo evokovat dojem plynulého příběhu. Ke konci se trochu sebere, proto je výsledný dojem pozitivnější (paradoxně jsem totéž psal nedávno u Tomana - tak odlišného, a přitom svým způsobem podobného filmu ve svých problémech). Některé scény působí, nejen že jsou utnuty v náhodném bodě, ale že je v náhodném bodě utnut rovnou každý záběr - absurdně nepřijatelný střih prozrazuje produkční komplikace. Úpěnlivá snaha přeživších Queenů vyjít z tohohle příběhu dobře a strach z nepříjemných aspektů Mercuryho života taky nepomáhají. Přirozená energie materiálu mi nedovolila dojít k podprůměrnému zážitku, přesto jde řemeslně a morálně o katastrofu, které musí člověk vyloženě nekriticky propadnout, pokud chce dojít k závěru, že to je zvládnutý film - což asi není nemožné, ale neumím si představit, jak se k tomu bodu osobně dobrat. "Lajkovat" tenhle film každopádně není úcta k Freddie Mercurymu, ale zakoupení vypreparované, vycpané Barbie s jeho obličejem, kdy od původního člověka bylo odděleno vše, co různým stranám během produkce nepřišlo vhod. (A ne - zjevně ne z respektu k Freddiemu, ale ze sobeckých důvodů osobních a obchodních.) 5/10 - protože Mercuryho jen respektuju, ale nezbožňuju. Kdybych si říkal jeho fanoušek, musel bych dát z principu odpad. Vidět názory tolika lidí prohlašujících se za obdivovatele Mercuryho, kteří oceňují tenhle film, který jeho osobu brutálně znásilňuje bez sebemenšího ohledu, mi přijde víceméně legrační. Je mi ale upřímně líto, že člověk zřejmě výjimečný a jedinečný, a to v dobrém i zlém, jako Freddie Mercury, bude v důsledku tohohle filmu znám jako tuctová popová hvězdička, nad kterou se fetišisticky dojímají srdíčka.(2.11.2018)

Emocemi a energií jiskřící oslava umělecké odevzdanosti, individualistické potrhlosti a důležitosti stát si za svým. Vtipné a svěží představování studiového vzniku hlavních hitovek tady odlehčuje procítěné vztahové linky budující hloubku postav, a současně je hudebním předjídlem k závěrečnému KONCERTU, který v úžasném technickém provedení sesumarizuje všechny rozebírané radosti, bolesti a životné hodnoty příběhu Mercuryho a jeho blízkých. Až se nechce věřit, že to bylo takto “filmově osudové” i doopravdy, že nejbližším člověkem pro něj byla vždy jeho exmanželka, přestože sexuálně ulítnul jinam. Úžasně sestříhaný, nasvícený a především zahraný film se spoustou hravých detailů, bez jediného tvůrčího zaváhání či slabého místa. Rami Malek se objeví před kamerou a okamžitě vás má. Jste tam, s ním a ujíždíte na jeho hereckém výkonu a zasazení unikátně vyobrazené postavy do soukolí přátelských, profesních a milostných interakcí. A obdivujete ho, fandíte mu a nakonec, u toho KONCERTU, je vám ho strašně líto. Cítíte, že svět s ním přišel o něco výjimečné. Nejlepší životopisní hudební film, co jsem viděl. Obří plátno a kvalitní zvuk nevyhnutností!(30.10.2018)

"You're a legend, Fred." "We are all legends." Bohemian Rhapsody je film stejně unikátní a jedinečný jako Freddie Mercury a Queeni. Není to takový ten klasický životopisný film, tady bylo soukromí skupiny na druhé koleji a šlo hlavně o oslavu té jedinečné muziky. Ač to tedy mnohdy vzali jako z rychlíku (např. zrod kapely), tak mě to tam nevadilo, protože minuty, které by byly věnované většímu rozebrání soukromí by byly minuty, kde bychom se obrali o tu hudbu. Díky bohu, že použili ty staré nahrávky a nenapadlo je ty písničky přezpívávat. Obsazení bylo brilantní. Ani bych neřekla, že Rami Malek hrál, já mu prostě všechno věřila. Palec nahoru i za skvěle zpracovaný zvuk, závěrečný mix písniček na Live Aid byl skvěle udělaný. Ta atmosféra byla tak autentická, že to na mě spíš než jako hraný film působilo jako koncert. Skutečně jsem místy absolutně zapomínala, že je to hraný film a že se nedívám na záznam koncertu. Marně hledám, co bych vytkla, ale nenapadá mě absolutně nic. Klobouk dolů.(9.11.2018)

• Rami Malek

• - Herec Rami Malek měl jen základní povědomí o skupině Queen, takže aby mohl ztvárnit Freddieho, musel velice intenzivně pracovat s pohybovým koučem a taktéž se naučit mluvit se zubní protézou. (Eržik)

• - První album Queenů nebylo takovým úspěchem, jak snímek ukazuje. Větší odezvu zaznamenala až následující alba vydaná v letech 1974 a 1975. [Zdroj: filmozrouti.cz] (CrypzzXD)

• - Predtým, ako bol obsadený Rami Malek, boli do role Freddie Mercuryho zvažovaní Ben Whishaw a Daniel Radcliffe. (WalterIK7)