• Nizozemsko

• Nový Zéland

• Austrálie

Životopisný / Drama / Hudební

Velká Británie / USA, 2018, 134 min

Myslím si, že letošní oskarový souboj mezi Bohemian Rhapsody a A Star Is Born bude velice zajímavý. Na jedné straně adaptovaný hudební film, co pohladí na duši (viz. můj komentář k A Star Is Born) a na druhé straně životopisný a strojený film o legendě, kterou zná celý svět. U obou filmů jsem na plátno koukal s úžasem a hltal každičkou minutu a minutová stopáž filmu mě vůbec neodrazovala, ba naopak, bral bych i nějaké minuty navíc. Oba filmy spojují úžasné herecké výkony, ale také prvotřídní kamera a střih. Sošku za herecký výkon bych osobně předal spíše Rami(mu) Malek(ovi), který ztvárnil velice věrohodnou kopii Freddieho Mercuryho. Pro mě je Bohemian Rhapsody jeden z nejlepších, hudebních životopisných filmů, který jsem kdy viděl. Povinnost pro všechny fandy staré hudební klasiky! ___ (Cinestar, Hradec Králové)(31.10.2018)

Intenzivní poctivá filmařina, která je plná energie a silných emocí, ale zároveň se nesnaží z diváka za každou cenu vyždímat pseudoslzičky. Bohemian Rhapsody na to jde oproti žánrové konkurenci trochu jinak a úctyhodným způsobem převádí velkolepou životní jízdu skutečného hudebního génia na stříbrná plátna a to v dechberoucím technickém provedení, které vás každým koncertem dostane do ještě větší euforie. Závěrečný koncert Live Aid je už úplná extáze. Tohle je prostě trefa do černého a jeden z nejlepších hudebních a životopisných snímků, které jsem viděl. Pro maximální zážitek je v tomto případě IMAX či Dolby Atmos naprostá nutnost! Další projekce jistá :-) 8/10(2.11.2018)

Oslava legendy. Sluníčková, plná dechberoucí energie a hudebních highlightů. Některé pasáže jsou až zbytečně filmové, vyloženě málo improvizační a dost na efekt. V tomhle boduje spontánní A Star is Born více. Připomíná to rok 2013, kdy vedle sebe stály dva nejlepší snímky roku Gravity a Rush a každý z nich měl trochu jinou fanouškovskou základnu. Pořád ale platilo, že oba byly skvělé firmy, avšak zatímco Rush byl příběhem ze života, uchopitelný jakýmkoliv diváckým spektrem, Gravity už chtěla ambicióznějšího recipienta, který byl ochoten se do toho patřičně "položit" aby byl odměněn. To stejné se děje zde, navíc v žánrově velmi podobných filmech. Rhapsody je ten náročnější bratříček, A Star is Born je oproti tomu jemná americká lovestory, avšak dokáže lépe pracovat s emocemi. A narozdíl od Rhapsody si odnesete z kina trochu něco navíc, než jenom vycizelovanou hudební složku a zajímavé vyobrazení typicky vnitřně rozervaného umělce podivína.(18.11.2018)

Z pravdivého příběhu o homosexuálním narkomanovi, co uměl zpívat se vyklubal nejlepší hudební film, nejlepší film o homosexuálech a nejlepší film o AIDS. A to pouze stačilo zdokumentovat 45 let jednoho člověka, který za tu dobu toho prožil víc než obyčejný životník, až je to dech beroucí. Vlastně dech beroucí je hodně signifikantní slovo pro Bohemian Rhapsody, protože se celý film prolínají wow scény s těmi tíživými a není místo ani čas k vydechnutí a to ani při závěrečných titulcích. Ano, film šel natočit jinak, nedočkal jsem se ani Freddieho chřadnutí ani explicitnějších sexuálních scén, ale nemyslím si, že by to sedělo k náboji filmu. Bohemian Rhapsody je hodně emotivní zážitek, ostatně stejně jako Freddieho život.(8.11.2018)

Příběh jedné z nejlepších hudebních skupin všech dob Queen a jejího charismatického zpěváka Freddieho Mercuryho pojali tvůrci spíš jako velkolepou oslavu jejich hudby, energie a kamarádství než jako klasický životopis. Namísto informací ze soukromí, umírání na AIDS nebo vyhrocených konfliktů mezi hrdiny se tu koncertuje, zpívá a tvůrci se pokoušejí především bavit. Fandové to nejspíš ocení, pokud ale vyrazíte do kina s tím, že se dozvíte něco víc nebo nějak výrazněji nahlédnete do Mercury soukromí, asi odejdete zklamaní.(1.11.2018)

• - V momentě, kdy se Freddie (Rami Malek) rozhodne vydat sólové album, odvětí mu členové kapely: „Právě jsi zabil Queen,“ což je poněkud přehnané. Ostatní členové sami vydávali sólové projekty, přičemž Roger Taylor vydal první sólový singl „I Wanna Testify“ v roce 1977 a v následujících letech vydal dvě samostatná alba („Fun In Space“ – 1981 a „Strange Frontier“ – 1984). Brian May vydal svůj sólový počin „Star Fleet Project“ v roce 1983. (Mr.Hawkeye)

• - Ve skutečnosti byl Jim Hutton (Aaron McCusker) kadeřníkem a seznámil se dle sých slov s Mercurym (Rami Malek) v baru a později v restauraci, kde mu zpěvák nadbíhal. Hutton ovšem odmítl jeho náklonost, než došlo k blížšímu setkání a skutečnému vztahu. (Seniad)

• - Koncertní scéna Live Aid je vůbec tou největší, kterou dosud režisér Bryan Singer natočil pro svůj film. (orkadimenza)