• Nizozemsko

• Nový Zéland

• Austrálie

Životopisný / Drama / Hudební

Velká Británie / USA, 2018, 134 min

Prvotní nadšení z energického hudebního výplachu bohužel střídají rozpaky nad mechanicky uspořádaným dílem, které trvá přes dvě hodiny, ale nedokáže konstruktivně poskládat celistvý vývoj vztahů mezi aktéry, který je k absolutnímu prožitku klíčem. Příběh přeskakuje mezi zásadními etapami kapely docela bez ladu a skladu a vedlejší postavy jsou nepochopitelně jenom do počtu, popřípadě šablonovité až hanba (hlavně manažeři Queenů a teploušek Paul). Co ale funguje, je doslova ikonický obrázek legendárního Freddieho, jehož vykreslení sice nepochybně ubírá na autenticitě požadovaná přístupnost filmu (kvůli níž působí osobní rovina překvapivě asexuálně), jenže procítěnou životní cestu velkého showmana je přesto radost sledovat a když už nic, tak jeho osud vás při závěrečném koncertu smutně a současně euforicky zasáhne. A samozřejmě tomu strašně pomáhá Malek, který Mercuryho fakt nehraje, ale přímo jím je. Rozhodně mě svádí dát 3*, které bych si tisíckrát obhájil, ale už jen pro ty neskutečné potíže, které vznik projektu doprovázely, pro celkový entuziasmus a pro Queeny, k nimž chovám nemalý respekt, se vykašlu na jistě přesvědčivé kritiky a zůstanu mírnější, byť fakt o fous. 70%(6.11.2018)

Je to prilis bezpecne, spolieha sa to na znalost faktov, skor nez na filmovu dramaturgiu a tym padom je to prilis zbrkle a skratkovite. Majstrovskeho diela o najlepsej kapele ever sme sa teda nedockali. Na to sa vsak kazdy fanusik moze vykaslat. Pretoze cele je to super profi remeselne natocene, Malek je fantasticky a...a je tam hudba od Queenu. Akonahle sa ozvu slavne melodie, nie je problem hodit filmarske chyby za hlavu a zaverecne vystupenie je uplna extaza. Ked pri Radio Gaga, kamera preleti ponad spievajuce publikum, tak ista Lady moze so svojimi Shallows rozmyslat jedine nad zmyslom menejcennosti. Zimomriavky aj slzy som mal po celom tele. Podobne intenzivny zaver by vytiahol k mimoriadnej spokojnosti aj najhorsi diel Doktora z hor. Co to znamena? Ak ste fanusikom kapely, tak je to absolutne must see zalezitost. A treba ju vidiet v kine, na co najvacsom platne s najlepsim zvukom. Pokial uprednostnujete rap alebo techno, bude to iba jemne nadpriemerny zivotopis. Ja sa radim do prvej skupiny. Slabsich 9/10(24.10.2018)

V prvním bodě musím smeknout před extrémně povedenou prací zvukařů, kteří dokázali živé i studiové nahrávky převést do filmu se vší jejich energií a šmrncem. Scény koncertů si tak člověk může užívat opravdu naplno (o to víc v Dolby Atmos, které je zde prakticky nutností). Co se scénáře týče, dějová linka se drží primárně všem známých faktů, a pokud jste o Queen viděli i třeba nějaký dokument, nic moc vás nemá šanci překvapit. Největší slabinou pro mě ale bylo obsazení hlavní role. Malek sice odvedl nejlepší práci, jakou mohl, a veškerá gesta i mluvu měl viditelně nacvičené do nejmenšího detailu (kromě toho toporného prstokladu na klavíru), bohužel se však výrazně minul somatotypem i mimikou. Namísto výjimečně příjemného vzhledu/šarmu Mercuryho se na plátně prohání neurotický střízlík s očima psychopata. Celkově za mě ale velmi povedené drama, na které mohou být všichni zúčastnění pyšní. Přesto se nemohu ubránit pocitu, že bych býval byl víc zvědav na svět temného zákulisí, které připravoval Sasha Baron Cohen..(4.11.2018)

Vedela som, že tento film je stvorený pre zážitok v kine. A ten zážitok bol úžasný. Určite každému odporúčam, ak ešte stíha, nech ide. Kto miluje Queen nech ide, bez výnimky! A ja Queen milujem a moja mama ešte viac, preto som ju "donútila" (nechápte to zle, ona moc do kina nechodí) ísť so mnou. A nepáčili sa nám dve veci: mame tie zuby, čo mal Rami aby vzbudzoval pravý dojem Freddieho predkusu (mamina poznámka: "Ale veď tie zuby až také škaredé nemal..") a mne ten výkon Freddieho pseudomanažéra, ktorý mu chcel tak moc dobre.. ktorý pri ostatným hereckých výkonoch pôsobil ako malá umrnčaná fanynka a neskutočne iritoval. A ešte zamrzelo, že film neskončil na "konci" Freddieho príbehu a koncert Live Aid pôsobil tým pádom ako najväčší vrchol kariéry Queen .. Avšak tieto malé detaily nezmenia fakt, že film sa vydaril, Rami odviedol skvelý herecký výkon.(11.11.2018)

Napřed mě mrzelo, že nedostal prostor Sacha Baron Cohen, ale nakonec jsem za to rád, přece jen nemusím znát Freddieho život v Mnichově do detailu. Zvukově, herecky a hlasově parádní, navíc si tvůrci dali velkou práci s autentičností – třeba klip k I Want To Break Free je skoro jak přes kopírák, o koncertu Live Aid nemluvě. SPOILER: trochu mě mrzí, že se nedostalo i na novější hity, čímž by ale zase závěr dostal smutnější podobu.(6.11.2018)

• - Koncertní scéna Live Aid je vůbec tou největší, kterou dosud režisér Bryan Singer natočil pro svůj film. (orkadimenza)

• - Ve filmu měl hlavní roli původně ztvárnitt Sacha Baron Cohen. Ten si však přál natočit ''nepřístupný'' film, s čímž členové kapely Queen nesouhlasili. (GreatestFan)

• - Když v úvodní scéně na Live Aid Freddie (Rami Malek) stoupá po schodech směrem k pódiu, míjí členy skupiny U2. (jandastlouky)