• Nizozemsko

• Nový Zéland

• Austrálie

Životopisný / Drama / Hudební

Velká Británie / USA, 2018, 134 min

Freddie byl performerem tělem i duší a přesně takto ho film vyobrazuje, což je jeden z hlavních klíčů úspěchu tohoto filmu. Navíc je nesporné, že Rami Malek byl pro tuhle roli jako stvořený - působí naprosto přesvědčivě a jeho výkon je zkrátka famózní. Když se k tomu přičte ještě ta energie spojená s koncertem Live Aid (1985), který byl takto na plátno přenesen s naprostou precizností a maximální úderností, a který tvoří fenomenální tečku tohoto filmu, tak se vlastně nedivím, že divák dokáže být nadšený natolik, aby zde na ČSFD neváhal hodnotit pěti hvězdičkami. I já k tomu nemám daleko, ale něco mě nutí vidět film aspoň trochu kriticky. Zaprvé je z výše zmíněného zřetelné, že úspěch tohoto filmu do značné míry pramení ze samotného úspěchu Queenů a jejich písní, popřípadě i z charismatu Freddieho (které zachytil Rami Malek na jedničku). Zadruhé film zesiluje výsledný dojem tím, že ohýbá fakta. Ano, je sice stále životopisný, ale pohrává si například hodně se sledem událostí, takže už není úplně autentický - už jenom to, že Freddiemu Mercurymu bylo diagnostikováno AIDS až v roce 1987, tedy až dva roky po koncertu Live Aid, ne před ním. Ale pro film samozřejmě vypadá lépe a působí silněji, když se tyto události prohodí... Chtě nechtě se mi proto vybavuje zážitek z jiného životopisného filmu poslední doby - První člověk (o Neilu Armstrongovi), u kterého jsem naplno ocenila jeho kvality právě proto, že se maximálně držel reality a i přesto dokázal maximálně emočně zapůsobit, ba dokonce dojmout. Tomu se říká opravdové umění ve tvorbě filmu. U Bohemian Rhapsody se už samotným námětem šlo tak trošku na jistotu. Ano, zpracování je skvělé, a jak napovídá i samotný text distributora, jedná se o "oslavu rockové skupiny Queen". Ale u toho to také zůstává. Jako famózní podívaná, která ale nejde příliš do hloubky a upravuje si fakta, to každopádně působí výborně. ~(4,4)~(18.11.2018)

Opravdu bych nečekal, že se z Bohemian Rhapsody po tolika produkčních problémech vyklube taková pecka. Ovšem ať už za finální střih může Brian Singer, nebo můj možná ještě větší oblíbenec Dexter Fletcher, konečně je tu licencovaná hudba skupiny Queen a ta udělá půlku práce. Rami Malek od Mr. Robot (jeden z těch seriálů, které jsem vzdal) ušel obrovskou cestu a stal se doslova ztělesněním Freddieho Mercuryho a to co předvádí na pódiu nemá obdoby, stejně jako před třiceti lety neměl obdoby jeho předobraz. Hned jsem měl chuť si dát další životopisy podobného ražení (mnoho jich je zmíněno ve filmu, jeden za všechny - mladý Michael) a pevně doufám, že jich po fenomenálním úspěchu této kapely v kinech jenom přibude. Když člověk film vidí, už ho nikterak netrápí, že se před vícero lety chystala drsnější podívaná s Baronem Cohenem. Tohle je totiž nářez. Sice plný patosu a mravokárných rad do života bez temných stránek, ale pořád nářez.(10.11.2018)

Neposlouchám rock, nejsem skalní fanynka Queen, ale opravdu se mi hodně líbí pár písniček a bezesporu Freddie byl neskutečný talent a jeho skladby jsou naprosto originální a hodně z nich je opravdu bombastických. Věděla jsem, že to bude hodně dobré a s tím jsem do kina i šla, ale film doslova předčil veškerá má očekávání, naprosto mě dostal. Něco tak strhujícího jsem už dlouho neviděla. Neznám Freddieho životopis, opravdu jen v kostce, ale jestliže si tady hraje někdo se slovíčky a vyčítá tomu autentičnost, tak je to směšné. Ten film, myslím, dost glorifikuje tuto osobnost, ale rozhodně ne nijak nevkusně a okatě, ano veškeré jeho přešlapy zde svádí na jeho okolí, ať už problémy v rodině, nebo lidi, kteří ho obklopovali. Ale takto vyjímečný člověk, kterým Mercury nesporně byl, takový život asi žil a těmto lidem bezesporu naprosto důvěřoval. Byl obětí své jinakosti a jako už spousta jemu podobných, na to i doplatil. Ale zpět k filmu. Přes svou délku film plyne ohromným tempem a ani chvíli nenudí. Je to nejen díky skvěle vystavěnému scénáři, ale lví podíl na tom má Rami Malek, který je prostě a jednoduše úžasný, naprosto nechápu, jak to dokázal, on opravdu je Freddie Mercury se vším všudy. Většinou se v koutku duše stydím, když nějaký herec hraje jinou známou osobnost a v určitých okamžicích to není ono. Ale tady takový okamžik nebyl ani náznakem. Neskutečné!!! A další neskutečný zážitek byla hudební čísla, která opravdu volají po shlédnutí v kině s kvalitním zvukem. Neskutečné plus filmu je i v tom, že nekončí jeho smrtí, ale úžasným vystoupením na monstrózní charitativní akci pro Afriku, to je vážně pecka, Rami Malek to tam rozbalí ve velkém. Na tento zážitek jen tak nezapomenu.(5.12.2018)

Queen jsem vždy miloval. Dlouho se mě nestalo, aby se pro mě v kině zastavil čas a já s hrůzou zjistil že on bude za chvilku vlastně konec a já si přál zůstat ještě chvilku s Freddiem. Ač jsem si to zpočátku nepřipouštěl tak Rami Malek = Freddie Mercury o tom nemůže být pochyb. PS: číst pouze na vlastní nebezpečí. Při sledování Bohemian Rhapsody samozřejmě každý průměrný fanoušek kapely zjistí, že sleduje dokonale vypadající fikci, která s životopisem kapely nemá úplně vše společného. Nicméně zážitek to v žádném případě nesnižuje. https://www.kinobox.cz/clanek/15205-lzi-desitka-queeni-v-techto-vecech-bohemian-rhapsody-divakum-lze 100%(26.11.2018)

Bohemian Rhapsody je asi tak film, jako je Frankensteinovo monstrum člověk. Sešitá z mnoha očividně nepadnoucích částí, budící nedůvěru a pochybnosti, ale nakonec přece jenom chodí, mluví... a v tomhle případě i zpívá! Co vlastně chtít víc? V první půlce ten film absolutně nezvládá a kupí scénu za scénou, aniž by se dařilo evokovat dojem plynulého příběhu. Ke konci se trochu sebere, proto je výsledný dojem pozitivnější (paradoxně jsem totéž psal nedávno u Tomana - tak odlišného, a přitom svým způsobem podobného filmu ve svých problémech). Některé scény působí, nejen že jsou utnuty v náhodném bodě, ale že je v náhodném bodě utnut rovnou každý záběr - absurdně nepřijatelný střih prozrazuje produkční komplikace. Úpěnlivá snaha přeživších Queenů vyjít z tohohle příběhu dobře a strach z nepříjemných aspektů Mercuryho života taky nepomáhají. Přirozená energie materiálu mi nedovolila dojít k podprůměrnému zážitku, přesto jde řemeslně a morálně o katastrofu, které musí člověk vyloženě nekriticky propadnout, pokud chce dojít k závěru, že to je zvládnutý film - což asi není nemožné, ale neumím si představit, jak se k tomu bodu osobně dobrat. "Lajkovat" tenhle film každopádně není úcta k Freddie Mercurymu, ale zakoupení vypreparované, vycpané Barbie s jeho obličejem, kdy od původního člověka bylo odděleno vše, co různým stranám během produkce nepřišlo vhod. (A ne - zjevně ne z respektu k Freddiemu, ale ze sobeckých důvodů osobních a obchodních.) 5/10 - protože Mercuryho jen respektuju, ale nezbožňuju. Kdybych si říkal jeho fanoušek, musel bych dát z principu odpad. Vidět názory tolika lidí prohlašujících se za obdivovatele Mercuryho, kteří oceňují tenhle film, který jeho osobu brutálně znásilňuje bez sebemenšího ohledu, mi přijde víceméně legrační. Je mi ale upřímně líto, že člověk zřejmě výjimečný a jedinečný, a to v dobrém i zlém, jako Freddie Mercury, bude v důsledku tohohle filmu znám jako tuctová popová hvězdička, nad kterou se fetišisticky dojímají srdíčka.(2.11.2018)

• - Ve filmu si Freddie (Rami Malek) sám zazpívá „Happy Birthday“ a oznámí, že si příjmení změnil na Mercury. Ve skutečnosti k tomu došlo po nahrávání skladby „My Fairy King“ pro eponymní album „Queen“ (1973), která končí veršem „Mother Mercury / Look what they've done to me / I cannot run I cannot hide. (Mr.Hawkeye)

• - V momentě, kdy se Freddie (Rami Malek) rozhodne vydat sólové album, odvětí mu členové kapely: „Právě jsi zabil Queen,“ což je poněkud přehnané. Ostatní členové sami vydávali sólové projekty, přičemž Roger Taylor vydal první sólový singl „I Wanna Testify“ v roce 1977 a v následujících letech vydal dvě samostatná alba („Fun In Space“ – 1981 a „Strange Frontier“ – 1984). Brian May vydal svůj sólový počin „Star Fleet Project“ v roce 1983. (Mr.Hawkeye)

• - Ve skutečnosti byl Jim Hutton (Aaron McCusker) kadeřníkem a seznámil se dle sých slov s Mercurym (Rami Malek) v baru a později v restauraci, kde mu zpěvák nadbíhal. Hutton ovšem odmítl jeho náklonost, než došlo k blížšímu setkání a skutečnému vztahu. (Seniad)