West Side Story (2021)

Skvělé. Po všech stránkách dokonalé.

K zemi hleď! (2021)

Neuvěřitelně pravdivé. Naprosto přesně vystihuje současný politický a společenský bizár.

Specialisté (2017) (seriál) odpad!

Výlet s Emou (101. díl) byl neuvěřitelná tragédie, scénáristka se zřejmě zbláznila. Děj absolutně absurdní, nesmysly se kupily jeden za druhým, průměrně (i podprůměrně) inteligentní divák se nestačil divit. Měla jsem intenzivní dojem, že sleduji TV Barrandov, chyběl už jen Soukup v roli hlavního vyšetřovatele... Herců mi bylo spíše líto, ale chápu, že nějak se živit musí. Na druhou stranu je třeba říci, že už dlouho jsme se u televize tak nenasmáli.

Portrét dívky v plamenech (2019)

Místy obrazově zajímavé pojetí připomínající obrazy holandských mistrů (přírodní scenérie, zátiší v domě). Bohužel dějově nesmírně rozvleklé. Než se konečně něco začalo dít, byla jsem již dost umořena. Lze doporučit pro dlouhé zimní večery, do kina bych šla na něco dějově nosnějšího.

Irčan (2019)

Mafiánská moderně pojatá klasika založená na skutečných událostech. Je třeba být po celou dobu hodně ve střehu, neboť postav je hodně a zachytit jejich vzájemné vztahy není úplně snadné. Film je primárně o vztazích, které jsou ve světě zločinu neskutečně vratké. Místy se děj trochu vlekl a chvílemi jsem ztrácela pozornost, která mi v závěru pro úplné pochopení souvislostí trochu chyběla. Robert de Niro skvělý a uvěřitelný, ostatní mafiánské typy vykresleny běžným klišé žánru, a to vše podkreslené skutečnými politickými událostmi šedesátých let.

Contratiempo (2016)

Již od začátku dobře rozehraný příběh, který se z rychlé a strhující akce přesune do roviny právně striktního a stroze věcného rozhovoru, na jehož pozadí se začnou odvíjet další a další verze příběhu. Několik neočekávaných dějových střihů skvěle udrželo mou pozornost a na mnohé návnady jsem tvůrcům skočila. Bavilo mě postupné rozklíčování motivací postav, kdy se z některých pasivních hráčů stávali hybatelé děje. Závěr mě překvapil i zklamal zároveň. Na maskování nevěřím a myslím, že úplný závěr šlo pojmout sofistikovaněji.

Ten den přijde (2016)

Film o utrpení dvou malých kluků týraných v zařízení, které je má vychovávat a chránit. Neobyčejně dobře vykreslená síla a odvaha malých dětí, kteří se pod tlakem okolností dostávají do neskutečně těžké situace, ve které se absolutně nemají o koho opřít. Přes jednotlivé scény, z nichž některé jsou emočně nesmírně vypjaté, chlapci vyzrávají v silné osobnosti, které vědí, že si city a emoce nemohou dovolit. Jako divák jsem si kladla otázku, jestli by taková míra trápení, zklamání a bezvýchodnosti byla vůbec zvládnutelná. Skvěle sehráno všemi zúčastněnými a zejména oběma hlavními dětskými hrdiny.

Le Mans '66 (2019)

Svět rychlých aut na pozadí životních příběhů dvou vynikajících jezdců. Ačkoli se naprostá většina příběhu odehrává na závodním okruhu, rozhodně to není nuda. Nejsilnější dojem z filmu - společně se silou motorů vzrůstá i vnitřní síla obou hlavních hrdinů. Mám ráda filmy o odhodlání a ochotě riskovat a hodně obětovat. Skvělá je kamera, která diváka posadí do kokpitu vozu a zdůrazní pro mnohé asi nepochopitelnou vášeň, bez které se tenhle sport nedal a nedá dělat. Dějové zvraty jsou skvěle pojaté a přestože film využívá principu několika "konců", nevyznívá křečovitě nebo natahovaně. Drobnou výtku mám k pasáži s nákupem a dodáním prvního prototypu závodního vozu, kde jsem ne úplně dobře pochopila okolnosti transakce a jako laikovi mi nebyly úplně zřejmé vztahy mezi jednotlivými sekcemi stáje Ford.

Kono sekai no katasumi ni (2016)

Prostřednictvím neotřelé a velice citlivé animace odvyprávěný příběh, který je něžný a krutý zároveň. Film postavený na kontrastu křehkosti a neobyčejné vnitřní síly hlavní hrdinky. Válečný film bez hektolitrů krve a přitom emočně silný. Napětí je vystaveno právě na rozporu mezi laskavým obrázkovým světem děvčátka, které se příliš brzy má stát ženou a blížící se katastrofou, která je ovšem vylíčena zcela v duchu filmu - bez okázalosti a velkých gest.

Vzduchoplavci (2019)

Nutno asi chápat jen jako romantický a výtvarně zajímavě pojatý filmový počin. Označení životopisný zde zjevně pokulhává. Autoři se jen hodně volně inspirovali skutečným vědcem a průkopníkem meteorologie Jamesem Glaisherem, který skutečně prováděl různá měření při letech balónem. Ovšem každý, kdo někdy letěl letadlem ví, že v sedmi tisících metrech je teplota vzduchu - 40°C a v deseti tisících metrech klesá na - 50°C. Reálný životopis by tak nutně musel končit návratem dvou rampouchů.