• Thriller

Nadaný žák (1998)

Precízna analýza Zla. McKellen skvelý, ale Renfro predviedol naprosto famózny prerod z obyčajného zvedavého chlapca na chladnokrvné a bezcitné monštrum

Vzpomeň si (2015)

Tempo úmerné veku hlavných hrdinov, epický a myšlienkovo geniálny záver, Scéna návštevy u Johna Kurladnera jr je na 10 hviezdičiek, Norris si za pár minút ukradol celú show; podobne silná scéna je i návšteva u Kurlandera č.2. Z Plummera až tak odvarený nie som, i v momentoch "s jasnou mysľou" posobil viac ako zombia než ako na všetko odhodlaný pomstiteľ. Ale stále je to výborný film, ale tematicky podobný Apt pupil je o level vyššie.

Tanečník seshora (2002)

Tento film ma totálne dostal. Pomalá, dusivá atmosféra neviditeľného ale všadeprítomného zla, kde si niektorí snažia zachovať aspon trochu ľudskosti a dostojnosti, a každý si skúša urvať svoj malý diel šťastia. A občas sa to niekomu i podarí... Alebo nie? Film skor pre filmových fajnšmekrov alebo nás čo sme zažili komunistický režim v celej jeho tesilovej tuposti. A ak máte k tomu radi i juhoamerickú literatúru, máte u The Dancer Upstairs postarané o lahodkový večer

Ďáblův uzel (2013)

Priemerné dielko "televíznej" úrovne. Z tejto látky a obsadenia sa dalo - a malo - vyťažiť omnoho viac. Zbytočne veľa priestoru dostáva pohľad na deštrukciu rodinného života pozostalých, ale úplne zbytočne a hlavne na úkor potlačenia atmosféry a hlavne deja. Pramálo priestoru tak dostávajú kľúčové udalosti vyšetrovania (predovšetkým zanedbanie pátrania po tajomnej postave zakrvácaného muža), kľúčové postavy sú celým príbehom len pasívne prenášané (traja obvinený, vyšetrovateľ). Škoda premrhaného potenciálu

Zapomeňte na Mozarta (1985)

Tento film mám rád. Možno preto že je ponurý ako doba v ktorej vznikol, podprahovo tam cítim podrývanie boľševika, pretože - podobne ako u slávnejšieho Amadea - sa jedná o konflikt ľudského génia a slobody so systémom do ktorého nezapadá - a možno je to všetko iba moja paranoia (som z generácie ktorá ešte rada vo všetkom videla podrývanie boľševika) a hľadanie dovodu aby som mohol dať 4 hviezdičky :-)

Vlasy (1979)

"Proste Forman. Takže dokonalé. Po všetkých stránkach dokonalé - a krásne, tradične oslava ľudského ducha a slobody, ako ostatne u väčšiny Formanovych monumentov. Vďaka, maestro." Toto je copypast mojho komentára pod Amadeom, a k Vlasom nedokážem napísať nič iného.

Amadeus (1984)

Přelet nad kukaččím hnízdem (1975)

Famózna oslava ľudského ducha a slobody. Pre mňa najlepší film, dokážem sa naň dívať stále dokola, podobne ako na ďalšie Formanove filmy, pretože Forman je (resp.bol, bohužiaľ) Absolútny Génius

Cardinal (2017) (seriál)

Slušná krimi, medzi 3 a 4 hviezdičkami, za krásne kanadské scenérie a sexy Karine dávam nakoniec 4

Léto 84 (2018)

Nuda. Kompilát Disturbie a True Detective III, chýba mu (relatívna) originalita prvého i atmosfére druhého.