Avatar: The Way of Water (2022)

Úspešne som sa vyhol prvému dielu a tu to bude podobne. Filmy plné digibordelu ma už pred nejakým časom začali neskutočne nudiť.

Jestli se rozzlobíme, budeme zlí (2022) odpad!

Ten, koho napadlo prerábať klasiku z roku 1974, by si zaslúžil povestné Spencerovo "kladivo". A podľa ohlasov, je to prepadák aj v Taliansku.

Smrt na Nilu (2022) odpad!

Kým filmoví tvorcovia neprestanú donekonečna zbabelo ustupovať politickej  a "LGHDTV" korektnosti, neuvidia odo mňa v kine ani cent. Takže čoskoro si napravím chuť zhliadnutím už niekoľkokrát videnej oveľa kvalitnejšej verzie z roku 1978.

Koning van Katoren (2012)

Filmová adaptácia známej knihy od holandského spisovateľa Jana Terlouwa, ktorá na Slovensku vyšla v roku 1985 pod názvom Sedem stupňov ku kráľovstvu. Film som ešte nevidel, tak nehodnotím, ale kniha je vynikajúca, prvýkrát som ju prečítal za 1 deň (a odvtedy ešte niekoľkokrát). Moderná rozprávka o chlapcovi Stachovi, ktorý sa chce stať kráľom, v čom mu chce zabrániť šesť ministrov, ktorí sa nechcú len tak vzdať moci a tak mu vymyslia sedem ťažkých úloh.

Farma (2011) (pořad) odpad!

Hlavnou náplňou vysielania TV Markíza sú takéto primitívno-dementné programy + otravné reklamy. Všetko ostatné medzi tým (filmy, seriály...) je len "vata" na vyplnenie vysielacieho času. A tá vata je samozrejme väčšinou tiež odpad. Niektorí pamätníci tvrdia, že za komunistov sa na vtedajšie vysielanie ČST nedalo pozerať. A na "toto" sa vari dá??? (moje pocity po zhliadnutí asi 10 minút tejto "úžasnosti").

Vôľa a predstava manželov Andrássyovcov (2006) (TV film) odpad!

Odpad... a to pochádzam z oblasti, kde mali Andrássyovci sídlo, takže to už je čo povedať. Tento takzvaný dokument je po filmárskej stránke hotová katastrofa, pri premiére v našom kine som doslova trpel.

Fontána pro Zuzanu 3 (1999) odpad!

Na film som šiel do kina z jediného dôvodu. Chcel som vidieť, ako vyzerá slovenský film strihaný v USA. Nakoniec to vyzeralo ako slovenská blbina strihaná na Slovensku.

A három testőr Afrikában (1996)

Jenő Rejtő je v Maďarsku legenda a kto čítal ktorýkoľvek z jeho románov, musí uznať, že je to právom druhý najčítanejší maďarský spisovateľ (pred ním je už len M. Jókai). Na Slovensku vyšlo v edícii Dobrodružné romány 12 jeho diel. Napriek tomu, že boli napísané pred viac ako 80 rokmi (Rejtő zomrel ešte počas 2. svetovej vojny!), pri ich čítaní si to ani neuvedomíte. Tento film je adaptáciou románu Traja mušketieri v Afrike (na Slovensku vydala Smena, Dobrodružné romány č. 158 z r. 1969). Žiaľ, herecké výkony na mňa pôsobia ako z televíznej inscenácie a dúfam, že viac filmov podľa Rejtőho už nevznikne. Pri knihách sa totiž pobavíte oveľa viac ako pri tomto filme. Osobne doporučujem najmä román Štrnásťkarátové auto (Dobrodružné romány č. 288, r. 1980). To som vybuchoval smiechom snáď pri každej druhej vete. A to už ako 12-ročný! Kto sa chce niečo dozvedieť o samotnom autorovi, doporučujem tento podcast od Egona Tomajka: https://www.audiolibrix.com/sk/Podcast/Listen/58462/ficer-nedela-23-10-2016-12-00

You Can't Do That! The Making of 'A Hard Day's Night' (1995)

Veľmi zaujímavý dokument zo zákulisia natáčania filmu Ťažký deň. Jeho súčasťou je aj pieseň You Can't Do That, ktorá bola natočená pre film, nakoniec však bola vystrihnutá. Dokumentom sprevádza Phil Collins, ktorý sa zúčastnil natáčania záverečného koncertu ako jeden z divákov. V roku 1995 v našich končinách vydané na VHS s českými titulkami pod názvom Jak vznikal Perný den.

Petra Beyond Belief (1990)

50-minútový príbeh dvoch bratov atlétov Davida a Chada Warrenovcov (Jason Rogers a Tony Leech), z ktorých jeden trpí ťažkou chorobou a druhý sa s tým nevie vyrovnať a taktiež nevie odpustiť otcovi odchod od rodiny. Film je vlastne akýmsi videoalbumom kresťanskej rockovej kapely Petra, piesne z ich 12. štúdiového albumu "Beyond Belief" sprevádzajú celý film. V tom čase bola kapela na vrchole slávy a v najlepšej zostave: John Schlitt - spev, Bob Hartman - gitara, Ronny Cates - basgitara, John Lawry - klávesy, Louie Weaver - bicie. Piesne použité vo filme: "Creed", "Seen And Not Heard", "Love", "Beyond Belief", "I Am On the Rock", "Armed and Dangerous". Najúspešnejší album kapely, ocenený cenou Grammy. Titulná pieseň: https://www.youtube.com/watch?v=7KY7jLQGHA0