Ve spárech yakuzy (2000)

Veľmi štýlovo, naturalisticky natočené avšak chýbala mi tam trošku hlbšia pointa okrem tých že "nikdy si nezačínajte s talianskou mafiou" resp. "všetci gangstri žjú skvele ale krátko". Každopádne skvelý charizmatický Kitano to istí a pri niektorých scénách vybavovania si účtov až mrazilo, aj keď ku koncu som už mal pocit že sa na každom rohu váľa mŕtvola a nikto sa nad tým ani nejak extra nepozastaví. Aj tak ale Kitano nesklamal.

Teletubbies (1997) (seriál) odpad!

Tak toto mohli kľudne premietať aj Alexovi z Mechanického Pomaranča :o)

Magnolia (1999)

Rozohratá mozaika vzťahov a príbehov ľudí od starca umierajúceho na rakovinu až po homosexuála - bývalé zázračné dieťa, ktorý túži po rovnátkach aby sa zapáčil svojmu idolu. Všetko stojace na ústrednej myšlienke filmu že asi nič nie je náhoda. Vo svojom jadre veľmi zaujímavý, originálny, netradičný film ktorému dominujú strhujúce herecké výkony a že je to teda hviezdne obsadenie! Každopádne však film v poslednej tretine začína mierne strácať tempo a dynamiku po skvele rozohranom dynamickom úvode. Tri hodiny je v tomto prípade naozaj trošku moc a kratšia stopáž by filmu len prospela. Už už čakáme že sa všetky osudy osudovo pretnú a že sa dočkáme strhujúcej pointy, ale akoby si scenárista povedal že ešte pritlačí na pílu a čakajú nás monológy jednotlivých postáv o tom prečo si spackali život, ako všetko ľutujú atď. Niekotoré z nich naozaj zasiahnu cieľ iné nás takmer unudia. Nakoniec nás čaká aj taká absurdita ako pršanie žiab !? No a finále tiež tak trošku vyšumelo. V každom prípade ide o veľmi zaujímavý film ktorý by si nemal nechať ujsť nikto kto sa o film trochu viac zaujíma. Také niečo sa rozhodne nevidí každý deň. Škoda zbytočne naťahovanej stopáže.

Horem pádem (2004)

Najvačší kameň úrazu je scenár. Napadá ma jediné slovo: nevyvážený. Scénka nabitá gagmi strieda emocionálne vypatú a všetko to tak nejak hrá dokopy ako rozladený klavír. Akoby si Jarchovský nevedel ujasniť žáner a o čom to má vlastne byť. O rasizme? O tom že keď niekto fandí musí byť automaticky rasista? O odcudzení syna počas emigrácie? O stretnutí nevlastných súrodencov po rokoch? O beznádeji a utrpení matky ktorá nemože mať deti? O prevádzačstve? Všetko sú to témy o ktorých by sa dal natočiť film avšak scenárista sa to všetko snaží zlátať dokopy hlava nehlava. Kamaraman to tiež zbytočne prehnal a tie kamerové filtre v Austrálii nepríjemne ťahajú oči skor než by mali plniť svoj účel. Čo sa hereckého obsadenia týka tak je solídne, najma Macháček je priam geniálny a taktiež Nataša Burger a jej zobrazenie zúfalstva matky túžiacej po dieťati. Veľmi dobrý výkov podala tiež Vášáryova, naopak Jan Tŕíska odvádza "iba" svoj štandard a u Lišku mám pocit že vie zahrať iba jeden typ postavy a to jeho "vole" pri každom druhom slove a slovné ratata už začína pomaly liezť na nervy. Každopádne úloha mu bola šitá na mieru, otázne je či vie zahrať aj niečo iné. No a Dušek je po svojich komediálnych úlohách tak nevierohodný až strach. Možno by nebolo od veci keby sa Hřebejk pre zmenu nesnažil za každú cenu tlačiť do filmu svojich "dvorných" hercov. Celkovo je však Horem pádem slušný film a rozhodne sa nestratí. Aj napriem spomínaným nedostatkom som sa pri ňom ani na chvíľu nenudil a niektoré scény boli skutočne vydarené. Škoda nepodareného záveru a prestrihov, ktoré sa opať snažili poukázať na..na čo vlastne? Ale to sme opať pri tej dejovej roztrieštenosti. Každo-horem-pádne slušný priemer.

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Keď som šiel na tento takmer neznámy film do kina tak som vobec netušil čo to je zač. Podľa názvu som čakal ďalší z rady tuctových vazenských filmov ale po zhliadnutí mi klesla sánka. NIečo tak strhujúce, dojímavé, úžasné som naozaj nečakal. Krásny príbeh o sile priateľstva, o nádeji, utrpení a vykúpení v podaní skvelého TIma Robbinsa ktorému sekunduje o nič menej vynikajúci Morgan Freeman. A vlastne každá postava má svoje miesto, svoju úlohu a poslanie a je to jeden z mála filmov ktorému naozaj niet čo vytknúť a lepšie by to už ani nemohlo byť.

Nuda v Brně (2003)

veľmi zaujímavý filmík s výbornou obrazovou štylizáciou a hoci herci občas až moc "prehrávajú" a údernosť a kvalita scén a dialógov občas pripomína sínusoidu aj tak v celku veľmi kvalitné a osviežujúce.

S čerty nejsou žerty (1984)

asi najlepšia česká rozprávka s "čertovskou" tematikou. Už keď som bol malý na mňa veľmi zaposobila a dodnes si ju vždy rád pozriem, proste klasika ktorá nezostarne. Úžasná atmosféra o ktorej sa pánovi Troškovi može len snívať.

Dračí srdce (1996)

Pekný rozprávkový príbeh ktorému nechýba humor ani dojatie, navyše podfarbené skvelou Edelmanovou hudbou a točené v nádhernych slovenských exteriéroch.

Běžící muž (1987)

Film ktorého jediné čaro spočíva už len v tej nostalgii, sám o sebe je jeden z najhorších z Arnieho filmovej kariéry a to vačšinou pri filmoch s ním prížmúrim aj nejaké to oko keďže mám samotného Arnolda - herca celkom rád. Námet v sebe kupodivu skrýval celkom dobrý potenciál - budúcnosť ovládaná médiami ruka v ruke s despotickým štátnym zriadením, to by to však muselo mať lepšieho scénaristu a režiséra aby sa z toho dalo vyťažiť viac. V máloktorom filme nájdete toľko logických dier a nezmyslov ako v tomto a mnohé z nich sú až vyslovene do oči bijúce a strašné.

Mizerové (1995)

Prvý Bayov film a treba podotknúť že sa ním režisér podpísal naozaj výrazne a využil v ňom všetky svoje videoklipové skúsenosti. Efektné spomaľovačky, dlhé prelety kamery nad Miami zaliateho ranným slnkom, divoké automobilové naháňačky, dynamický videoklipový strih a akčné sekvencie, hlášky suché až sa hercom práši z úst ale pritom trefné a 90 percent z nich naozaj vtipných, proste Michael Bay :o) Tento štýl nesedí každému ale tu ide predovšetkým o to baviť diváka a nenechať ho zbytočne rozmýšľať nad logikou deja.