Teorie velkého třesku (2007) (seriál)

Pro mě jeden z nejvtipnějších a nejoriginálnějších (i když i tady můžeme vidět inspiraci jinde např. v IT Crowd) sitcomů, co kdy byl natočen. Nabušený pupkulturními odkazy, až se sám stává určitě jedním z nejdůležitějším a nejvýznamějším popkulturním dílem 21. století. Jeden z nejdůležitějších faktorů úspěchu je určitě geniální ztvárnění hlavních postav, kdy se nejvíce musí vyzvednout Jim Parsons v roli Sheldona Coopera, který překonává snad i legendárního Mr. Beana. Ostatní mu skvěle notují a mezi postavy to naprosto přirozeně funguje. Je to jeden ze seriálu, jehož epizody můžu vidět několikrát a málo kdy mě omrzí a vždy dokážou zvednout náladu. Jako třešinku na dortu považuji to, že i anekdoty či diskuze ze světa komiksu a ze světa vědy, které jsou sice na základní úrovni a určitě nejsou hluboce vědecké, jsou vždy založeny na skutečných paradigmatech či na existujících diskutovaných tématech a po každé dávají smysl. Třeba samotná prědstavitelka Amy, Melissa Rauch, je skutečná vědkyně v oblasti neurovědy, takže i díky tomuto okrajovému aspektu nabývá seriál větší důvěryhodnosti a hloubky. A nejen to, vše je zde promyšleno do nejmenšího detailu (kulisy, rekvizity, hlášky, kostýmy, návaznost epizod..). Plus oceňuji mnoho fakt super a speciálních ‘hostovaček’, které dokázali tvůrci do seriálu dostat, začínaje od Stephena Hawkinga a konče třeba u Jamesa Earla Jonesa, kteří zde hrají sami sebe. I toto posunuje seriál na úplně jiný level.

Simpsonovi (1989) (seriál)

Klasika a kultovní záležitost, která je tu od mých nejranějších let a ve své době vzniku neuvěřitelně originální. Nějaké díly jsou samozřejmě slabší a nějaké lepší, ale to je tak u všech seriálu a myslím, že u tady toho seriálu ani ty slabší díly nejsou až tak špatné. Nejvíc obdivuju, jak je seriál režijně zvládnutý, kdy je zde spousty vtipů pro dospělých, ale přitom se na to mohou koukat i prckové, které tyhle ty skryté vtípky nemohou pochytit a najdou si tam vtipný aspekt úplně v něčem jiném, který zase nevidí už dospělí, takže je to doslova vícegenerační zábava pro celou rodinu. Víc k tomu asi už nemusím psát, protože kdo viděl, tak ten ví.

Tupac: Vzkříšení (2003)

Bylo mu 25 let a dokázal toho víc než normální člověk za celý svůj život. Tento dokument nepopisuje jen nejslavnější 2Pacovudráhu, ale také ho zobrazuje jako vůdce afro-amerických revolucionářů a skvěle zachycuje jeho strach ze smrti a z budoucnosti, která se promiltala i do jeho hudby. Konečně pořádný a úctyhodný dokument který si takováto osobnost, kterou zná i mainstreaomový proud, zasluhuje.

Chudáčci (2023)

Freudovská, vizuálně až Verneo-Zemanovská a originální šílenost. Která ale kromě uměleckého zážitku dává i hodně i jiných podnětů k zamyšlení. Jinak si dovolím zde takovou naprosto subjektivní poznámku nesouvisející s filmem, jak okolní prostředí doopravdy může ovlivnit zážitek z filmu. 1) mohutně smějící se paní, která se smála i v okamžicích, kdy mi to přišlo spíš dramatické než vtipné a vnucovala mi tak její perspektivu, 2) byl jsem zde s mladší ségrou, takže jednu třetinu filmu, jsem se fakt cítil špatně, na co že jsem jí to vzal a za 3) naprosto špatný výběr míst, kdy jsem periferně viděl, jak lidem odpadává popcorn od koutků i na úplných koncích řady. To vše dohromady mi ten zážitek doopravdy zkreslilo a docela i zkazilo a po snímku jsem si to musel zpětně přehrávat, abych se snažil o co nejvíc 'objektivní' hodnocení.

Zabijáci rozkvetlého měsíce (2023)

Klasický Scorsese, do toho zachycená zajímavá doba a místo a skvělé téma, kterým se dá říct hodně. Herci samozřejmě také bezchybní. Jsou tu dvě celkem velká ALE, co mi ten film narušovalo. Za prvé ta šílené délka, která se mi to u tohoto filmu zdá zbytečná, protože se klasicky omezuje pouze na chladné a distancované vyprávění, kdy není čas na žádné dlouhé či emotivní záběry. Takže třeba narozdíl od Tarantinové Once Upon a Time in Hollywood (kde se toho tolik neděje, ale dal bych si s klidem další hoďku), se zde zase tolik není čím kochat a prostě by to mohlo být kratší bez nějaké újmy. A za druhé právě to typické Scorsesehi distancované a odosobněné vyprávění, které normálně mám rád, ale tady k tomuto tématu mi prostě nějak nesedlo.

Přízraky v Benátkách (2023)

Za mě zatím nejlepší film z celé série. Pořád je zde cílená přestylizovanost (v dobrém smyslu slova) a výborná kamera (tentokrát spíše jen komorní, bez jiných perspektiv), ale narozdíl od předchůdců obsahuje i něco jiného. Evidentní hororvé prvky, výborně napsaný scénář - kdy se postupně staví několik příběhových linií a skvělý závěr, který není tentokrát jen o klasickém vypátrání vraha ale i pohraní si s paradigmatem našeho staromládence.

Equalizer 3: Poslední kapitola (2023)

Povedený závěr trilogie, co svou podmanivou atmosférou (hlavně hudbou v povedené kombinaci se skvělou kamerou) a pomalejší tempem strčí dva své předchůdce do kapsy.

Invalida (2023)

Super úlet, i bez fantasy či sci-fi prvků mi toto hodně přišlo jako knihy řezníka z Bruntálu Františka Kotlety. Jednoduchý příběh, super kulisy, temná a syrová atmosféra a jeden nepravděpodobný hrdina, co zmákne vše.

Indiana Jones a nástroj osudu (2023)

Tady asi nemůžu objektivně hodnotit, protože se jedná o mojí citovku. I přes silný fan servis, jsem dostal co jsem chtěl a co mi tak chybělo u čtvrtého dílu. A zároveň přes očividné nedokonalosti, jsem si to užil podobně jako doteď nepřekonané první 3 díly (které mě mimochodem jako malého nadchli pro historii a to v budoucnu určilo i mou profesní dráhu), takže nebudu nad tím přemýšlet moc do detailu a užiji si pocit z prvotního a asi i trochu povrchního požitku :). A btw jedno z nej zakončení, co jsem po dlouhé době viděl.

Hra o trůny (2011) (seriál)

Ano, je tu možnost pro spousty výtek a kritiky (hlavně poslední série, která je pro mě spíš guilty pleasure, ale jinak doopravdy nedává moc smysl). Ale faktem zůstává, že moc povedených fantasy snímků neexistuje (až na pořád nedostižitelnýho Pána prstenů a Hobita od geniálního Jacksona, se kterým se GoT nedá ani srovnávat) a tak Hra o trůny prostě patří ke špičce.