• Thriller

Vraždy na Shetlandech (2013) (seriál)

Dlhý pokojný večer, skvelá whisky a Shetland - tak nejak si predstavuje dochodok. Prvé 4 série sú doslova pohladením po duši - jednoduché príbehy s hlavným hrdinom nekonečne sympatickým a napriek tomu nie "otravne pozitívnym", zločinci sú ľudia viac nešťastní než zlí, príjemná nevtieravá hudba, krásne scenérie a predovšetkým uveriteľné postavy, vzťahy, príbehy i dialógy. Paráda.

V pasti (2016) (seriál)

1.séria vcelku fajn, ale zbytočne rozťahaná - pomalé tempo bohužiaľ neslúži na budovanie a gradovanie atmosféry, ale je na úkor plynulosti deja

Půlnoční slunce (2016) (seriál)

Večná škoda že sa tvorcom nepodarilo do seriálu nejako prepašovať problematiku kvality potravín a budovania cyklotrás, pretože inak tam mali všetky liberohipsterské mantry - útlak etnických menšín (hneď dvakrát), problémy sexuálnych menšín, problematiku generačných vzťahov (tiež hneď dvakrát), ekológiu, korupciu a spústu ďalšieho balastu, ktorý po sĺubnom rozjazde urobil z celej série niečo na sposob paródie, podoprenej dosť chabými hereckými výkonmi (na obranu hercov - muselo dať dosť práce nesmiať sa na niektorých dialógoch a dejových kotrmelcoch). Jedna hviezdička za úvod a nechcenú komiku, druhá za nádhernú prírodu

Vesnice (2004)

Vizuálne orgie v Karkulke pre dospelých. Trochu naivné, trochu strašidelné, rozhodne nie dokonalé, ale skvele fungujúce. Dostal som sa k tomuto filmu náhodou pri "predspánkovom preklikávaní", nevedel som o čo sa jedná ale okamžite ma to do seba vcuclo a už nepustilo. Ak má byť film obrazovým rozprávaním príbehu, tomuto sa to bez akéhokoľvek zaváhania podarilo na mojich 5 hviezdičiek

Stůj při mně (1986)

Pomalé tempo, jednoduchý príbeh - a skvelý, silný film so suverénnymi výkonmi detských hrdinov, a s podmanivou vizuálnou stránkou.

Tajemství jejich očí (2015) odpad!

"Ja mám nápad - zobereme Džúliju Rouberc, namaskujeme ju tak že bude hrozne škaredá (mrk mrk aby to bolo také že wow mrk mrk), ona sa celý film bude tváriť že sa už týždeň nemože vykadiť. Potom tam dáme ešte Nikol Kidmanovú, tá bude zaláskovaná s niekym nie moc prefláklym - nevadí že to nedáva žiadny zmysel a je medzi nimi toľko chémie asi ako medzi kaktusom a vysavačom. Jaj, a ešte by tam mohla byť nejaká vražda" takže tak nejak

Něco jako komedie (2010)

Teenagerská "komédia" pre teenagerov starších a mierne duševne pokročilých. Priemer - neurazí, nenadchne

Castle Rock (2018) (seriál)

Slušne nakročené, lenže potom prídu dva neuveriteľne otravné "ezoterické" diely plné klyzmát a figúrok z človeče aby sa aj ten najtupší divák dovtípil že čas, priestor a realita sú fakt pekelne zakrivené a sovy nie sú tým čím - a sakra, vlastne to bolo niekde úplne inde. Kto toto prežije tak sa dočká návratu do slušných dejových i remeselných koľají, ale na viac než 3 hviezdičky to nevydá. Škoda premárnenej šance.

Životy těch druhých (2006)

Mrazivo dokonalé a dokonale mrazivé vystihnutie podstaty fízláckeho komunistického režimu. Hnus a beznádej sa vrýva hlboko pod kožu a niet úniku; šťastie je vždy len na chvíľku, len vo dvojici za zavrenými dverami - a ani tam sa nikto neschová. Škoda len trochu násilného happyendu, bolo by to čistých 5, takto poctivých 4,5.

Nejtemnější hodina (2017)

Doslova zabitá šanca, ak by Churchill čo len trochu pripomínal toho Oldmanovho, tak v Londýne (a nielen tam) dodnes platia ríšskou markou. Jasne, film sa nemusí striktne držať historických faktov, ale v prípade životopisu sa tak nejako očakáva že aspon vystihne dobu, prípadne motiváciu či charakter postavy. Miesto toho sledujeme, ako je v Najtemnejšej hodine Churchill - človek ktorý ako jeden z mála rozpoznal pravú povahu nacizmu a postaviť sa mu; človek ktorý napriek svojej arogancii dokázal presvedčiť svoj národ že má bojovať do posledného dychu v mene vyššieho princípu (pretože väčšina Britov - tak ako Američanov - žila v domnení že vojna v Európe sa ich vlastne netýka); človek ktorého mnoho Britov nenávidelo a v lepšom prípade ním len pohŕdalo za jeho predchádzajúce politické a vojenské debakle - vykreslený ako takmer slabomyseľný, neschopný, popletený a mumlajúci deduško, ktorý sa občas preberie z letargie aby po všetkých ziapal. Oldman nemá ani štipku charizmy a miesto nej si scénár "pomáha" vyfabulovanými scénami (nočná návštěva kráľa, scéna v metre). Nechcene - ale o to viac - komicky posobí "prelomová" scéna v metre, kde už chýbali len spievajúce mníšky a kominári. Za túto insitne humornú vložku pol hviezdičky, druhá polka za laní pohľad Lily James, ktorej to ako brunetke neskutočne sekne