JCVD (2008)

Jean-Claude Van Damme září v roli Jeana-Clauda Van Damma, unavené zapadající holywoodské hvězdy, v žánrově vrstevnaté a narativně zpřeházené taškařici, která jde mnohem dál než k prvoplánovému vykořisťování známého jména. Historka o tom, jak Jean-Claude ve své rodné Belgii, kde je bezmezně milován, vyloupí banku, stylisticky odkazuje právě k akčním béčkům, se kterými je Van Damme tak úzce spjat (práce s kamerou, vybledlý obraz, rychlý střih či genericky žánrová hudba). I když jeho práci film někdy trefně paroduje (např. jakési alternativní vyvrcholení celé loupeže), zůstává ke svému hrdinovi uctivě citlivý. Díky této citlivosti vznikají civilně emotivní momenty, které v kontrastu s komediálně absurdními situacemi udávají filmu skvělou dynamiku. Jeho nejsilnější zbraní každopádně zůstává náhlá facka (nebo spíše kopanec) v podobě 6 minut dlouhé intimní zpovědi, kterou Van Damme pronáší přímo k divákovi. Už jen tím si JCVD s tímto filmem vykopl místo v mém srdci. 9/10

Columbo (1971) (seriál)

Italský bezdomovec šikanuje zazobané Amíky (TV seriál)

Spalovač mrtvol (1968)

Za tenhle klenot bych položil ruku do kremační pece...nebo hlavu na tyč...10/10

Špinavý prachy (2014)

Když je v kriminálním filmu s figurující mafií nejzajímavější částí krádež deštníku, tak je něco špatně. Poměrně zajímavý koncept baru, kde se přechovávají špinavé peníze, je líně vysvětlen hned ze startu a ve zbytku přepálené stopáže zatlačen dozadu patetickou romantickou dějovou linkou se psem. K tomu připočítejme neskutečně prkenné dialogy a režii jejíž největší triumf je to, že několikrát rozmaže obraz tak, že nevidíme kdo to vchází do dveří, načež nám to film stejně ukáže. Jediným světlým místem v temnotě nudy byl James Gandolfini, kterému tahle role typově sedla. I tak jsem si celou dobu sám pro sebe říkal, do čeho mi to toho mojeho Soprána na konci kariéry sakra zatáhli. 3/10

Invaze lupičů těl (1956)

Typicky padesátkový gentleman se snaží zachránit svět a svou milou samozřejmě před hordou dalších pánů v kravatách. I když to tak nezní, jedná se o skvěle nasnímané a napínavé dobrodružství plné paranoie, jehož intenzitu podtrhuje téměř neustále burácející orchestr a opravdu živelně vyjadřující se protagonisté. 10/10

Co děláme v temnotách (2014)

Z jakéhosi záhadného důvodu si nepamatuji jedinou minutu tohohle filmu. 10/10

Dvanáct rozhněvaných mužů (1957)

Méně je někdy prostě více a tvůrci tohohle skvostu se podle toho náležitě zařídili. Do jedné místnosti naházeli dvanáct můžu a jeden případ vraždy, o který se můžou hádat. Ze začátku malé námitky jednoho muže začnou gradovat v hádky, jejichž intenzita nevrcholí pouze na konci filmu, ale vrcholí celou hodinu a půl. No a já nemám opravdu co vytknout. Každá postava je fantasticky zahraná a má detailně vyobrazený charakter (včetně porotce 11 hehe), dialogy nemají jediné hluché místo, každá hádka je geniálně vypointovaná a atmosféra je tak dusná, že jsem měl při sledování pocit, jakoby se teplota v obýváku srovnala s teplotou nevětrané soudní místnosti a moje tričko bylo po chvíli stejně propocené jako bíle košile všech postav. 10/10

Wizards (1977)

Žili byli jednou dva bratři, čarodějové, jeden hodný a jeden zlý. Oba se přirozeně neměli moc rádi.A to takhle jednou ten zlý našel filmový pás s nějakou tou propagandou starého Ády, stal se z něho nácek a rozhodl se napodobit svého nového idola za zvuků funku svou vlastní variací na Blitzkrieg. To se samozřejmě nelíbilo jeho hodnému bratrovi, jenž vyděšen vidinou druhého Holocaustu vytvořil tým skládající se z velice vyvinuté víly, elfa a lehce retardovaného robota, se kterým se vydal rozstřílet náckovské koule svého fuhrerského bratra. Sice to zní jako námět nějakého béčkového filmu od Tromy, ale zdání klame. Wizards je zatraceně kreativní a zábavná animovaná fantasy vize budoucnosti Ralpha Baksiho, člověka, kterého už asi nebavilo, že je v animácích málo násilí, velkých výstřihů a svastik. "I'm glad you changed your last name, you son of a bitch" 9/10

Černobyl (2019) (seriál)

Dokonalé. Silné zpracování silného námětu. Od první epizody mě naprosto odrovnala ta mrazivá, hutná, tísnivá atmosféra, kterou tenhle seriál má. Další věc která mě zde nadchla jsou postavy, které jsou skvěle napsané i zahrané. Nemluvím jen o ústřední trojici a o jejich vývoji(na konci už to byl úplný buddy movie), ale i o všech postavách vedlejších, kterým k ukázání jejich obrovského charakteru naprosto stačí jedna epizoda, někdy dokonce jen pár minut. Prostě nemám co vytknout, jen si nejsem jistý jestli mi přišel děsivější boj se samotnou radiací nebo boj se systémem SSSR... 10/10 Jinak naprosto nechápu lidi co seriálu od HBO vyčítají, že je v angličtině, si počkejte na Ruskou verzi Černobylu, když vám to tak strašně vadí.

Čarodějův učeň (1977)

Majstrštyk Karla Zemana, který je depresivní, ale zároveň krásně pohádkově poetický a nádherně animovaný. Pocit beznaděje ve mně tento film vzbudil lépe než jakýkoliv horor se spoustou krve a uřvaných blonďatých teenagerek. 10/10